Domů » Bleskovky » Chystají se další retro Nokie. Jaké legendy se dočkají oživení?

Chystají se další retro Nokie. Jaké legendy se dočkají oživení?

Značka Nokia v mobilním světě nadále žije, a to díky úsilí finské firmy HMD Global. Ta produkuje nejen smartphony, ale i klasické telefony, z nichž nejzajímavější jsou bezesporu retro modely vypůjčující si designové prvky legendárních tlačítkových Nokií. Již jsme se dočkali oživení modelů 3310 a 8110, další by měly dorazit ještě do konce letošního roku.

Nokia 63004G

První legendou, která se má dočkat vzkříšení, je Nokia 6300 z roku 2006. Jedná se o jeden z nejprodávanějších telefonů finské značky, který se pyšnil tenkým a lehkým tělem, a na svoji dobu i příjemně velkým barevným displejem. Novodobá Nokia 6300 s přídomkem 4G má být velikostně ve všech směrech větší, podle webu NokiaPowerUser má mít rozměry 131,4 × 53 × 13,7 mm a hmotnost 104,7 gramů. Displej má z 2“ narůst na 2,4“, rozlišení patrně zůstane 240 × 320 px.

nokia 630

Mezi další známé veličiny patří jednojádrový procesor, který bude pohánět „polochytrý“ systém KaiOS. Pro ukládání dat poslouží 512MB paměť nebo microSD karta, bezdrátovou komunikaci zajistí podpora sítí 4G a Bluetooth. Chybět nebude ani lokalizace skrze GPS/Glonass. V útrobách telefonu má být umístěna 1 500mAh baterie, která se bude dobíjet microUSB konektorem. Telefon má být dostupný v černé, bílé a azurové barvě.

Nokia 8000 4G

Další retro telefon má být Nokia 8000 4G odkazující na prémiové Nokie z minulých let. HMD se nebude pouštět do žádných designových zvláštností, podle obrázku zveřejněného na webu WinFuture.de bude na první pohled vypadat jako obyčejný tlačítkový telefon se zaoblenými hranami, zaoblená mají být i  samotná tlačítka.

nokia 8000

Nokia 8000 4G má dostat do výbavy 2,8″ displej s rozlišením 320 × 240 pixelů, na kterém poběží prostředí platformy KaiOS. Telefon požene kupředu čipset Qualcomm Snapdragon 210 doplněný o 512 MB RAM a 4GB úložiště. Více prostoru má být možné doplnit paměťovou kartou.

Nokia 8000 přinese podporu sítí LTE, kromě toho nabídne podporu Wi-Fi a Bluetooth. Integrovaná baterie nabídne kapacitu 1 500 mAh, o dobíjení se postará microUSB konektor. Telefon má mít rozměry 132,2 × 56,5 × 12,3 mm a hmotnost 110 gramů. Nabízen bude ve zlaté, černé, bílé a modré barvě.

Nokia N95?

Finská firma měla v plánu oživit i koncept vysouvacího mechanismu známého z legendární Nokie N95, v tomto případě však neměl být aplikován na retro model, ale na smartphone. Mezinárodní tvář HMD Global Juho Sarvikas odhalil obrázky tohoto zařízení na Twitteru, přičemž zvažováno bylo několik způsobů vysouvání spodní části telefonu zpoza displeje.

nokia

„Vítězným“ řešením se pak stala varianta s vyklápěním do boku, přičemž ve vysunutém proužku měl být umístěn hlasitý reproduktor, dvě selfie kamery (klasická a širokoúhlá) a LED blesk. Zajímavostí byl také kroužek obepínající hlavní fotoaparát na zádech, který po vyklopení posloužil jako stojánek.

Pro tento způsob použití mělo existovat několik množství scénářů, například multimediální mód, konferenční mód nebo inteligentní budík. Prototyp tohoto smartphonu dokonce společnost HMD Global poslala youtuberovi Mr. Mobile, který jej krátce ukázal ve své vzpomínkové reportáži o klasické Nokii N95 (od času 6:12).

When Phones Were Fun: Nokia N95 (2007)
Z Fold 2; and even LG got in on the fun with a radical rehash of its VX9400, the LG Wing. As I said in my review of the latter: "phones are indeed fun again!" But something tells me that, whatever social feeds might exist thirteen years from now, not many of those phones will inspire the kind of love-fest that 2007's Nokia N95 does. With a bevy of firsts encapsulated within an iconic dual-slider design, the Nokia N95 wasn’t just the ultimate smartphone ... it was also, in many ways, the last of its kind. Join me for a look back at the Nokia N95-3, and stay tuned to the end of the video for an exclusive look at HMD Global's Nokia N95 reboot ... that never was! MrMobile's "When Phones Were Fun" is back in business. [SPECIAL THANKS] Ricky Cadden: https://twitter.com/rcadden HMD Global: https://www.hmdglobal.com/ [SUBSCRIBE TO MRMOBILE] https://www.youtube.com/channel/UCSOp... [ABOUT WHEN PHONES WERE FUN – NOKIA N95] This is the ninth in a series of MrMobile videos exploring the mobile tech world's most vibrant period in design and experimentation. In “When Phones Were Fun,” Michael Fisher re-reviews cellphones from the golden age of mobile, the decade-long span from the turn of the century to approximately 2009. When Phones Were Fun: Episode 9 features a Nokia N95-3 retail unit on loan from Ricky Cadden and a (non-functional) prototype N95 reboot reference unit on loan from HMD Global. No company paid a fee or otherwise offered compensation in exchange for this coverage, nor did any company preview or approve this content before publication. [LINKS] Lightsaber App for Nokia N95 [Ricky Cadden]: https://www.youtube.com/watch?v=YwksUo6PKH0 Lightsaber Unleashed iPhone App Review [AppStoreReview]: https://www.youtube.com/watch?v=rNRi2nvD6kc Pocketnow Throwback: Motorola Q [Pocketnow]: https://www.youtube.com/watch?v=ct2pPRVIK7I [SOCIALIZE] http://facebook.com/themrmobile http://instagram.com/themrmobile http://twitter.com/themrmobile http://mrmobile.tech [DISCLOSURES] This post may contain affiliate links, which afford MrMobile / Future plc a commission if you make a purchase. See our affiliate link policy for more details: https://www.mobilenations.com/external-links Additional information concerning MrMobile’s ethics policy can be found here: https://mrmobile.tech/ethics #nokia #n95 #nokian95 #throwback #retro #tech #2007 #smartphone #hmdglobal #whenphoneswerefun">

Bohužel na rozdíl od výše uvedených retro modelů bylo od tohoto konceptu ustoupeno a patrně se jej v nejbližší době nedočkáme.

Do vánoc se dočkáme několika telefonů Nokia

Společnost HMD Global by měla ještě před letošními Vánoci uspořádat tiskovou konferenci, na které ukáže nejen výše uvedené retro telefony, ale také vlajkovou loď Nokia 9.3 PureView společně s telefony střední třídy Nokia 7.3 a 6.3. Termín chystané tiskovky zatím není znám.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. KaiOS jsem po zkušenostech z Nokie 8110 4G na chuť nepřišel – prostředí je celkově pomalé, sekající se. Nehledě na to, že psaní zpráv byl doslova horor – často při jednom stisku klávesy 2 se nenapsalo písmeno A, ale B. Jsem rád, že jsem telefon po půl roce používání střelil na internetu a koupil si radši Nokii 216, protože to už raději zůstanu u jednoduchého S30+ od Mediateku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).