TOPlist

Čína zvládne rozpoznat obličeje na vzdálenost 100 km. Nová technologie zamíří na oběžnou dráhu

Špionážní družice (ilustrační obrázek)
  • Nový typ laserových snímačů SAL má vylepšit obrazové záznamy ze satelitů na oběžné dráze
  • První testy zatím proběhly pouze na zemském povrchu, ukazují ale zobrazení detailů o rozlišení 1,7 mm na vzdálenost 101,8 km 
  • Na podobné technologii pracuje i americký startup Albedo Space, ten už nyní budí obavy o soukromí 

Už jsme si zvykli, že záběry z oběžné dráhy mohou být velmi detailní a pomáhají například i ve válečných konfliktech, kdy je možné sledovat pohyby vojenské techniky nebo budování infrastruktury. Číňané jsou ale o krok napřed, ze satelitních snímků už totiž rozpoznají i jednotlivé postavy a obličeje.

a) schéma měřené vzdálenosti na jezeře Qinghai, b) nápis Air na druhé straně jezera & výsledek získaný systémem SAL
a) schéma měřené vzdálenosti na jezeře Qinghai, b) nápis Air na druhé straně jezera & výsledek získaný systémem SAL

Nová zobrazovací technologie SAL je na rozdíl od běžných optických snímačů vybavených objektivem osazena laserovým systémem, který umožní stonásobně lepší zobrazení. O novince informoval deník South China Morning Post. První testy proběhly při zaměřování přes jezero Qinghai ve střední Asii, což představuje vzdálenost 101,8 km, při které bylo možné zobrazit detaily v rozlišení 1,7 mm.

Detail systému SAL
Detail systému SAL, respektive jeho inverzní varianty ISAL

Satelity létají minimálně ve výšce asi 170 km nad povrchem země, nejvíce jich je ale ve větších vzdálenostech okolo 800 km. I tak je ale rozlišení nové technologie řádově lepší v porovnání se stávajícími technologiemi. Zároveň je nutno zmínit, že test na jezeře probíhal při ideálním počasí, což je také důležitý faktor, který může snížit kvalitu obrazu.

Laserové satelity chystá i USA, obavy o soukromí jsou namístě

Ačkoliv na podobném vylepšení satelitních záběrů pracuje i americký startup Albedo Space, již dopředu bylo avizováno, že rozpoznání obličejů nebude možné. Podepsané kontrakty s americkou vládou ale v některých vzbuzují obavy o soukromí. Zároveň společnost plánuje v letošním roce vypustit první satelit na oběžnou dráhu a do budoucna hodlá provozovat celkem 24 takových zařízení monitorujících povrch Země.

Jakmile budou satelitní systémy schopny rozpoznávat obličeje a „uvidí“ na Zemi 24 hodin denně, obrazové záznamy budou mít pro mnohé obrovskou hodnotu. Některé skupiny tedy už dopředu volají po regulaci podobných technologií.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku