Domů » Bleskovky » Další generaci rozhraní USB: Konektor bude oboustranný

Další generaci rozhraní USB: Konektor bude oboustranný

Další generace USB konektoru se pomalu začíná rýsovat. Se změnou přijde nepříjemné narušení kompatibility se současnými konektory, profitem však bude snazší užívání a snížení velikosti. Nový konektor je označován jako Type-C a je rozšířením současného USB 3.1. Jeho finalizace je očekávána na polovinu příštího roku. V současnosti nejsou dostupné žádné obrázky, ale nový Type-C by měl být veliký zhruba jako microUSB konektor a bude jej možné, podobně jako Lightning konektor od Applu, zastrčit z obou stran. Jinak řečeno, odpadnou pokusy o hledání správné strany, například při nabíjení telefonu v noci.

 

Informace pocházejí z tiskové zprávy USB 3.0 Promoter Group (odkaz vede na PDF soubor), ve které se zmiňuje, že nová generace přinese lepší použitelnost a díky novému designu umožní výrobu velmi tenkých zařízení, ať jde o tablety, telefony nebo notebooky. Zároveň má být jediným potřebným konektorem pro přenos dat, energie a obrazu, bez ohledu na užívané zařízení. Potřebu nového konektoru ukazuje povedené řešení Applu nebo microUSB port v Samsungu Galaxy Note 3.

David Podzimek

12 komentářů

 1. Ajaj, to bude křiku, to bude křiku. Když si vybavím ten humbuk kolem Lightning u Apple (zvláště od těch, co iVěc ani nepoužívají)… no to bude pro mnohé peklo na zemi. Koupit kabel nebo redukci, ty promrhané desetikoruny….

  • Tom (neregistrovaný)

   Rozdiel je ale v tom ze ked Apple zmeni konektor, tak to propaguje ako hlavnu temu noviniek a must-have feature. Ostattni vyrobcovia prejdu na nove usb pretoze sa to stane standardom, a nebudu znova vymyslat koleso, len aby sa odlisili. Pre naprostu vacsinu ludi je uplne jedno do akeho konektora pichnu nabijacku, nejde o ziadne promrhane alebo usetrene desetikoruny.

   Ale asi ti slo skor o vyvolanie flamu, ze?

  • Hologos (neregistrovaný)

   Jenže Lightning toho umí mnohem víc než USB. Pokud chceš dostat obraz z telefonu, tak u ostatních výrobců musíš mít ještě HDMI konektor. Díky lightningu můžeš tahat obraz přes nej, přes něj i nabíjet (což HDMI neumí). Není to jen konektor na nabíjení.

  • Kaspik (neregistrovaný)

   Apple nevynalezl znovu kolo, ani se nesnaží odlišit, ale upět určil „kudy-kam“. Proč by tam dal nekomfortní USB (v jakékoliv podobě), když může „vynalézt“ Lighting (oboustraný, rychlý, komfortní, malý), který se teď budou ostatní výrobci snažit „napodobit“ ať už ve formě nového USB, nebo jinak?

   Kdyby naopak dali za pravdu Applu, a začal se všude používat Lighting, to by byla pohoda.

  • Pokud během krátké doby přejdou na nové USB všichni výrobci, tak to bude sice změna, ale pořád je lepší mít tisíce kompatibilních modelů telefonů, tabletů a příslušenství než jeden telefon a dva tablety…

   Naštěstí nabíjím bezdrátově, takže mě změna konektoru ani tak netíží.

   Ale doufám, že když už to udělají, tak to udělají pořádně a konektor bude v telefonu držet. Ne jako tan bastl od Apple…

  • Kaspik: Lighting by se nezačal používat, protože by to Apple nedovolil. Applu nejde o to mít nejlepší konektor na světě, ale o to mít nekompatibilní konektor s ostatními…

  • MCEZA: Proto je tam to „kdyby“.. :)

  • mceza: Copak výrobci, ale jak rychle přejdou lidi a jejich nabíječky všude okolo:-)

  • Jaroslav Behiňa (neregistrovaný)

   HOLOGOS : niečo ako MHL ti asi nič nehovorí však???

   “ Pokud chceš dostat obraz z telefonu, tak u ostatních výrobců musíš mít ještě HDMI konektor“

  • Jaroslav Behiňa (neregistrovaný): Zařízení s MicorUSB se NErovná MHL. Zařízení s Lightningem se rovná HDMI výstup.

 2. mrazik (neregistrovaný)

  HOLOGOS: tak v tom pripade je skoda,ze redukce lightning x hdmi obsahuje „mini apple tv“…a samotna redukce je draha jak prase

 3. Co je tohle zase za DALSI ZBYTECNOST???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).