Domů » Články » Chystaný Wi-Fi standard 802.11v slibuje nizší energetickou náročnost

Chystaný Wi-Fi standard 802.11v slibuje nizší energetickou náročnost

Nový Wi-Fi standard 802.11v slibuje nizší energetickou náročnostV březnu roku 2010 bychom se měli dočkat prvních komunikátorů s podporou nového bezdrátového standardu 802.11v. Současná zařízení vybavená Wi-Fi modulem nemají problém s rychlostí stahování, ale s příliš rychlým vybíjení akumulátoru, to je dáno vyšší spotřebou energie, kterou moduly se standardy 802.11b/g jednoduše mají. A právě na tento problém se při vývoji nové véčkové verze inženýři nejvíce zaměřili. Ve finále bychom se tak s novým standardem měli dočkat znatelně lepší výdrže při připojení do bezdrátových sítí, a napomáhat nám k tomu bude i nový režim označovaný jako Wireless Network Management Sleep Mode.

Ten by měl využití Wi-Fi dokázat optimalizovat přesně pro potřeby dané aplikace. Uvedeme si jednoduchý příklad, pokud máte spuštěný program, který jednou za minutu stáhne data přes Wi-Fi, pak by měl Sleep Mode po čas jeho neaktivity omezit energetickou náročnost bezdrátového modulu na minimum, což se samozřejmě pozitivně projeví na celkové výdrži. U programů pro IM komunikaci (ICQ, MSN) nebo internetových prohlížečů ale rozdíl až tak velký nebude, jelikož ty vyžadují komunikaci a připojení mnohem častěji (vteřiny).

-

Energetická optimalizace jednotlivých hardwarových prvků bude u komunikátorů v nadcházejících letech klíčová, v dnešní době není nikterak složité vyrobit extrémně výkonné zařízení vybavené nejmodernějšími technologiemi. Problém je spíše s jeho napájením, jednotlivé komponenty jsou totiž v takovém případě solidními žrouty energie, o čemž svědčí třeba používání GPS navigace nebo zmíněné Wi-Fi.

Zdroj: PocketNow

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Diskuze k článku

  1. myslim ze by se hlavne meli uz konecne zacit resit akumulatory… kdyz budou nejake komponenty energeticky mene narocne tak je to fajn ale stejne ta uspora nebude nijak ohromujici… melo by se spise resit ty akumulatory aby napr. bylo mozne do standardni velikosti akumulatoru v pohode narvat 3000mAh atp.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).