Deepfake je den ode dne lepší. Poznali byste, že tohle není skutečný Tom Cruise?

tom cruise

Takřka každý uživatel, který strávil pár minut na počítači čtením různých blogů, sledováním videí či jen bezmyšlenkovitým brouzdáním, si určitě v jednu chvíli pomyslel, že internet je podivuhodné místo. Mnozí zaujímají postoj, že na internetu je dostupné veškeré vědění lidstva a jedná se o jeden z nejlepších vynálezů člověka, objevují se však i nové trendy, u kterých je složité zhodnotit, zda jsou dobré, či špatné.

Jedním z nich je technologie „deepfake“, tedy schopnost počítače nahradit jeden obličej druhým, přičemž je stále složitější změnu poznat. Na sociální síti TikTok aktuálně bodoval účet pod názvem deeptomcruise, který právě s pomocí tohoto algoritmu napodobil slavného herce.

Rádoby Tom Cruise zdravil své fanoušky z golfového hřiště, ukazoval kouzla s mincí nebo vyprávěl vtipy v módním salonu. Účet má aktuálně téměř 400 tisíc sledujících, videa však byla z účtu smazána. Zahraniční servery kontaktovaly TikTok s žádostí o komentář, ten se však nijak nevyjádřil. Experti však s nástupem technologie doporučují každé známé osobnosti, aby si založila účet a nechala si jej ověřit i v případě, že na sociální síť nebude přidávat žádný obsah. Chtějí tak zabránit možnosti publikovat falešné informace.

tom cruise deep fake
Algoritmy ještě nejsou úplně dokonalé, všimněte si zmizení levé části brýlí. Zdroj: The Verge

Ačkoliv byla videa velmi přesvědčivá, objevily se momenty, kdy bylo možné poznat, že se jedná o práci počítače. Například v momentě, kdy na malý moment zmizely brýle, které počítač nezvládl zahrnout do svých výpočtů. Opravdoví fanoušci 170centimetrového herce však určitě poznali malý rozdíl v hlasu, maniakální smích imitátora však byl tomu skutečnému velmi podobný.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku