Desetitisíce Chromecastů čelí útoku hackerů: cílem je podpořit YouTubera

Více než 70 000 Chromecastů zobrazilo svým majitelům nevyžádanou zprávu. V ní je upozornění na zranitelnost jejich systému, odkaz na web útočníků (v době psaní článku nefunkční) a také žádost o odběr kanálu PewDiePie.

Za incidentem stojí dvojice hackerů vystupujících pod nicky HackerGiraffe a j3ws3r. Pokud vám jsou tato jména povědomá, zřejmě jste četli o jejich listopadovém kousku. Tehdy zase přinutili řadu tiskáren začít produkovat dopisy s výzvou k podpoře stejného YouTubera.

V hlavní roli bezpečnost

Snaha hackerů má dvě roviny. Tou primární je upozornit na problematickou implementaci technologie UPnP, která zjevně umožňuje útočníkům získat vzdálený přístup k přístrojům a případně zneužít osobní údaje. V tomto případě však jde pouze o varování a hackeři tak jen přejmenovali napadené Chromecasty a na některých spustili video od PewDiePie.

Tím se dostáváme ke druhému aspektu celého příběhu, kterým je „YouTube drama“. PewDiePie je v současnosti nejodebíranější kanál na platformě. Hrozí mu však ztráta této pozice ve prospěch jiného kanálu, jímž je indický hudební kanál T-Series. S tím se však fanoušci Felixe Kjellberga (jak zní občanské jméno YouTubera) odmítají smířit. V minulosti se proto rozjela masivní kampaň k udržení vedení. Lidé nakupovali billboardy, vylepovali samolepky a jak již bylo řečeno, také hackovali tiskárny.

Útok na Chromecasty je tak jen dalším dějstvím partyzánské války fanoušků švédského tvůrce. Tentokrát je však spojeno i s bohulibou snahou upozornit na bezpečnostní rezervy UPnP. Výrobce Chromecastů Google chybu nemůže nijak opravit, neboť ve skutečnosti souvisí s nastavením v routerech. Hackeři i Google se však shodují na tom, že nejlepší ochranou je zkrátka vypnout ve vašem routeru podporu Universal Plug and Play (UPnP).

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku