TOPlist

Čína chce chránit zrak dětí, omezí počet online her

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Čínské ministerstvo školství přišlo se vskutku zajímavou strategií, jak omezit negativní vlivy rostoucí popularity elektronických zařízení mezi dětmi a mládeží. Ministerstvo se odvolává zejména na data Světové zdravotnické organizace. Ta nedávno ukázala, že Čína má největší procentuální podíl dětské krátkozrakosti na světě.

A protože podle čínské vlády má hlavní podíl na této problematice dlouhodobé koukání do nejrůznějších obrazovek, rozhodla se tomu učinit přítrž. Jedním z prvních opatření by měla být tvrdší pravidla pro vydávání nových online her a omezení počtu těch stávajících. Proč zrovna online her není úplně jasné, nicméně zřejmě se předpokládá, že u těchto her tráví děti přirozeně více času.

Nesplnitelný plán?

Omezení počtu her bude vcelku snadno vymahatelné, ovšem prvotní problém příliš řešit nebude. Hlavním úkolem čínských autorit tak bude omezit celkovou dobu strávenou koukáním do displejů, což už bude tvrdší oříšek. Ministerstvo plánuje vytvořit elektronické nástroje pro připomínání rizik, ale především počítá se spoluprací rodičů. Ti by měli dohlédnout na to, že jejich ratolesti nebudou do smartphonů a dalších přístrojů koukat příliš často. Měli by se také postarat o včasné „večerky“ a kvalitní výživu.

Pro školy by pak podle návrhu mělo platit omezení, že se elektronická zařízení nesmí používat déle než po 30 % času výuky. Zajímavé je, že v Číně musí míru používání elektronických pomůcek ve výuce limitovat, zatímco u nás se na většině škol 30% využití např. tabletů jeví jako nedostižná budoucnost.

Jaký bude mít plán v případě realizace důsledky, samozřejmě odhadnout nedokážeme. Ministerstvo si od něj slibuje snižovat do roku 2023 dětskou krátkozrakost rychlostí 0,5 % ročně. V nejvíce postižených provinciích pak dokonce o celé 1 %. Omezení by se však zřejmě projevilo i na ekonomických výsledcích nejrůznějších masových online her, které žijí z mikrotransakcí. Jejich úspěšnost totiž samozřejmě přímo souvisí s počtem hráčů a lidnatá Čína je často velmi klíčová.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku