Domů » Bleskovky » Deepfake je den ode dne lepší. Poznali byste, že tohle není skutečný Tom Cruise?

Deepfake je den ode dne lepší. Poznali byste, že tohle není skutečný Tom Cruise?

Takřka každý uživatel, který strávil pár minut na počítači čtením různých blogů, sledováním videí či jen bezmyšlenkovitým brouzdáním, si určitě v jednu chvíli pomyslel, že internet je podivuhodné místo. Mnozí zaujímají postoj, že na internetu je dostupné veškeré vědění lidstva a jedná se o jeden z nejlepších vynálezů člověka, objevují se však i nové trendy, u kterých je složité zhodnotit, zda jsou dobré, či špatné.

tom cruise
Tom Cruise. Zdroj: Wikipedia

Jedním z nich je technologie „deepfake“, tedy schopnost počítače nahradit jeden obličej druhým, přičemž je stále složitější změnu poznat. Na sociální síti TikTok aktuálně bodoval účet pod názvem deeptomcruise, který právě s pomocí tohoto algoritmu napodobil slavného herce.

Rádoby Tom Cruise zdravil své fanoušky z golfového hřiště, ukazoval kouzla s mincí nebo vyprávěl vtipy v módním salonu. Účet má aktuálně téměř 400 tisíc sledujících, videa však byla z účtu smazána. Zahraniční servery kontaktovaly TikTok s žádostí o komentář, ten se však nijak nevyjádřil. Experti však s nástupem technologie doporučují každé známé osobnosti, aby si založila účet a nechala si jej ověřit i v případě, že na sociální síť nebude přidávat žádný obsah. Chtějí tak zabránit možnosti publikovat falešné informace.

tom cruise deep fake
Algoritmy ještě nejsou úplně dokonalé, všimněte si zmizení levé části brýlí. Zdroj: The Verge

Ačkoliv byla videa velmi přesvědčivá, objevily se momenty, kdy bylo možné poznat, že se jedná o práci počítače. Například v momentě, kdy na malý moment zmizely brýle, které počítač nezvládl zahrnout do svých výpočtů. Opravdoví fanoušci 170centimetrového herce však určitě poznali malý rozdíl v hlasu, maniakální smích imitátora však byl tomu skutečnému velmi podobný.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

8 komentářů

 1. Karel Endler

  Blíží se den, od kterého přestanou být herci zapotřebí pro film či televizi. Pár jich bude živořit v dotovaných divadlech neomarxistických zemí a to bude vše.

  • Neomarxistických? To jako v USA?

  • Každé profesi se různě rychle blíží den, kdy bude zbytečná. A vznikne místo ní, neco úplně nového. Jen to jde různě rychle. Mimochodem divadlo tu máme minimálně od starověkého řecka. Když herectví přežilo tisíce let až do dnes, tak si myslím, že jej nezabije ani „deep tok“. ;)

  • Urcite nezanikne, len sa zmeni. Ved uz sa aj zmenilo oproti minulosti, ked nebol rozhlas, film a televizia

  • nieco podobne uz mame aj teraz. Kreslene filmy.

  • nEoMaRxIsMuS

 2. Jo, protože nemá 160 cm

 3. Ani na jedné není Tom Cruise, všude je Jack Reacher :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).