Domů » Bleskovky » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Domovská obrazovka

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Domovská obrazovka

Domovská obrazovka je ve Windows Phone výchozím bodem pro spouštění vašich oblíbených aplikací a sledování počtu zmeškaných notifikací a dalších informací na jejich živých dlaždicích. Zkrátka se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí systému, pojďme se tedy podívat, jaké změny Microsoft pro domovskou obrazovku v nové verzi systému připravil.

 

Pokud nezabrouzdáte do nastavení, žádných novinek si zřejmě nepovšimnete, vzhled domovské obrazovky zůstal stejný, jako v případě Windows Phone 8, což rozhodně není na škodu. Na výběr máte stále tmavé nebo světlé schéma a stejnou dvacítku barev, které lze aplikovat na živé dlaždice, potažmo na celé prostředí systému. Žádných nových barev ani možnosti namíchat si vlastní jsme se nedočkali, tento krok lze ale obejít díky následující novince.

 

Tou novinkou je možnost zvolit si vlastní pozadí, které bude zobrazeno pod průhlednými dlaždicemi a bude způsobovat parallax efekt při posouvání dlaždic ve vertikálním směru. Na aplikace, které mají vlastní barvu živé dlaždice, nebude obrázek aplikován, vývojáři ale mají možnost tuto funkci na dlaždice svých aplikací přidat. Samozřejmě pokud jste spokojení se stávajícím stavem, nic vás nenutí si tapetu na domovskou obrazovku nastavovat.

 

Můžete však tuto funkci využít pro výběr vlastní barvy dlaždic nezávisle na dvacítce systémových barev. Stačí vytvořit jednobarevný obrázek a ten nastavit jako tapetu. Paralaxní efekt nebude díky jednolité barvě tapety viditelný a vaše možnosti namíchat si vlastní barvu pro živé dlaždice budou neomezené. Změna se pochopitelně projeví jen na domovské obrazovce, další nabídky v systému již budou ctít vámi zvolenou systémovou barvu.

 

Druhá novinka v nastavení domovské obrazovky se týká počtu sloupců dlaždic střední velikosti. Dosud výrobci striktně dodržovali pravidlo, kdy na displejích do pěti palců byly zobrazeny dva sloupce středních dlaždic, zatímco na tabletofonech od Nokie to byly sloupce tři. Nyní v systému přibyla možnost volby, třetí sloupec dlaždic si nově mohou užívat i majitelé starších zařízení všech úhlopříček.

 

Živé dlaždice mají rozšířené schopnosti, vývojáři nově mohou využít kratší intervaly pro jejich aktualizaci, některé aplikace, které měly dosud statické dlaždice se dočkají dlaždic živých, například připnuté stránky prohlížeče Internet Explorer. Rozmístění dlaždic bude možné nově sychronizovat na OneDrive, takže v případě uvedení telefonu do továrního nastavení o své nastavení domovské obrazovky nepřijdete.

 

Díky nové přítomnosti akčního centra můžete navíc ušetřit místo na domovské obrazovce odstraněním některých dlaždic, například pro nastavení systému, ukazatele stavu baterie nebo rychlých přepínačů Wi-Fi, Bluetooth a dalších, které bylo možné připínat na domovskou obrazovku pomocí aplikací třetích stran. Tyto položky jsou po ruce právě díky akčímu centru, o něm ale bude pojednávat samostatný článek.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. jsem pěkně nasra***.. čekal jsem,že do action centra daj prepínač na data… už i z těch uniků a obrazku jak bude vypadat akční centrum jsme se divil že nikde data nebyly… ale že opravdu nebudou to me fakt naštvalo.. snad se to tam do budoucna ukáže ale to mělo být hned od začátku např: budik,zvuky,bluetooth,wifi,nfc,data,battery a pod…

  • Ano, přesně tohle mně taky zklamalo. Přijde mi to jako základní věc. Například wifi vůbec nevypínám, protože ji používám velmi často, ale data zapínám jen občas a je celkem zdlouhavé hledat to někde v nastavení, když bych to mohl ovládat jedním kliknutím. Tohle není domyšlené…

  • Nechápu, kdo potřebuje v roce 2014 vypínat data. Doby ubohých FUP jsou pryč. A pokud máte potřebu vypínat data, potom asi nepotřebujete chytrý telefon. Koho štve každý přenesený MB, tak omezit aktualizace aplikací na pozadí přece není ve WP8 žádný problém.

