Cross Court Tennis 2: Staňte se králem bílého sportu (recenze hry)

Kvalitních sportovních simulátorů pro mobilní zařízení není nikdy dost. Mně se podařilo jeden takový objevit, takže se s vámi mohu podělit o své zážitky z cesty na tenisový Olymp.

Nestává se často, aby se mi nějaká hra v telefonu ohřála déle než pár dní. Nejsem žádný „hardcore gamer“, který by mobilním hraním trávil každou volnou chvíli. Právě naopak, matlání po displeji považuji jen za nouzovou náhradu gamepadu (a ten zase za chabou náhražku klávesnice s myší), takže mě po stažení a vyzkoušení většina titulů přestane velice rychle bavit a brzy je mažu. To ale neplatí pro Cross Court Tennis 2.

 

Kvalitní tenisový simulátor jsem v obchodě s aplikacemi hledal poměrně dlouho. Nakonec jsem po dlouhém přehrabování aplikačním smetím objevil hru, jejíž logo mi zdobí domovskou obrazovku už několik měsíců a rozhodně se ji v brzké době nechystá opouštět.

Ovládání a nastavení: Nic složitého pod sluncem

Cross Court Tennis 2 vám po prvním spuštění nabídne krátký tutoriál, ve kterém se naučíte základy ovládání. To vyžaduje trochu cviku, takže ze začátku počítejte s tím, že při trefování míčku několikrát promáchnete naprázdno.

Levým palcem se pomocí virtuálního joysticku staráte o pohyb hráče, pravý má na starosti dvě tlačítka pro volbu úderu. Ty umíte pro začátek jenom dva, klasický top-spin a sekaný čop. Časem přibydou ještě lob a „kraťas“ za síť (případně do sítě), které se provádějí dvojím poklepáním.

  

V nastavení lze pak velikost a umístění ovládacích prvků různě upravovat, stejně jako hlasitost a délku setu. Ten se hraje v každém zápase vždy jen jeden, což bohužel nelze změnit. Obzvlášť při vyšší obtížnosti bych totiž proti některým hráčům uvítal druhou a třetí sadu, ve kterých bych mohl zvrátit nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch.

Jokervich, Nadam a Havlicek

K dispozici jsou dva herní režimy, Rychlá hra a Kariéra. Zatímco první jsem využil sotva jednou, u druhého jsem strávil spoustu hodin. Hráč si v něm vytvoří vlastní postavu, zvolí jméno, barvu trička a vyrazí na kurty.

 

Začínáte na chvostu tisícičlenného světového žebříčku, skoro nic neumíte a před vámi stojí váš první turnaj. Máte k dispozici dva tréninkové body, díky kterým si můžete po krátkém cvičení vylepšit své tenisové umění. Za každý vyhraný turnaj pak odemykáte další.

Turnajů je v kariérním režimu pěkná řádka, postupem času si zahrajete i na těch prestižních. CCT2 sice nemá licenci na oficiální názvy, bez problému ale rozpoznáte kontury Wimbledonu či Roland Garros. Totéž platí i o vašich protihráčích, v cestě za titulem nejlepšího tenisty světa vám bude stát třeba R. Nadam, N. Jokervich nebo krajánek T. Bearditch.

Hratelnost a grafika: Radost ze hry bez příkras

Cross Court Tennis 2 běží na grafickém enginu Unity, a ačkoliv vizuální zážitek není nikterak oslnivý, vzhledem k velikosti zobrazovací plochy mu vlastně není moc co vytknout. Na HD displeji je sice občas vidět nějaký ten nevyhlazený pixel, na detailní modely hráčů také raději nepomýšlejte, celkovou atmosféru ale tyto v podstatě drobnosti nijak nenarušují.

 

Občas se objeví problémy s dotykovou odezvou, ty ale přisuzuji spíše nedokonalostem daného způsobu ovládání, než hře samotné. Nadšený nejsem ani ze zahřívání telefonu a rychlého vybíjení akumulátoru, to ale k výpočetně náročnějším mobilním hrám bohužel patří.

Fyzika pohybu hráčů a míče je na velice slušné úrovni, což občas způsobuje neodolatelné nutkání třísknout s virtuální raketou o zem. Už mnohokrát jsem se totiž po těsném doběhnutí krátkého míče u sítě jen bezmocně díval, jak mi soupeř následně zasmečoval do prázdného dvorce. Setrvačnost předchozího pohybu mi totiž zabránila jakkoliv reagovat.

 

Pozitivně hodnotím i různé drobnosti jako třeba zvyšující se počet diváků s rostoucí prestiží turnajů nebo jejich rozdílné povzbuzování v závislosti na atraktivitě vaší hry. Například za povedené eso vám jen ze slušnosti zatleskají, zatímco po dlouhé výměně zakončené vítězným „volejem“ jsou u vytržení. Zajímavé mi přijde i chování sudího, který se ve svých rozhodnutích nezřídka mýlí. Naštěstí je tu jestřábí oko, které vám mimochodem docela nadržuje, aby celou situaci zachránilo.

Konec, zvonec, titul a salátová mísa

Pokud je vám bílý sport aspoň trochu blízký a jste ochotní překousnout pár grafických nedostatků, rozhodně vám Cross Court Tennis 2 musím doporučit. Dostat se z naprosté nuly na nejlepšího hráče žebříčku vám zabere pěkných pár hodin, a pokud vás pak sláva, peníze a zástupy fanynek omrzí, můžete si to celé dát znovu od začátku. Já sám už celý proces opakuji asi popáté a rozhodně to není naposledy.

Odkaz na Google Play     Odkaz na App Store

Hru Cross Court Tennis 2 jsem testoval na telefonu Nokia Lumia 1020 s Windows Phone 8 a později i 8.1. Najdete ji ale v obchodech všech hlavních mobilních platforem. Ořezaná verze je dostupná pro vyzkoušení zdarma, pokud budete chtít hrát i turnaje, zaplatíte zhruba 40 korun.

Odkaz na WP katalog     

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku