Domů » Bleskovky » Dell chystá bezdrátové nabíjení pro notebooky, dočkat bychom se měli ještě letos

Dell chystá bezdrátové nabíjení pro notebooky, dočkat bychom se měli ještě letos

Bezdrátové nabíjení je stále spíše výsadou mobilních telefonů, než čehokoliv jiného. Představa nabíjení bez změti kabelů, do kterých se uživatel neustále zamotává, je však příjemná u jakékoliv elektroniky. Dell nyní spojuje síly se společností WiTricity a společně se chystají na trh uvést notebooky, které bude možné dobíjet bezdrátově.

wireless_charging

Na letošním Computexu v Taipei obě společnosti představily prototyp, který pro nabíjení stačí položit na speciální podložku. Ta generuje magnetické pole, přes které se elektrická energie přenáší a zvládne nabíjet laptop výkonem až 30W. Podle výrobce by podložce nemělo činit problémy ani dodávání energie více zařízením najednou.

WiTricity se také chlubí prostupností magnetického pole překážkami, není tedy problém podložku umístit pod dřevo či mramor. Z hlediska bezpečnosti se prý není čeho obávat, technologie je 100x bezpečnější než používání mobilního telefonu. S dalším nasazením technologie se pak počítá i v armádě, kde by měla dobíjet vojenské helmy s nočním viděním a přenosné batohy s bateriemi.

dellwitricity

U společnosti Dell se nebude jednat o první notebooky, které budou disponovat bezdrátovým nabíjením. Již v roce 2010 se na trhu objevil model Latitude Z600, kterému k nabíjení také stačila jen podložka na stole, od té doby však technologii znovu neimplementoval. Ohledně dostupnosti modelů vyrobených ve spolupráci s WiTricity však prozatím nepadlo ani přibližné datum, očekává se však, že první modely přijdou ještě tento rok.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments