Domů » Bleskovky » Windows Phone 8.1 zřejmě nabídnou možnost zobrazení vlastní tapety na hlavní obrazovce

Windows Phone 8.1 zřejmě nabídnou možnost zobrazení vlastní tapety na hlavní obrazovce

Aktualizováno 2. března, 13:00

Podle posledních obrázků, které v současnosti kolují internetem, bychom se skutečně v nadcházející verzi Windows Phone 8.1 měli dočkat vlastního obrázku na domovské obrazovce. Ten však nebude schován pod dlaždicemi, ani dlaždice nebudou průhledné, ale na místo toho bude možné kromě klasických barev zvolit libovolný obrázek, který bude na těchto čtvercích a obdelnících rozkouskován. Aplikace, které nectí systémové barvy, jako například aplikace Nokia HERE, si podle prvního screenshotu zřejmě zachovají vlastní barvu.

   

Mimo tuto změnu bychom se měli dočkat i možnosti nechat si zobrazit třetí sloupec dlaždic na libovolném zařízení, dosud tato funkcionalita byla omezena na telefony s vyšší úhlopříčkou. Jak ale dokazuje obrázek z nastavení a následující video, dočkají se i majitelé telefonů s nižšími úhlopříčkami, ve videu je konkrétně zobrazena Nokia Lumia 520.

Původní článek: Jak by se vám líbil Windows Phone s vlastním obrázkem na domovské obrazovce? 

Oficiální představení nadcházející aktualizace systému Windows Phone na verzi 8.1 je naplánované na začátek dubna, nicméně díky uniklé sadě vývojářských nástrojů je většina změn známá již dnes. Jejich souhrnný přehled jsme přinesli v aktualizované bleskovce krátce po prvním úniku a je dost možné, že seznam novinek ještě není konečný. Spekuluje se například o možnosti umístit na domovskou obrazovku vlastní obrázek. 

  

Tato možnost je ostatně známá uživatelům Windows 8.1, tento systém umožňuje umístit pod dlaždice v prostředí Modern UI obrázek, který máte nastavený na pozadí v prostředí desktopu. Skutečnost je ale taková, že pokud máte nabídku start poctivě vydlážděnou, z obrázku na pozadí mnoho neuvidíte. Tato funkce se tak stává spíše jen společným spojovacím prvkem při přechodu z jednoho prostředí do druhého a alespoň částečně potlačuje pocit z naprosté schizofrenie systému. Jak by se ale Microsoft vypořádal s touto možností na mobilním telefonu, kde se prostředí desktopu nenachází? V podstatě se nabízí tři varianty. 

  

První z nich je vydat se stejnou cestou jako ve stolních Windows 8.1 s tím, že obrázek obrazovky by byl shodný s obrázkem na zamykací obrazovce. Bohužel pro zobrazení samotného obrázku pod dlaždicemi by zůstalo skutečně minimum místa, neboť okraje kolem dlaždic nenabízí tolik velkorysého prostoru jako na počítačových Windows. Obrázek by pouze prosvítal mezi jednotlivými dlaždicemi, maximálně by vykouknul na místě, kde by se žádná dlaždice nenacházela. 

 

Druhá varianta by mohla spočívat v částečné průhlednosti dlaždic, která by odstranila nepříjemný fakt, že ze zvoleného obrázku by nebylo vidět zhola nic. V případě zvolení střídmého pozadí by prostředí vypadalo veseleji a nedošlo by ani k násilnému narušení konceptu Windows Phone. 

 

S třetí variantou přišel na svém twitterovém účtu Tom Warren. Jeho koncept nespočívá v umístění obrázku pod samotné dlaždice, ale právě naopak v jejich vyplnění zvoleným obrázkem. Jeho představa vypadá skutečně působivě, opět ale platí pravidlo o střídmosti vybraného snímku, fotografie přítelkyně, rozkouskovaná do několika čtverců s obrázky a nápisy by čistotě prostředí rozhodně nepřidala. 

  

Ačkoliv jsem původně uvedl tři varianty, existuje ještě jedna – nechat vše jak je. Co na tom, že konkurenční platformy a počítačové systémy tuto funkci nabízejí? Systém Windows Phone byl navržen tak, aby jednoduše vypadal, jednoduše se ovládal a nabídl uživateli možnost rychlé interakce s rychlým a čistě vypadajícím prostředím. Je možné, že se bude Microsoft snažit v rámci slučování systémů Windows Phone a Windows RT přinést maximum společného pro obě platformy, otázkou je, zdali to jedné či druhé verzi systému neuškodí. Jaká ze čtyř variant se vám jeví jako nejpřijatelnější? Dejte nám vědět v diskuzi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

28 komentářů

 1. pro hračičky zajímavý,osobně se mi nejvíce zamlouvá ty pruhlednější dlaždice,avšak ja zustanu u oblíbeného černého podlože..

