Domů » Bleskovky » Deadmau5 spolupracuje s Microsoftem na dotykovém rozhraní pro DJe

Deadmau5 spolupracuje s Microsoftem na dotykovém rozhraní pro DJe

I v případě, že elektronická hudba není váš šálek kávy, bezpochyb jste někde zaslechli alespoň hit „Ghosts n Stuff“ od producenta, který si říká Deadmau5. A zatímco v klubech po celém světě většinou svítí z DJského pódia jablko na MacBooku, Deadmau5 se nikdy netajil tím, že je spokojeným uživatelem Windows a používá software Microsoftu i pro tvorbu svých skladeb. V minulosti již několikrát spolupracoval s Redmondským gigantem ať už přímo při propagaci tabletu Surface 2, tak i nepřímo při představení nového modelu Lumia na akci od Nokie.

Včera nahrál „mrtvý myšák“ na svůj YouTube kanál video, na kterém vytváří a zkouší dotykový controller pro úpravu hudby, jenž běží na Windows 8. V popisku videa pak vyjádřil poděkování partnerům z Microsoftu a především jejich Perceptive Pixel týmu za pomoc v realizaci tohoto projektu, který je dle jeho slov ještě na počátku vývoje. Na video ukázku se můžete podívat níže, upozorňujeme ale, že zvuk ve videu je pouze doplněný, nejedná se o skutečný výstup z programu.

Je zajímavé, že na vývoji takového nástroje zřejmě Deadmau5 pracuje dlouhodobě, jelikož velice podobné rozhraní bylo možné spatřit již loni například během setu v londýnském Earls Court. Z takto krátných záběrů se dá jen stěží přesně popsat jeho využití, nicméně obecně řečeno se jedná o virtuální MIDI controller, na kterém si DJ může díky využití dotykové plochy rozložit jednotlivé prvky na míru podle svých potřeb a následně živě modifikovat přehrávanou hudbu. O praktickém využití v porovnání s hardwarovými prvky klasického controlleru by se dalo dlouze debatovat, nicméně se jedná o celkem efektní nástroj, který má spíše zaujmout přítomné publikum.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

4 komentářů

 1. TreySand (neregistrovaný)

  jako DJ mužu říct že je to absolutně nepřesný systém …. pře pouhem přejetí korekce se to dá na maximum a nebo na minimum a musí se to neustále kontrolovat a vubec to není takový feeling jako na klasickém mixu … tady to je pouze show pro lidi :-) nikoliv užitná věc pro DJ :-) takový věci tu jsou a nejsou zas tak nedostične cenově v porovnání s CD playery a Mixy od pioneeru :-)

  • Ruslan Botsyurko

   Souhlas, mám na to podobný názor. Ačkoliv DM5 se zrovna nikdy nestyděl říct, že je producer, a ne DJ, takže jeho gigs jsou spíš o show, světelných efektech atd. Přijde mi to jako mnohem lepší varianta než mít celej set puštěnej z jednoho decku a přetvařovat se bůhvíco tam nedělá, asi oba známe dost takových příkladů :)

   Takže ani z tohohle předpokládám nebude dělat nějaký pseudoprofesionální controller.

 2. Na komponování to může být super. Zrovna si hraju s dotykovým fruity a na to, že je to první verze, je to dost výživný. Člověk by neřekl, jak je myš a klávesnice limitující. :-)

 3. T.Z. (neregistrovaný)

  Sem producent a tohle vidim spíš na live performance než na míchání. Nicméně je dobře že se tim někdo zabývá a třeba příjdou s něčím opravdu funkčním a novým.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).