Displej iPhone 6 bude chránit safírové sklo s extrémní odolností

V minulém týdnu se na internetu objevila dvojice videí, která mají znázorňovat vysokou odolnost a ohebnost krycího sklíčka příští generace iPhone. Safír znám především svou křehkostí a tříštivostí, z tohoto důvodu jsme nejprve zmíněná videa považovali za nepravdivá.

iPhone 6 Sapphire Crystal Display!

Profesor Neil Alford z katedry Department of Materiels londýnské Imperial College se však domnívá, že testovaným materiálem skutečně může být safír. Jeho slova uveřejnil deník The Guardian, ve svém vyjádření se profesor Alford přiznává, že za ním v souvislosti s touto problematikou přišel před rokem a půl zaměstnanec Apple pro odbornou konzultaci.

iPhone 6 Front Panel Ultimate Stress Test

Podle jeho domněnek a výše zveřejněných videí Apple skutečně dokázal překonat veškeré problémy a je připraven společně s GT Advanced vyrábět skla velmi odolná proti poškrábání s vysokým modulem pružnosti, což znamená, že jsou velmi tuhá. Je-li takové sklo dostatečně tenké, lze jej díky jeho velké síle ohýbat. Tuhost materiálu Apple zřejmě dokázal zvýšit laminováním, tedy vrstvením krystalových řezů safíru. Díky jejich pevným vazbám mohou tato skla odolat jak zvýšené kompresi, tak zvýšenému napětí.

 

Nicméně ani safírová skla nejsou dokonalá a mají několik nevýhod. Za tu největší je považována vysoká cena, která je ve srovnání například s odolnými skly Gorilla Glass desetinásobná. Safírové sklo je navíc těžší než běžné sklo a také je mnohem obtížnější jej díky jeho tvrdosti leštit. Pokud však dokáže Apple snížit jejich cenu, nevidí profesor Alfred v použití safíru žádné nevýhody. 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku