Domů » Bleskovky » Díky používání Googlu si myslíme, že jsme chytřejší, tvrdí nová studie

Díky používání Googlu si myslíme, že jsme chytřejší, tvrdí nová studie

Mozek, nejvýkonnější počítač na světě, je nejdůležitější částí našeho těla. I přes jeho vysokou vyspělost a schopnost řídit miliardy procesů uvnitř nás, jej můžeme přistihnout, jak dělá chyby.

Podle nedávné studie na univerzitě Yale vede používání vyhledávacích služeb, jako je Google nebo Yahoo k pocitu, že víme více, než doopravdy víme. To může výrazně zkreslit pohled na naše vlastní znalosti a vést k přehnané sebedůvěře při rozhodovacím procesu.

Během série experimentů, které v rámci studie proběhly, vyšlo najevo, že účastníci, kteří hledali informace na internetu, měli dojem, že vědí více, než ti, kteří hledali informace v knihách, nebo se ptali svých učitelů.

 

Chybným přesvědčením účastníků používajících vyhledávače bylo, že externí zdroj informací je to samé, jako jejich vlastní vědomosti. Ve chvíli, kdy neměli internet k dispozici a museli se spolehnout sami na sebe, silně přeceňovali své znalosti a neuvědomovali si závislost na externím zdroji. Jinak řečeno, mysleli si, že o určité záležitosti něco vědí, i když tomu tak nebylo. To si většinou uvědomili ve chvíli, kdy měli za úkol daný problém někomu vysvětlit.

Vedoucí výzkumu Matthew Fisher však internet nezatracuje, jen připomíná, že je třeba uvědomovat si i možné stinné stránky. Podle jeho slov se jedná o prostředí, kde má uživatel k dispozici znalosti celého světa na konečcích svých prstů, stačí jen napsat otázku a ihned dostane obrovské množství odpovědí. To přináší značný užitek v mnoha oblastech, je však možné, že nás na oplátku zbavuje schopnosti objektivně posoudit naše znalosti, což se může projevit v dělání rozhodnutí ohledně záležitostí, o kterých si myslíme, že jsou nám známé, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

  1. boze tato marxisticka propaganda o knihach..kedy to konecne prestane?? to ze tito jedinci boli neschopni uzivat internet, hovori nieco o nich nie o googli…google priniesol medzi ludi tolko vedmosti, moznosti a usetril tolko casu, nez vsetky knihy vo vsetkych obdobiach dokopy..preboha, informacia ma nejaku rychlost, velkost, kombinacie, suvislosti atd, kniha sa nema moznost chytat je to prehistoricka zaostala davno prekonana platforma na sirenie informacii…

    • gchjf (neregistrovaný)

      To je sice pravda, ale na druhé straně pohodlí má zase také za následek to, že prostě lenivíme a že IQ lidí klesá je veřejně známá věc. Jestli to taky není tím, že mnoho lidí v hlavě moc vědomostí nemá, protože však co, když to potřebuju, tak to vygooglím…

    • vsetky grafy a statistiky hovorfia jasne ze vdaka technologickej digitalnej revolucii je bezny jozo zo sidliska miliardukrat inteligentjesi nez kral z davnych obdobi…to je len porovnavanie starych dci s nivymi, kde nove veci nepasuju do starych, tak to vyzera ako keby tie nove veci boli zle..ale je to uplne naopak..pocty moznosti aj rychlost sa znasobila a je len na danom jedincovi…a to mna netrapi ani nema ziaden objektivny vyznam…

    • Fakt, že máš díky internetu spoustu informací na dosah neznamená, že jsi inteligentnější. Viz. „Chybným přesvědčením účastníků používajících vyhledávače bylo, že externí zdroj informací je to samé, jako jejich vlastní vědomosti.“ Neuraž se, ale četli jsme oba dva stejný článek?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).