Cena:

Další generace iPhone možná nabídne flexibilní displej s haptickou vrstvou

iPhone 5 je v tuto chvíli nedostatkovým zbožím, ale internetem už kolují první spekulace o další generaci. Apple si totiž nechal patentovat flexibilní displej s haptickou vrstvou.

Pár dní před oficiální premiérou iPhonu 5 téměř každý očekával, že Apple nepochybně přijde s něčím opravdu novým, co vezme konkurenci pomyslný vítr z plachet. Bohužel žádný frontální útok se nekonal a jablečná novinka stále vychází ze tři roky starého designu, který přišel již s iPhonem 4. Nedočkali jsme se ani nových technologií v čele s NFC, které si ve světě získává čím dál větší popularitu. Právem se proto z úst odborné komunity neslo kolektivní povzdechnutí nad absencí nových funkcí, které se od nového produktu očekávaly. Těžko říct, proč se Apple již potřetí rozhodl jít cestou evoluce namísto revoluce, kterou všichni dozajista očekávali. Možná za tím stojí nedostatečně inovativní technologie, pro které by stálo za to upravit osvědčený design. Nicméně skalní fanoušky společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku může alespoň těšit fakt, že v laboratořích se už několik měsíců experimentuje s naprosto novými technologiemi, se kterými se počítá v jedné z dalších generací  iPhonu a iPadu.

Inženýři z Cupertinských laboratoří Applu se nyní zabývají myšlenkou, jak efektivně nasadit flexibilní displeje s haptickou odezvou a laserové mikrofony do těla budoucího iPhonu. Těmto informacím alespoň naznačuje patentová přihláška, kterou si jablečný gigant podal již 20. března letošního roku. V ní se hovoří o elektronickém zařízení s flexibilním displejem. Myšlenku ohebných panelů nám představil již před několika lety Samsung, nicméně i přes veliká očekávání jsme se doposud nedočkali komerčního využití. Apple si je velmi dobře vědom toho, že tato technologie způsobí  skutečnou revoluci napříč všemi segmenty spotřební elektroniky a proto si již vše pojistil formou patentu, který přesně specifikuje konkrétní zařízení, které se už z náčrtků nápadně podobá chytrému telefonu či tabletu.

     

Opět můžeme počítat s plackou ve formě čtyřúhelníku, jen s tím rozdílem, že ji budeme moci ohýbat. Zároveň tím získáme i další velmi sofistikovanou metodu vstupu, kterou doposud nebylo možné do smartphonů aplikovat. Pod flexibilním displejem se budou moci ukrývat různé typy senzorů, včetně tlakového snímače a laserového mikrofonu, který již nebude potřebovat žádný otvor v konstrukci. Díky flexibilním vlastnostem se pod panel skryje i reproduktor, který bude moci jako membránu využívat celou plochu displeje.

 

Za nejvíce uchvacující technologii pro budoucí iPhony a iPady považuji haptickou vrstvu, která bude součástí samotného displeje. Ta umožní vygenerování fyzických objektů na dotykovém panelu, které může uživatel skutečně vidět, ale především cítit. Haptická vrstva stojí na mikrofluidní technologii, která umožňuje, aby tlačítka doslova „vystoupily“ z dotykové vrstvy. V případě, že fyzické prvky již nejsou potřeba, opět „ustoupí“ zpět do displeje, bez zanechání jakýchkoliv stop. Možnosti využití haptické odezvy se nabízí celá řada. Velmi dobře si ji dokážu představit například v nativních mapách Applu, kde by mohla sloužit pro zvýraznění geografických objektů, čímž by celá aplikace naráz dostala třetí rozměr. Uznejte, nezní to fantasticky?

Jistě se vám nyní hlavou honí otázky, jak na tom bude s ohebností například takový akumulátor, procesor a další pevné komponenty. Řešení je více než jednoduché; všechny neflexibilní součástky se budou ukrývat v části zařízení, na které pak bude následně připevněn samotný displej. Ostatně toto řešení naznačil Samsung již minulý rok u svého konceptu Galaxy Skin, o kterém jsme vás též informovali. Zde však vyvstává další otázka, co na tyto vznešené plány Applu bude říkat konkurence v čele s jihokorejským gigantem? Ten si bude na technologii flexibilních panelů dělat nemalé nároky a za předpokladu, že se nestane výhradním dodavatelem těchto součástek pro iOS zařízení, můžeme očekávat další patentové bitky na toto téma.

Na závěr je vhodné si zapolemizovat i nad tím, kdy se Apple odhodlá výše zmíněné novinky uvést do praxe. Dle mého názoru se tak určitě nestane příští a ani přespříští rok. Apple totiž už nepatří mezi výrobce, kteří dychtí uživatelům přinášet zásadní inovace. Jeho současná strategie ho zařadila mezi konzervativní hráče, kteří se snaží si udržet zaběhnutý standart a nijak zásadně neriskovat s něčím, co by mohlo ohrozit jeho stabilní pozici na trhu. Daleko pravděpodobnější je tedy možnost, že jako první s flexibilními displeji přispěchá jeho největší rival Samsung. Zda se mýlím či nikoliv se ukáže nejdříve až v průběhu příštího roku, kdy oba rivalové představí další generace svých smartphonů a tabletů. 

Apple iPhone 5 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.