- ChatGPT nově lépe uchovává informace z předchozích konverzací a umí je využít
- Vylepšená paměť je dostupná pro uživatele tarifů Plus a Pro, mimo EU a několik dalších států
- Funkce je volitelná a uživatelé mohou kdykoliv spravovat nebo smazat uložené vzpomínky
OpenAI spustila vylepšenou funkci paměti pro ChatGPT, která umožňuje populárnímu AI chatbotu lépe si pamatovat předchozí konverzace s uživateli a přizpůsobovat jim jeho odpovědi. Funkce cílí na více personalizované a užitečné používání umělé inteligence.
Lepší pamatovák
Změny na síti X oznámil generální ředitel OpenAI Sam Altman, který uvedl, že „ChatGPT nyní dokáže odkazovat na všechny vaše minulé konverzace“. Podle něj jde o významný krok směrem k AI, která se „poznává s uživatelem v čase“ a postupně je tak víc a víc užitečnější.
ChatGPT si nyní dokáže zapamatovat různé informace z předchozích rozhovorů, jako jsou preference, zájmy nebo styl komunikace. Tyto informace využívá k přesnějším, relevantnějším a osobnějším odpovědím. Uživatelé mohou nově přidávat konkrétní informace přímo do paměti zadáním pokynu typu „zapamatuj si, že…“.
we have greatly improved memory in chatgpt–it can now reference all your past conversations!
this is a surprisingly great feature imo, and it points at something we are excited about: ai systems that get to know you over your life, and become extremely useful and personalized.
— Sam Altman (@sama) April 10, 2025
V EU máme (zatím) smůlu
Paměťová funkce je samozřejmě volitelná – musí být aktivně zapnutá v nastavení ChatGPT pod záložkou personalizace. V rámci správy paměti mohou uživatelé zobrazit, upravovat nebo mazat jednotlivé vzpomínky, případně vymazat všechna uložená data naráz. Vzpomínky jsou uchovávány na neurčito, dokud je uživatel neodstraní.
Vylepšená paměť je dostupná pro platící uživatele verzí Plus a Pro, ale zatím nikoliv pro uživatele v Evropské unii, Velké Británii, Švýcarsku, Norsku, Islandu a Lichtenštejnsku. OpenAI omezení nekomentovala, ale pravděpodobným důvodem je dodržování přísnějších pravidel pro ochranu soukromí, jako je GDPR. Nicméně lze očekávat, že se vylepšení paměti dříve či později také dočkáme.
Nenápadná, ale populární
Historicky je paměť jednou z nejdiskutovanějších funkcí ChatGPT. První experimenty s tímto konceptem začaly už v roce 2023, ale tehdy šlo spíše o testovací režim, kde si chatbot pamatoval jen omezený okruh informací, a často je zapomínal nebo interpretoval nepřesně. Nová verze má být v tomto směru výrazně spolehlivější a konzistentnější.
Vylepšení paměti tak představuje významný krok směrem k tomu, co mnozí vývojáři a vizionáři považují za budoucnost AI: osobním asistentům, kteří se vyvíjejí spolu s uživatelem a dokáží mu být dlouhodobým a přizpůsobivým partnerem v práci i osobním životě.