TOPlist

Defender Chronicles: Nejlepší “tower-defence” hra pro iPhone (recenze)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Dnes si představíme hru, která v mém iPhonu patří mezi jedny z nejhranějších. Defender Chronicles je hra typu „tower defence“ a velmi v ní záleží na každém vašem tahu ve hře. Velice důležité je plánování, dobré investice, rozumné upgrady a výhodné umístění jednotek na herním poli. Ptáte se, proti komu že vlastně soupeříte? Především sám proti sobě a svým taktickým schopnostem. Každá TD hra má prakticky stejný princip – ubránit se před nájezdy nepřátel pomocí obraných věží (od toho název Tower Defence), které nakupujete pomocí peněz. Peníze získáváte ničením jednotek, které na vás soustavně útočí. Váš cíl je vybudovat takovou defenzívu, která v každém kole odolá nájezdům nepřátel.

Titul tohoto článku jsem zvolil možná trochu odvážně, protože o to, která TD hra je nejlepší, se ve fórech vedou poměrně časté spory. Proč si teda myslím, že právě Defence Chronicles je nejlepší? Sám jsem velkým fanoušek TD her a tak jsem jich už z AppStore vyzkoušel celou řadu.

Fenomén TD na iPhonu pravděpodobně odstartovala hra TapDefence (iTunes), která obsahuje opravdu velkou porci zábavy a je především zdarma. Pokud neznáte TD hry, začněte právě s TapDefence. Její nevýhoda je v tom, že pro fanoušky TD her je poměrně lehká. Navíc, jako každá hra, se za tu dobu, co ji mam v iPhonu dost ohrála. Další hry, které TD hráči mají v oblibě, jsou například výborní Fieldrunners (iTunes), 7 Cities (iTunes) nebo The Creeps (iTunes). Cíl je ale vždy stejný – ubránit se. Rozdíl her je především v grafice, zpracování, množství obraných věží a dalších faktorech, které mají za úkol hráče přikovat k obrazovce iPhonu na dlouhé hodiny. Pojďme se teda podívat na zoubek Defender Chronicles.

- - -

Tato hra vyniká svou grafikou, která je doprovázená kvalitními zvuky a hudbou. I když o grafiku u tohoto typu her až tolik nejde, tak hezké zpracování jistě potěší. To, co zkušeného hráče TD her zarazí na první pohled, je kaskádovitá herní mapa. Mluvil jsem o bránění před nájezdy nepřátel. V Defender Chronicles bráníte hrad, který je na jednom z pater. Samotný hrad brání Hero, ten má své pomocníky, které můžete nakupovat a různě rozmísťovat po patrech herní mapy. Na výběr jsou čtyři jednotky, přičemž každá má jiné vlastnosti a jiný dosah svých zbraní. To, co je u všech TD her prakticky stejné, je nedostatek financí. Peněz na upgrady svých jednotek, nebo případně nákup jiných, je vždy málo. Důvod je jasné, čím míň peněz, tím menší obranná síla a tím menší šance na úspěch. Stav vašich peněz ve hře najdete v levém horním rohu, upgrade jednotlivé jednotky pro změnu v pravém spodním rohu.

- -

Hru jsem si oblíbil právě díky náročnosti. Boj je to opravdu složitý a pochybuji o tom, že zvládnete ihned na první pokus vyhrát některou z map na střední obtížnost. Možná se ptáte, proč jsem z vysoké obtížnosti tak nadšený? Odpověď je jednoduchá; čím větší obtížnost samotné hry, tím delší herní doba. Opravdu si nedovedu představit, kolik musí mít hráči odehráno hodin, aby zvládali nejvyšší obtížnost. Chce to zkrátka trénovat a trénovat.

Rozmanitost nepřátel je opravdu veliká. Při hraní potkáte jak klasické protivníky s mečem, na které platí lučištníci, tak i válečníky, proti kterým uspějete pouze s armádou rytířů. Narazíte také na jednotky na létající na dracích či déšť, který se mění na nepřátelské jednotky. Samozřejmě po určitém počtu ubráněných vln nepřátel přijde velký boss, který vám dá solidně zabrat. Pokud ubráníte danou úroveň, tak vás čeká odměna v podobě několika bodů, které můžete investovat buď do vlastností hrdiny nebo ostatních jednotek. Navíc získáváte zlaťáky, za které si nakupujete brnění a zbraně pro svého hrdinu. Pokud znáte Diablo z PC, bude vám vše hned jasné. Díky těmto prvkům dostává hra také RPG rozměr, který je ve hře znát a nutí vás přemýšlet jakou taktiku zvolit. Já investoval nejvíce bodů do lukostřelců, a tak stavím ve hře co nejvyšší počet obraných věží s lukostřelci. Autoři navíc přichystali hráčům herní bonusy, které můžete vyměnit za tzv. tokeny. V bonusech najdete například soupis nepřátel a jejich vlastností nebo třeba rozšíření hry o rockovou hudbu. To jsou drobnosti, které při hraní určitě potěší.

Co říci závěrem? Asi je vám jasné, že ze hry jsem nadšený. Hraji ji již pár týdnů a stále mě baví. Díky chytrému tahu autorů, kteří do hry přidali RPG prvky a zvolili slušnou obtížnost, se ze hry stává záležitost na opravdu dlouhou dobu. Cena hry 2,39 € také není nijak přemrštěná (iTunes). Pro fanoušky tohoto typu her je Defender Chronicles povinností, zaujmout by ale mohla i hráče, kteří se s podobnými hrami zatím ještě nesetkali. Nabízí nejen pěknou grafiku, ale i velkou porci zábavy na desítky hodin.

Autor článku iPhoneTips.cz
iPhoneTips.cz

Kapitoly článku