Chystané novinky do Windows 10: lepší virtuální plochy a výměna předinstalovaných aplikací

windows 10 1 9

Nějakou dobu jsme se nevěnovali programu Windows Insider, neboť ty skutečně viditelné novinky nepřibývají do „desítek“ zdaleka tak rychlým tempem jako v minulých letech. V několika posledních sestaveních se nicméně objevilo pár zajímavých drobností, tak si je nyní shrneme v tomto článku.

Přehlednější práce s virtuálními plochami

Nejnovější build s číselným označením 21337 například přináší nové možnosti v organizování virtuálních ploch. Microsoft nedávno přidal možnost virtuální plochy pojmenovávat, nově je možné tažením myši (nebo z kontextového menu, popř. klávesovou zkratkou) měnit jejich pořadí.

Každá virtuální plocha může mít své vlastní pozadí, které bude okamžitě patrné i v náhledu všech ploch.

desktop

Upravený průzkumník

Lehký upgrade dostal i tradiční Průzkumník souborů, ve kterém Microsoft zvětšil rozestupy mezi položkami. Jedná se o přibližně stejný vzhled, jako má Průzkumník při aktivovaném tabletovém režimu, což dává poměrně jasné indicie – tabletový režim bude nadále tlačen do pozadí, ale klasický Průzkumník přežije. Microsoft navíc tvrdí, že minimálně u způsobu přepínání mezi starou a novou verzí ještě můžeme očekávat nějaké změny v UX.

explorer

Výměna předinstalovaných aplikací

Microsoft také proměnil seznam aplikací, které budou při čisté instalaci systému součástí Windows. Překvapivě se loučí aplikace 3D prohlížeč a 3D malování, které jsou nedílnou součástí Windows od Creators Update. Obě aplikace budou nadále dostupné skrze obchod Microsoft Store. Stejně tak byla odstraněna málo využívaná aplikace Math Input Panel, kterou bude možné v případě potřeby doinstalovat z volitelných funkcí.

Naopak přímou součástí Windows se stávají aplikace Windows Terminal a Power Automate Desktop. Aplikace Poznámkový blok si vysloužila novou ikonu a nově je aktualizovatelná skrze Microsoft Store.

Další novinky

  • Automatické HDR – do Windows 10 přibyla funkce Auto HDR, která u kompatibilních počítačů automaticky zapíná funkci HDR během hraní her. Podporována je více než tisícovka her.
  • Do funkce Windows Ink přibylo více nastavení
  • Prohlížeč Microsoft Edge dostává živé náhledy připnutých webových stránek
  • Ze schránky Win + V lze nově vkládat prostý nenaformátovaný text

Náhled na redesign v květnu?

Ve Windows 10 stále očekáváme první náhled na slibovaný redesign systému, který by měl dorazit na podzim. Změna vzhledu ale zatím není v testovacích sestaveních nijak patrná; možná se s ní Microsoft vytasí až na vývojářské konferenci Build, která se letos odehraje mezi 19. a 21. květnem.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku