Chystaný Wi-Fi standard 802.11v slibuje nizší energetickou náročnost

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Nový Wi-Fi standard 802.11v slibuje nizší energetickou náročnostV březnu roku 2010 bychom se měli dočkat prvních komunikátorů s podporou nového bezdrátového standardu 802.11v. Současná zařízení vybavená Wi-Fi modulem nemají problém s rychlostí stahování, ale s příliš rychlým vybíjení akumulátoru, to je dáno vyšší spotřebou energie, kterou moduly se standardy 802.11b/g jednoduše mají. A právě na tento problém se při vývoji nové véčkové verze inženýři nejvíce zaměřili. Ve finále bychom se tak s novým standardem měli dočkat znatelně lepší výdrže při připojení do bezdrátových sítí, a napomáhat nám k tomu bude i nový režim označovaný jako Wireless Network Management Sleep Mode.

Ten by měl využití Wi-Fi dokázat optimalizovat přesně pro potřeby dané aplikace. Uvedeme si jednoduchý příklad, pokud máte spuštěný program, který jednou za minutu stáhne data přes Wi-Fi, pak by měl Sleep Mode po čas jeho neaktivity omezit energetickou náročnost bezdrátového modulu na minimum, což se samozřejmě pozitivně projeví na celkové výdrži. U programů pro IM komunikaci (ICQ, MSN) nebo internetových prohlížečů ale rozdíl až tak velký nebude, jelikož ty vyžadují komunikaci a připojení mnohem častěji (vteřiny).

-

Energetická optimalizace jednotlivých hardwarových prvků bude u komunikátorů v nadcházejících letech klíčová, v dnešní době není nikterak složité vyrobit extrémně výkonné zařízení vybavené nejmodernějšími technologiemi. Problém je spíše s jeho napájením, jednotlivé komponenty jsou totiž v takovém případě solidními žrouty energie, o čemž svědčí třeba používání GPS navigace nebo zmíněné Wi-Fi.

Zdroj: PocketNow

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku