Domů » Bleskovky » ČTÚ: Telefónica čelí exekuci pro nerespektování rozhodnutí

ČTÚ: Telefónica čelí exekuci pro nerespektování rozhodnutí

Český telekomunikační úřad přistoupil k vymáhání povinnosti uložené v rozhodnutí o předběžném opatření, kterému se společnost Telefónica Czech Republic, a.s. (operátor O2), odmítla podvolit. ČTÚ v pondělí stanovil mobilnímu operátorovi povinnost bezodkladně začít znovu poskytovat služby elektronických komunikací odpojeným účastníkům firmy Aspekt invest, s.r.o., která provozovala „šedého operátora.“ Vzhledem k tomu, že Telefónica rozhodnutí nerespektovala, vymáhá ČTÚ splnění povinností ukládáním donucovacích pokut podle správního řádu.

Telefónice za nesplnění uložené povinnosti vyměřil sankci ve výši 50 tisíc korun. Zákon přitom umožňuje při opakovaném nerespektování rozhodnutí ukládat tyto pokuty opakovaně, a to až do výše 100 tisíc korun.

Obchodní spory operátorů s přeprodejci služeb elektronických komunikací nemohou být důvodem pro okamžité odpojení koncových uživatelů, jako se to stalo v případě Aspekt investu. Tato firma v návrhu na vydání předběžného opatření uvedla, že Telefónica bez předchozího upozornění zablokovala veškerá příchozí volání na přibližně 1500 SIM kartách v držení koncových uživatelů.

ČTÚ v rozhodnutí poukázal na to, že přerušením poskytování služeb dochází ke škodám na straně koncových uživatelů, přeprodejce služeb i mobilního operátora. Současně zahájil správní řízení o návrhu na rozhodnutí sporu o trvání smluvního vztahu mezi Aspekt investem a Telefónicou O2.

Proti rozhodnutí o předběžném opatření může Telefónica brojit formou rozkladu, tento opravný prostředek však nemá odkladný účinek. Operátor je povinen se rozhodnutí podvolit bezodkladně a bezpodmínečně. Současně ČTÚ podává místně příslušnému státnímu zastupitelství oznámení o podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí právnickou osobou.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

3 komentářů

  1. loko (neregistrovaný)

    Už to chce nové zákony. Kdyby mohlo ČTÚ uložit pokud např. 50M, nebo 5% ročního obratu, hned by se (nejen)O2 chovalo jinak. Na tyto zhovadilé telekomunikační společnosti bohužel nic jiného než bič nefunguje.

    A musím dodat – jsem rád, že ČTÚ se snaží dělat svoji práci, za Dvořáka by se nehlo ani prstem

    • ČTU se do toho nemá co plést. Jde o porušení podmínek mezi smluvními stranami – O2 a Aspekt invest. O2 má plné právo odsřihnout čísla patřící Aspekt Investu, protože porušují jejich podmínky. A nemusí je vůbec zajímat, co si Aspekt Invest nasmlouval s buhvíkým.

  2. Mě spíš zaráží co se do toho ČTÚ plete, když někdo porušuje podmínky tak porušuje ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).