David Podzimek: Jak jsem se dostal na SmartManii a jaké služby a zařízení používám?

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

Trocha mobilní historie & jak jsem se dostal na SmartManii?

Prvně bych rád v rychlosti řekl něco o sobě, než se vrhnu na mobilní historii a zařízení, která v současnosti užívám. Ve svých šestadvaceti letech ukončuji studium na VŠ, k tomu pracuji dlouhodobě v rodinné firmě a žiji ve vesnici zhruba deset kilometrů za Prahou.

 

Členem redaktorského týmu SmartManie jsem teprve od března letošního roku. O technologické hračky se zajímám již od útlého věku, kdy jsem si hrál především s počítači, ale od chvíle, kdy rodiče domů přinesli první mobilní telefon, jsem věděl, že tohle je pro mě to pravé. Mé první telefony byly klasické, velké, s malým displejem, se kterými se dalo volat a posílat SMS… postupem času se objevovaly další funkce, jako hry v Nokii 5110 a větší možnosti personalizace v Nokii 3310. 

Změna přišla v roce 2002, kdy se začala prodávat Nokia 7650 a pro mě byla pomalu splněným snem: velký barevný displej, možnost stahovat aplikace, integrovaný fotoaparát a řada dalších vlastností, proto jsem se rozhodl v létě vydělané peníze investovat právě do této „krasavice“. Krátce po jejím zakoupení mé kroky vedly na dnes již mrtvé SymbianForum, kde mé nadšení pro chytré telefony jen rostlo. Začal jsem psát různé návody, doporučení aplikací, dokonce se nám podařilo jako jedněm z prvních na světě ukázat fotografie nepředstavené Nokia N-Gage QD. Později jsem se velmi krátce ukázal na serveru MobilMania.cz. Během tohoto období jsem vystřídal řadu telefonů – jednalo se prakticky o všechny Nokie se systémem Symbian S60, včetně různých zařízení od dalších výrobců jako Siemens SX1 a Panasonic X700. 

  

Později jsem se přesunul k systému Windows Mobile, kde jsem opět vystřídal řadu zařízení, včetně legendárního Qteku 9100 či HTC S710. Éra nadšení pro telefony u mě skončila v roce 2007, kdy jsem měl řadu jiných zájmů a aktivit, zároveň jsem končil na střední škole. V tu dobu vyšel Apple iPhone, který jsem si hned z kraje pořídil a užíval jablečné telefony až do roku 2010. Na Vánoce roku 2010 se začaly prodávat telefony s Windows Phone 7 a v té době mě velmi zaujal originální vzhled systému, jehož základ se zachoval až do dnešních Windows Phone 8. 

V této době jsem se začal opět více zajímat o telefony a postupem času se přes „staré“ známé dostal do komunity, která je označována jako #mobilnipivko. Tam jsem poznal řadu zajímavých lidí, včetně našeho šéfredaktora Jirky Hrmy, Marka Hajna a další mobilní nadšence. Tím můj zájem o chytré telefony jen rostl, začal jsem o nich intenzivně psát na sociální síť Twitter, příležitostně napsal delší text na blog a na konci loňského roku spolu s Markem Hajnem a dalšími parťáky založili server LGmania. Na základě toho jsem byl osloven jinou redakcí, ale po chvilkovém zvažování jsem došel k tomu, že psát mě baví a dění okolo chytrých telefonů mě velmi zajímá, proto jsem oslovil Jirku Hrmu, jestli by neměl zájem o mé články na SmartManii, která mi byla nejbližší, vzhledem ke známosti s některými členy redaktorského týmu. 

 
Dnes již historická fotografie ze srazu SymbianFora

Mobilní zařízení, která užívám

Za poslední rok mi prošlo rukama hodně chytrých telefonů, ale v říjnu jsem zakotvil u LG G2 (recenze), které splňuje můj klíčový požadavek, a tím je dlouhá výdrž baterie. Byť si dokážu představit atraktivnější hardware, možná i menší rozměry. Když bych měl vybrat ideální telefon ze současné nabídky, tak je to Moto X ve vlastní barevné kombinaci. Poslední rok je mým hlavním operačním systémem Android, ale převážně z pragmatizmu a široké nabídky telefonů.

Blížší je mi iOS, které má pořád nejpropracovanější aplikace a jeho způsob užívání mi sedí nejvíce, ale malé rozměry iPhonu a nízká výdrž baterie mě drží zpět. Podobné je to u Windows Phone, kde Nokii Lumia 925 považuji za jeden z nejhezčích telefonů, které jsem v životě viděl s takřka ideálními rozměry, přesto mě slabší výdrž baterie a prozatím limitovaná nabídka služeb a aplikací pro Windows Phone odrazuje. Telefon, kterého se doufám příští rok dočkám, je iPhone s větší úhlopříčkou displeje.