  • Taky mě absence tohoto přepínače zklamala a data vypínám hned jak usednu k PC, protože mi ruší reproduktory.

  • Tak nevím jak vy, ale s mým 200MB FUP člověk díru do světa neudělá…nehledě na to, že na mém HTC 8X celkem výrazně žerou baterii a telefon se i zahřívá, takže to pro mně význam má.

  • KENTUS1337: 1) někdo nemusí mít tak velký data jako vy, nebo je nepotřebuje mít pořád zaplý. 2) Že něco nechápete neznamená, že by to tam být němělo.

  • Notifikační centrum je základ do kterého budou přepínače postupně přibývat. Důležité je, že centrum se objevilo. Nic není hotové a dokonalé teď hned.

  • Tak vypinani dat je dulezite. Vypinam je hlavne pokud sleduji film v archivu CT. Jednou jsem je nevypnul, prestal jet domaci router, preplo se mi to tim padem automaticky na mobilni data a za chvilku mi prisla sms o dosazeni 100% FUP. Od te doby si to hlidam:-). Proto by to bylo v te liste idealni, jak pro rychle prepnuti, tak pro informaci.

 2. No dufam, ze ten paralax efekt tam budu vyvojari pridavat

 3. Spamek (neregistrovaný)

  Už druhý článek s názvem „Co je nového ve Windows Phone 8.1″

  Co takhle to shrnout do jednoho a napsat. Ano, je toho hodně, ale systém stojí stále za úplné ho*no?

  Jste jako web strašně lehce zmanipulovatelní, s profláklou podprahovou reklamou a než abyste přicházeli s novinkami, raději rozepíšete jednu do deseti článků, protože prachy …

  • Mně to vyhovuje, aspoň se o novinkách dočtu dříve. Naopak redakci chválím. Pokud mě to nezajímá, článek přeskočím.

  • Mě to také vyhovuje. Novinek jsou mraky a postupné představování mi přijde mnohem přehlednější.

  • Jakub Karásek

   Všechny funkce jsme shrnuli do jednoho článku zde [odkaz]

   Nyní se věnujeme zvlášť některým novinkám, kdybychom tyto podrobné popisy napsali v jednom článku, tak bude mít rozsah jako diplomová práce. S reklamou to skutečně nemá nic společného

  • Proč psát každý komentář zvlášť? Proč to neshrnout jako „ano, napsal jsem jich hodně, ale všechny stojí za úplné ho*no“ ?

  • Hlavní novinky ze systému publikujeme samostatně – pro čtenáře je to přehlednější a pro nás jednodušší na koordinaci. Pokud informace někoho nezajímají, nikdo jej nenutí článek otevírat. Podobně jsme představování dělali i v případě nové verze Androidu.

  • „Co takhle to shrnout do jednoho a napsat. Ano, je toho hodně, ale systém stojí stále za úplné ho*no?“

   Za úplné ho*no nikdy nestál, tak proč by měl stát nyní? Zase tu jen píšeš ho*na?

  • newkeny (neregistrovaný)

   Tak prostě na tenhle web nelez…myslím že asi nikoho nezajímají tvé dětské frustrace. :DDD

 4. Libor-ek (neregistrovaný)

  Tak mam další nedostatek. Mam živou dlaždici HTC, která mi zobrazuje čas. Od aktualizace na WP 8.1 mi píše stále stejný čas, tj. 17:35. Restartoval jsem, změnil se mi čas na čas restartu a stále visí tento starý čas. Prostě živá dlaždice nežije tak dobře. Co s tím?

  • Klimax (neregistrovaný)

   Zkontrolujte Úlohy na pozadí v Nastavení->Aplikace. (Tuším pokud aplikace se nepustí alespoň jednou za 2 týdny tak je systémem deaktivovaná)

 5. Spamek (neregistrovaný)

  Autor maže příspěvky ostatních uživatelů !!!

 6. ataseb (neregistrovaný)

  Prosím vás mohl by mi někdo poradit jak se jmenuje appka která umožňuje „zpruhlednit“ všechny dlaždice?? Docela se mi zalibyli ty skreeny ne internetu s tou to vymožeností :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).