 2. shone9522 (neregistrovaný)

  Ja osobne bych byl za prvni variantu. Na plose by to nebylo tolik videt ale v menu a kdekoliv jinde uz ano. A aby nebyl takovy skok ze zamykaci obrazovky na startscreen tak bych obrazek nechal staticky jen bych nahoru posunoval text s hodinami a dalsimi info. Tedy obrazek by zistal staticky a dlazdice by se animaci zobrazily jakoby se tam pomalu zhmotnily. Takgle hy se mi to libilo.

 3. kdyz to tam bude,tak bude,kdyz ne,nic se nestane

 4. Joke (neregistrovaný)

  No dobrej vtip, z toho obrazku bude videt asi 17,32%, ale jinak inovace, klobouk dolu.

 5. lubka (neregistrovaný)

  A co kdyby tam místo obrázku přibyli ,krom standartní bílé a černé, další decentní barvy? Např. bledě modrá atd. Nebo by mohly být v nabídce různé decentní barevné přechody např. z tmavě modré do světle modré, z červené do oranžové. Barvy by přecházeli vertikálním nebo horizontálním směrem dle výběru. Jen černá a bílá je trochu nuda, ale obrázek by narušil tu přehlednost systému.

  • petr (neregistrovaný)

   A co kdyby sis tam místo toho obrázku dal ty barvičky ty sám i s přechodama…to tě nenapadlo? Aha…windows a kreativita… to jsme se asi dostali do mrtvého bodu.

  • PETR: Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?

 6. lubka (neregistrovaný)

  sorry za chyby

 7. Kdysi dávno s WP7.5 jsem doufal že přidají podporu pozadí, konkrétně nějakých decentních vzorů jako u stolních W8. Černá a bílá obrazovka působí neuvěřitelně obyčejně a nudně a bez zlatýho řezu je to ještě horší

 8. Maro (neregistrovaný)

  Mě by se asi nejvíc líbila varianta 2, kdy by se dlaždice co nejvíce zprůhlednily…klidně ještě víc než jak je to na obrázku.

 9. Nepotrebujem to a pokiaľ sa to v systéme objaví ja to používať aj tak nebudem. Čierna rulez….

 10. Dal bych uživatelům na výběr. Myslím, že by se po čase většina lidí stejně vrátila k původnímu designu. Vlk by se nažral a koza nakonec většinou zůstala celá..

 11. Nevim jaky smysl ma posunovat tento OS smerem, kam proste NEPATRI. Jen z toho vznikne uplny paskvil stejne jak v pripade desktopoveho Windows.

  PS: Je vlastne desktopovy Windows jeste desktopovy Windows…?

  • shone9522 (neregistrovaný)

   Ano stále je desktop desktopem. snadným nastavením se vše přepíná hned na desktop tak i start systému nastavil jsem to takhle na počítači rodičů, a k metru se vlastně ani nedostanou.

 12. Na tohle téma jsem se zamýšlel už cca před rokem [odkaz] tapeta neprospěje samotnému homescreenu, ale propojí ho s menu, podobně jako Hub Fotky, zasloužily by si to i kontakty. Bohatě by ale stačila i barva, podobně jako v hubu Xbox.

 13. Když pominu takové pekla jako je ta tapeta na druhém obrázku – to někdo namíchal, když asi koukal dlouho na duhový iOS 7 – tak já bych jinak tuhle možnost využil. Už mě tohle napadlo proč to není stejné jako u velkých Windows. Používám u WP ke spokojenosti světlé schéma, akorát na úvodní plochu bych pod dlaždice ocenil tmavý „ubrus“ jako mám v PC.

 14. gaspic (neregistrovaný)

  dyť tam nemusí být obrázek, Microsoft si může nadiktovat pár jednoduchých motivů..

 15. Přesně, MS si nadiktuje. Jak MS činí, dobře činí. Blahopřeji k inovaci.

 16. LOL ty lagy na videu.. doufám že to je jen nějaká super prerelease debug verze.. nebo je to další krok jak se přiblížit drojdu? (přidat lagy)

 17. Uz sme to snad riesili na forku, je nato apka a vyzera to dobre.. Som zato aby sa aj priehladnost a jej sila dala nastavit.

 18. Roman (neregistrovaný)

  Byl bych rozhodně pro, aby byla možnost nastavit nějaký barevný motiv na pozadí. Vypada to rozhodně veseleji. Nebo prostě skombinovat pozadí s taoetou na zamykací obrazovce. Tak nebo onak, nějakou renovaci by si systém zasloužil.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).