 

Tablet v současnosti neužívám žádný, dlouho jsem byl nadšeným majitelem iPadu 2, který jsem pořídil krátce po představení a později ho nahradil iPad mini, ten jsem prodal a čekám na dostupnost iPadu mini s retina displejem. Tablet považuji za zařízení, které slouží převážně pro konzumaci obsahu, jako je čtení knížek, článků, pocházení obsáhlého seznamu RSS zdrojů, sledování videí, zároveň je ideálním zařízením pro komunikaci od emailů až po Skype a jiné služby. Pracovní povinnosti dokáže také zastat, ale spíše jako doplněk k PC na cestách a jednáních. S tím jak se rozšiřuje trend telefonů s displeji přes pět palců, tak jsem na iPadu trávil méně času a často raději sáhl po smartphonu. 

Na čem tvořím články

Zhruba před třemi lety jsem si sestavil výkonný stolní počítač, který je od té doby mým primárním zařízením. Dlouho jsem jako doplněk užíval služební 14palcový notebook od HP a iPad 2. Na konci letošního léta jsem dostal příležitost si pořídit Surface Pro, který považuji za opravdu povedené zařízení, ale výdrž baterie první generace není ideální, klávesnice TouchCover není příliš pohodlná a jediný úhel stojánku není nejpraktičtější.

Tyto neduhy řeší druhá generace, která se u nás špatně shání, a proto jsem se minulý týden odhodlal k nákupu MacBooku Air v jedenáctipalcové variantě. Vzhledem k tomu, že je to můj první Mac a vlastním ho méně než týden, zatím bojuji s přechodem, jelikož dvacet let užívání Windows se na zvycích silně podepsalo. Proto si zatím netroufám porovnat oba systémy, jelikož oba mají své výhody a Windows jsou mi zatím stále blíže. 

   

Aplikace a služby

Dlouhodobě se snažím minimalizovat počet užívaných aplikací a služeb, zároveň preferuji multiplatformní řešení, které propojí obsah telefonu, počítače a tabletu. Základní aplikací pro mě je Dropbox, kde mám všemožná data, od záloh až po fotografie a dokumenty. Dále užívám řadu služeb od Googlu, komunikuji primárně pomocí Gmailu, do kterého mám připojené další schránky a vše rozdělené pomocí štítků, na to navazují i další služby jako je seznam kontaktů a kalendář. Na mobilních zařízeních preferuji aplikace přímo od Googlu, jelikož obvykle nabízejí nejsnazší a nejspolehlivější obsluhu. Na PC k ním přistupuji převážně přes internetový prohlížeč, na Macu zkouším různé aplikace, ale ideální řešení zatím hledám. 

 

 

Z dalších aplikací musím zmínit Evernote, kam dlouhodobě ukládám poznámky, úkoly a cokoliv co mě napadne. Většinu informací čerpám přes RSS zdroje, pro které jsem po zrušení Google Readeru zvolil službu Feedly a většinu obsahu procházím ve čtečce Pocket, která je snad na všech platformách a zobrazuje obsah v nerušivé formě bez zbytečných reklam a jiných rozptylujících prvků.

Ke komunikaci využívám již zmíněný Gmail, WhatsApp, Facebook Messegner a tradiční telefonní hovory, naopak SMS pošlu za měsíc nutné minimum, většinou kolem deseti. Dále v telefonu i tabletu chci dobrého klienta pro správu podcastů, nejvíce mi vyhovuje PocketCast, který je dostupný pro Android i iOS a umí synchronizovat obsah mezi vícero zařízeními. Pro navigaci mi stačí mapy od Googlu, jelikož jezdím převážně po České republice. 

      

Poslední řadou služeb a aplikací, které užívám jsou sociální sítě. Primární je pro mě Twitter, který neustále sleduji, často píši a komunikuji s ostatními uživateli, převážně o chytrých telefonech a dění kolem. Pokud vás toto zajímá přidejte si mě. Facebook užívám pouze pro komunikaci a občas zaskočím na Google+ a Instagram, ale ani jednu z nich nepovažuji za důležitou.

To je vše k zařízením, službám a aplikacím, které užívám. Pokud vás cokoliv zajímá, rád více objasním v komentářích a příští týden se můžete těšit na představení kolegy Miroslava Havlíčka.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku