Domů » Bleskovky » Co všechno umí Surface Duo? Pusťte si oficiální prezentaci

Co všechno umí Surface Duo? Pusťte si oficiální prezentaci

Středeční premiéra skládacího telefonu Surface Duo byla všechno, jenom ne tradiční. Microsoft naprosto porušil obvyklý scénář – zahájit prezentaci, po chvíli napínání ukázat produktová videa, vychválit zařízení do nebes a nakonec prozradit cenu a dostupnost. Redmonští to udělali zcela naopak, u Surface Duo jsme se nejprve dozvěděli cenu a dostupnost, poté byly zveřejněny podrobné specifikace, po několika hodinách se na YouTube objevilo produktové video a teprve druhý den přišla samotná prezentace.

surface duo 7

Surface Duo: podívejte se na oficiální prezentaci

Pochopitelně se nejednalo o žádnou tiskovku pro novináře, ale pouze o předtočenou prezentaci produktu bez přítomnosti publika. Slova se jako vždy chopil šéf divize Windows a zařízení Panos Panay a ukázal všechny schopnosti, které Surface Duo nabízí.

Microsoft Surface Duo | Press Briefing, August 11, 2020

Panay se pochlubil výhodami dvou displejů, ať při práci se dvěma aplikacemi najednou nebo s jednou aplikací, která umí efektivně využít celou plochu. Surface Duo funguje v režimu na šířku i na výšku, a díky 360° kloubu si jej můžete nastavit do jakékoliv polohy, která je vám pohodlná. Některé výhody Microsoft dále popisuje v následující sérii krátkých videí.

How To Do One Better | Two sites, side by side
How To Do One Better | View across both screens
How To Do One Better | Compose an email

Microsoft se snaží neprezentovat Surface Duo jako smartphone, byť technicky vzato se o chytrý telefon jedná, má pouze netradiční tvar a několik softwarových vychytávek. Právě z tohoto důvodu mu někteří nemohou odpustit vysokou cenu, která činí 1 399 USD, a to i přesto, že technická specifikace zařízení není na dnešní dobu nijak zázračná. Jsme zvědaví, zda Surface Duo bude pro Microsoft trefa do černého nebo další nešťastná smartphonová kapitola.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Pockam si na apple variantu :D

 2. Ten produkt je skvělej. Fakt perfektní promyšlený zařízení, který bohužel má velmi „niche market“. Úplně si neumím představit, kam bych ho vpasoval. Stejně k tomu potřebuji telefon kvůli foťáku. Multitasking 100x lepší než na iPadu, ale zase, iPad zas má výhody tabletu. Chci to, ale nevim co s tim. Kam to zařadit, abych se zbavil jiné elektroniky, jako třeba toho telefonu.

  • Vypadá to velmi zajímavě, ale souhlasím, že určit zaměření téhle věci je náročné. Tablet s tím nahrazovat moc smysl nemá, protože s tabletem tak jako tak uděláš víc, a zároveň ti při konzumaci obsahu nebude překážet ohyb. Použít to naopak jako telefon je zase příliš nepraktické, vytáhnout tohle jednou rukou z kapsy a používat, zatímco v druhé máš třeba nákup je nemožné. Absence NFC to zařízení navíc velice degraduje.

   Určitě to bude skvělé třeba na psaní, hraní her, tvorbě poznámek, ale ve všem ostatním tenhle form factor bude pokulhávat za normálním telefonem. Především jsem ale zvědavý, zda bude mít tohle zařízení benefity pro MS ekosystém. Pokud zapracovali na tomhle a dotáhli funkčnost alespoň na úroveň apple, NFC bych nějak přešel a jako experiment to pořídil..

 3. Proč právě Microsoft Surface Duo?
  Jiní výrobci mobilů (viz např. přešlapy od LG, ZTG, Kyocera, Motorola, atd. „https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/skladaci-telefony-dva-displeje-galerie.A200813_161056_mob_tech_oma/foto#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=mobil&utm_content=main“) vytvořili jen větší zobrazovací jednotku, a to buď přidáním dalšího monitoru nebo rozevřením původní velikosti svého přístroje; tyto účely však zcela splňuje např. tablet.
  Microsoft naopak do svého dvoudisplejového mobilu rozvinul již dříve počítači s OS Windows podporovanou funkci práce na dvou (a více) plochách.
  A právě toto činí ze Surface Duo zcela revoluční přístroj – novou kvalitu mobilního zařízení se zatím neobjeveným a neviděným potenciálem.
  Otázka je, kdy na to ti ostatní konečně přijdou :)

 4. to jako fakt nemá NFC? :-D připomíná mí to ten paskvil od LG. To raději Galaxy Fold 2, to je jiná liga než tohle.

  • To nejde srovnávat. Fold a Surface Duo jsou uplně rozdílné koncepce. A paskvil to určitě nebude. Jen tahle první verze jesště postrádá nějaké věci a není to uplně vychytané. Myslím, že další verze bude mít i nějaký vnější displej, možnost přijmout hovor v zavřeném stavu, větši displeje a NFC. Ale to je jen můj odhad. :)

 5. Dan Nekonecny

  Kdyby to mělo v zavřeném stavu e-ink displej a mikrofon a reproduktor z vnější strany, bylo by to hned o něčem jiném. Takto to beru jako tablet, protože telefonování s tím není vůbec jednoduché…

 6. Z MS strany promarnena sance, za mne velke zklamanani. Tohle si koupi jenom prava MS ofce a tech MS bohuzel nema tolik kolik Apple

 7. Toto zařízení je zřejmé určeno jen pro specifickou skupinu uživatelů, je zde kladen důraz na pracovní využití propojením OS Windows a Androidu mezi počítačem a mobilním zařízením. Je těžko použitelné klišé a zhodnocení pro běžné mobily, prostě je to něco jiného, co není určeno pro masy uživatelů. Za pokus to však stojí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).