TOPlist

Chrome pro iOS dostal skvělou novinku. Okoukal ji od Safari

Prohlížeč Chrome na iPhone
  • Mobilní Chrome dostane vychytávku, kterou má Safari už nějaký ten pátek
  • Uživatelé si budou moci vybrat, kde chtějí mít adresní řádek
  • Záleží tak na každém uživateli, jestli jej bude chtít mít nahoře nebo dole

Aktualizováno 1. listopadu

Po dvou měsících od oznámení, že prohlížeč Chrome také po vzoru Safari dostane možnost přesunout adresní řádek do spodní části, jsme se dočkali uvolnění této funkce do ostré verze. Pokud jeho pozici chcete změnit, stačí v prostoru pro url adresu webu přidržet prst a z kontextové nabídky vybrat možnost Přesunout adresní řádek dolů. Stejným způsobem jej pak lze z dolní pozice vrátit zpět. Možnost úpravy polohy tohoto prvku najdete i v nabídce Nastavení prohlížeče Chrome.

Přesunutí adresního řádku v prohlížeči Chrome pro iOS
Přesunutí adresního řádku v prohlížeči Chrome pro iOS

Původní text článku z 27. srpna 2023

Jedničkou mezi prohlížeči je bezesporu Chrome od Googlu, a to ať na desktopu, tak i v případě chytrých telefonů. Ne všechny funkce a vychytávky jsou ale v jeho případě dokonalé. Někdy přijde se zajímavým zlepšovákem také konkurence, od které bychom to rozhodně nečekali, a i ta může donutit lídra k tomu, aby změnil své zažité zvyklosti. Řeč je v tomto případě o adresním řádku.

Chrome umožní přesunout adresní řádek do spodní části

Ten se v případě Chrome dlouhodobě nachází v horní části prohlížeče, stejně jako je tomu u verze pro počítače. Zatímco ale na desktopu není až takový problém rychle dojet kurzorem prakticky kamkoli, v případě mobilních zařízení s větší úhlopříčkou už to tak pohodlné není, obzvláště pokud zařízení používáte jednou rukou. Mnohem pohodlnější volbou pro umístění adresního řádku je tak ve spodní části, kde máte vše podstatné na dosah palce.

Novinář a vývojář Steve Moser sdílel na sociální síti X snímek, ve kterém odhaluje možnost nastavit si pozici adresního řádku v mobilní verzi Chrome pro iOS. Jak to tak vypadá, Google chystá velkou změnu, aby svůj prohlížeč na chytrých zařízeních Applu ještě více přiblížil populárnímu Safari a tím usnadnil přechod těm uživatelům, kteří spoléhají na výchozí prohlížeč z Cupertina. U obou prohlížečů si tak budete moci vybrat, na jaké pozici vám více vyhovuje mít adresní řádek – Safari jej totiž sice přesunulo ve výchozím stavu do spodní části, přesto si ho můžete v nastavení umístit zpět nahoru.logo internetového prohlížeče Safari od AppluNepřehlédněte

Safari je opět dvojkou mezi prohlížeči, Chrome stále výrazně dominuje

Adresní řádek ve spodní části prohlížeče pochopitelně není vynález Applu, již dříve s ním přišel například Edge v mobilních Windows Phone/Mobile. Jeho neslavnému konci však ani tato praktická vychytávka nedokázala zabránit, nicméně je velmi překvapující, že si konkurence toto rozložení nevypůjčila již dříve a stále se držela svého nepříliš ergonomického layoutu.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku