Domů » Bleskovky » Chystá Google nenásilný přechod? Fuchsia OS bude umět spouštět aplikace pro Android

Chystá Google nenásilný přechod? Fuchsia OS bude umět spouštět aplikace pro Android

Android je v procentuálním zastoupení mobilních operačních systému dominantní jedničkou, v budoucnu by však mohl být vystřídán jiným systémem. V Google totiž pracují na systému Fuchsia OS, který by mohl Android jednou nahradit. Přechod by však mohl být poměrně bezbolestný.

Google na stránkách Android Open Source Projectu (AOSP) zveřejnil změny kódu Gerrit, které potvrzují, že Fuchsia OS bude schopná spouštět aplikace napsané pro systém Android skrze speciálně navrženou aplikaci Android Runtime (ART). Ta se bude instalovat pomocí souborů FAR, což má být ekvivalent APK souborů známých z Androidu. Zatím není jasné, jakým způsobem aplikace pro Android na Fuchsii poběží, zda bude vyžita nějaká forma emulace, či zcela jiný způsob.

Změnu platformy možná ani nepoznáme

Tento krok je poměrně logický, pokud má Fuchsia jednou Android nahradit, bylo by nelogické zahodit obrovskou knihovnu aplikací, která se aktuálně nachází v Google Play. Fuchsia možná dostane stejné rozhraní jako Android včetně podpory jeho aplikací, bude se však jednat o multiplatformní univerzální systém použitelný na jakémkoliv zařízení. Oproti linuxovému jádru používanému v Androidu a Chrome OS využívá Fuchsia vlastní mikrokernel Zircon.

I přesto, že se na Fuchsii intenzivně pracuje, podle loňského vyjádření zaměstnanců Google se jedná pouze o „garážový“ projekt, který rozhodně světlo světa v příštích třech až pěti letech nespatří, a i kdyby se to náhodou povedlo, Android zatím nenahradí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. „Zatím není jasné, jakým způsobem aplikace pro Android na Fuchsii poběží, zda bude vyžita nějaká forma emulace, či zcela jiný způsob“

    To se přece ví, jakým způsobem budou android aplikace bezet – skrze ART, android runtime. Přesně na to tam je :)

  2. Ten název je strašný. ?

    • Asi tak. Android je jednak zvukomalebné slovo a jednak je to už zavedená značka, kterou každý zná. Ale Fuchsia OS? WTF?!! Fakt příšernej název, doufám, že ho přejmenují.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).