Domů » Bleskovky » Dejte poslední sbohem, Google+ oficiálně končí. Na vině je nízká návštěvnost a masivní únik dat

Dejte poslední sbohem, Google+ oficiálně končí. Na vině je nízká návštěvnost a masivní únik dat

Jen málokdo asi neslyšel o pokusu Googlu o sociální síť s názvem Google+. Ta se z původního úmyslu konkurovat Facebooku a ostatním velkým sítím přesunula spíše mezi technologické nadšence a fanoušky samotného Googlu, což společnost korunovala snahou propojit veškeré své aktivity právě s účtem na Google+. Snaha prosadit se ale stále drhla, ačkoli měla společnost aspoň drobnou útěchu v podobě téměř 400 miliónů uživatelů, kteří pomáhali vylepšovat vyhledávací algoritmus. Letos v létě ale poprvé udeřila kosa na kámen, když francouzská pobočka zrušila svůj účet na vlastní sociální síti.

Upadající trend potvrzovaly také dlouhodobé grafy. Sociální síť Google+ měla takřka raketový nástup hned při svém vzniku, ale v průběhu času nedokázala tento trend udržet, a velmi rychle o spoustu aktivních uživatelů přišla. V aktuální posmrtné fázi přiznal Google porážku – průměrná délka stráveného času na síti je v 90 % případů méně než 5 vteřin. Ačkoli se to zdá jako dobrý důvod pro ukončení skomírající platformy, oficiálně se tak děje v rámci interního vyšetřování s názvem Project Strobe.

Problém není malá návštěvnost, ale masivní únik dat

Jak totiž informovali novináři z The Wall Street Journal, síť Google+ zaznamenala masivní únik dat. Chyba v kódu totiž umožnila aplikacím třetích stran přistupovat také k údajům, které byly označeny za skryté. Přístup k těmto neveřejným informacím měly aplikace mezi roky 2015-2018. Ačkoli Google tvrdí, že si není vědom toho, že by si některá z 438 aplikací byla vědoma této chyby, i tak měly přístup k údajům jako jsou jména, data narození, e-maily, profilové fotky, zaměstnání nebo místa bydliště. Kromě toho chyba umožnila získávat tato data také od přátel, aniž by si toho byli vědomi. Celkově mohlo být ovlivněno až 500 000 uživatelů.

Google se tak rozhodl pragmaticky – namísto snahy chybu opravit a napravit si reputaci, celou službu rovnou ukončil. Není to však konec úplný. Služba je ukončena pouze pro běžné uživatele, pro komerční využití bude Google+ i nadále fungovat. To ostatně dává smysl, neboť komerční využití je zdaleka nejpopulárnější. Na migraci všech svých dat mají uživatelé přesně 10 měsíců, poté už síť nebude dostupná pro běžné uživatele.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

23 komentářů

 1. Keby sa jednalo o MS a nie google tak uz tu je aspon 20 kritickych komentarov.

  • A u Apple haterských v kombinaci s trollingem:)

  • vyzivne je vzdy zejmena troleni androprdackeho uniho hejtujiciho na androprd ;D Nevim jestli v jinem taboru by se nasla podobne komicka postava trolici do vlastnich rad :D

  • Tak on uz G+ dlouho nikdo nepouziva, tak ani neni na co nadavat :)

  • uni: Opět není v článku ani slovo o Apple, opět ho sem taháš. Nech si prosím v zájmu nás všech předepsat jiné léky :) Děkujeme.

  • Menty: jedno třetino Bermud, nějak jsi se opět ztratil co, jak co si místa, tak pointy?

  • uni: Však říkám, jsi blázen :) „nějak jsi se opět ztratil co, jak co si místa, tak pointy“ – jak co si místa? :D Ty už ani neumíš napsat smysluplnou větu, která obsahuje podmět a přísudek? :D Over.

  • On Google v podstatě nikoho nezajímá. Nejvíce veselo je vždycky pod články o Microsoftu a Applu. Pod Googlem je většinou klid.

  • To není nezájmem, to je dost naivní myšlenka, ale spíš tím, že Googlu není moc co vytýkat a co si budeme povídat, většina komentářů tady na stránkách je prostě jen navážení se do něčeho nebo někoho. Proto je vždy tolik komentářů u článků o Applu (prakticky všechny *gate) a Microsoftu (věčný pohřbívač všeho). Takže proto ten klid :)

  • shepii (neregistrovaný): Je to tak. Ono to zkrátka vychází z podstaty, že co udělá Google, to nás prakticky komplet mine, takže toho mnoho k diskusi není…. Apple na nás hrne více méně vše (pokud je to v souladu s místními pravidly), MS je u nás historicky (čti „všichni jsme pirátili na DOS/Winech) zakořeněn jako „ten počítač“.

  • No.. Kromě toho, že Google funguje díky prodeji soukromých dat uživatelů a jejich špiclování i přes to, že to v telefonu zakážu, až tristní úroveň zabezpečení systému AOS, tristní zabezpečení gmailu, kdy maily si může číst kdo ví kdo, po deseti letech existence androidu neschopnost si zabezpečit svůj hlavní distribuční kanál aplikací od malwaru a na bankovnictví útočících virů, neschopnost dostat aktuální software na telefony fungující na jejich platformě, výsměch k řešením jinych společností, které pak v dalším roce okopírují, jako by se nic nestalo, otřesná kvalita Pixelů 2, zařezávání použitelných aplikací, které pak tříští na několik separátních, úniky dat.. ale jo, jinak jsou příkladní a není jim co vytýkat :-)

  • Máš nějaké důkazy o prodeji soukromý dat Googlem? Co jsem zaznamenal na netu úniky osobních dat a fotografií, tak to bylo z iCloudu.

   Na ostatní kydy nemá cenu reagovat.

  • Hledej šmudlo. Na internetu jsou o tom hromady informací.

 2. Jaká data je třeba migrovat ?

 3. Je to hrozná škoda, jediná sociální síť bez reklam, pro fanoušky technologií, super že v komunitě jsem posbíral okolo pětset lidí a teď je nemám kam přesunout, a g+ buď bez náhrady zrušen.. google e fakt sráč, stačilo přidat nějaké funkce z jiných sítí a nějaké svoje, a možná by ji používalo víc lidí…tohle je zbabělost..a google mě pěkně nastal..

 4. Žádný masivní únik nebyl, chybu opravili. Důvod je nezájem uživatelů.

 5. Sbohem. Otravoval jsi při příspěvku do YouTube před lety, od té doby jsem tě neviděl (soukromě).

 6. Super, nejdříve zabijou Inbox by Gmail a teď zabijou G+. Ať jde celý Google vážně do míst kam slunce nesvítí.

 7. Důvod není jasný, jen se za nejG+ schovává. FB měl několikanásobně větší problémy a nekončí. Jestli on ten G+ neplánuje něco na čem víc vydělá, ale kopnout stávající uživatele a hlavně ty jenž si tam vytvořili fotografické komunity je sprosté, bez náhrady. Na FB se už vrátit nehodlám a zatím není žádná obdobná síť vhodná pro fotografy. Velmi smutné.

  • A nejen pro foto komunity ale také komunity zaměřené na telefony, člověk to buduje několik let a pak mu to prostě vypnou, ať jde google někam..

 8. Prosím vás žádné data neunikly jen tam byla díra pro potencionální únik.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).