Domů » Bleskovky » ČTÚ vyměřil O2 pokutu ve výši 4,5 milionu Kč za automatické dokupování dat

ČTÚ vyměřil O2 pokutu ve výši 4,5 milionu Kč za automatické dokupování dat

Pokutu ve výši 4,5 milionu korun vyměřil Český telekomunikační úřad společnosti O2 Czech Republic a.s. (dále jen „O2“) za nekalou obchodní praktiku v souvislosti s aktivací služby automatického obnovování datového objemu a za nesplnění informační povinnosti o právu účastníka ukončit smlouvu ke dni nabytí účinnosti změny smlouvy.

ČTÚ zároveň operátorovi uložil povinnost změnit smlouvy se všemi účastníky – spotřebiteli, kteří využívají mobilních datových služeb tak, aby do 60 dnů od právní moci rozhodnutí ze smluv byla odstraněna všechna ujednání, na základě kterých by byl operátor oprávněn bez výslovného a aktivního objednání ze strany spotřebitele automaticky obnovit po vyčerpání základního datového balíčku objem poskytovaných datových služeb a za takto provedené automatické obnovení dat účtovat cenu. Rozhodnutí je pravomocné.

Automatické obnovení objemu dat u O2

Správního deliktu agresivní obchodní praktiky podle zákona o ochraně spotřebitele se O2 dopustilo tím, že všem spotřebitelům s aktivovaným datovým tarifem automaticky a bez jejich aktivního souhlasu spustilo ke dni 15. května 2015 službu „Obnovení objemu dat“. Na základě této změny pak lidem, kteří si iniciativně nevyžádanou službu sami nedeaktivovali, účtoval automaticky po vyčerpání základního datového balíčku cenu za zachování stávající rychlosti datového připojení.

CTU

O2 se dále dopustilo správního deliktu nesplněním informační povinnosti podle zákona o elektronických komunikacích, když neinformovalo všechny účastníky se smlouvou na dobu určitou o jejich právu nesouhlasit s vnucenou změnou smlouvy a ukončit smlouvu ke dni nabytí účinnosti změny, a to bez jakýchkoliv sankcí.

Dvoumilionová pokuta v roce 2014

ČTÚ při stanovení výše pokuty musel zohlednit, že se O2 téhož správního deliktu dopustilo opakovaně (tedy za situace, kdy od právní moci rozhodnutí o uložení pokuty za týž správní delikt neuplynuly dva roky). Dřívějším rozhodnutím, které nabylo právní moci dne 2. září 2014, bylo O2 potrestáno pokutou 2 mil. Kč v souvislosti s migrací účastníků z tarifů NEON na tarify FREE.

O2

V šedesátistránkovém rozhodnutí o rozkladu O2 předseda Rady ČTÚ odmítl argumentaci operátora, že zavedení „Obnovení objemu dat“ nemůže být podstatnou změnou vedoucí ke zhoršení postavení účastníka. Každá změna, která dopadá do majetkové sféry účastníka, totiž představuje pro každého účastníka, a tedy nejen spotřebitele, takový zásah, který musí být účastníkovi řádně oznámen, přičemž současně musí být každému účastníku dána možnost volby, zda nové podmínky bude akceptovat, či nikoliv.

ČTÚ u O2 šetří rovněž nedávnou změnu smluvních podmínek spočívající v úplném zastavení datových služeb po vyčerpání základního objemu dat, a to opět z hlediska splnění informačních povinností, tj. zda uživatelé se smlouvou na dobu určitou byli řádně a včas informováni o svém právu se změnou smlouvy nesouhlasit a smluvní vztah ke dni účinnosti změny bez jakýchkoliv sankcí a smluvních pokut ukončit.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

10 komentářů

 1. kropovez (neregistrovaný)

  Dobře jim tak zlodějům…

 2. lerion (neregistrovaný)

  4.5 milionu? :D Loni meli zisk pres 5 miliard…

  To je jako kdyby obcan s prumernym platem dostal pokutu 20 korun…

 3. J.B (neregistrovaný)

  T-Mobile do nedávna dělal to samé. Aktivovali jste balíček na týden, a ten se po týdnu sám obnovil a strhnul znovu poplatek, i když jste ho už nechtěli. Snad se TM zalekl a dal to do pořádku…

 4. Ta částka je opravdu komická ????????

 5. DeX.DC (neregistrovaný)

  Tak to je palka. Kdyby tohle udelalo O2 jinde nez v Cesku tak to pujde do miliard, ale tady jim dame pokutu 4,5milionu, coz je jednodenni vydelek. Tolik povyku jen kvuli 4,5 milionu. Kdyz uz ti nasi zakonodarci a dalsi prizivnici co jsou placeni z dani slusnych lidi pochopi, ze je potreba davat pokuty adekvatni k ziskum spolecnosti a ne placnout nesmyslnou castku. Za tu dobu co se o tom mluvi si O2 vydelalo na ty pokuty aspon 50x :-D :-D Jen tak dal aspon je videt jak se tu dba na blaho zakazniku.

 6. Pacik (neregistrovaný)

  BY mně zajímalo, kolik vydělali jen a pouze na tom automatickém dokupování dat, u uživatelů, kteří o to zájem neměli… Myslím si že jim to naprosto v pohodě pokrylo jak pokutu, tak i právníky…

  Tohle je prostě hovadina, a pokuty by se měli odvíjet od zisku firmy za uplynulý rok – dejme tomu 10-30% – pak by se možná začali chovat trochu rozumně…

 7. Hmm … pridat na konec te sumy jeste nejakou tu nulu a mozna by to melo nejaky efekt, ale takhle je to spis k smichu.

 8. Quentin (neregistrovaný)

  Taky jsem to počítal. V roce 2015 by na tuhle POKUTU vydělali za 6 hodin. To je fakt „zabolí“.

 9. Vlk se nažral a koza zůstala celá…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).