- Právě vyšla zcela nové verze ChatGPT 4 s řadou unikátních funkcí, je ale placená
- Novinkou je multimodalita, bohužel ne tak široká, jak se čekalo
- Nechybí podpora většiny jazyků včetně jejich kombinací
Od spuštění chatbota s umělou inteligencí ChatGPT na konci loňského roku plní novinky ohledně této i dalších podobných služeb stránky mnoha serverů a magazínů. Vývoj jde rychle kupředu a těžko si dokážeme představit, co nastane za pár měsíců nebo let. Dnešním dnem organizace OpenAI vypustila novou verzi jazykového modelu s označením GPT-4.
Multimodalita i podpora jazyků
Jedním z hlavních lákadel měla být tzv. multimodalita. A co to vlastně je? Nyní je možné s umělou inteligencí komunikovat pomocí jedné cesty. Většinou je to psaný text, ale může to být obraz, zvuk nebo i video. Jinými slovy, jazykový model musí umět interpretovat jak textová, tak vizuální data. A všechny tyto způsoby měla kombinovat právě nová verze ChatGPT-4.
Očekávání byla velká a přispěla k tomu i vyjádření z vedení německého Microsoftu. Andreas Braun původně potvrdil, že se opravdu můžeme těšit na multimodální komunikaci i s podporou videa. Tak daleko zatím ale nejsme. Nová verze sice zvládá textové i vizuální vstupy, zatím se ale jedná pouze o obrázky a výstup je vždy textový.
Announcing GPT-4, a large multimodal model, with our best-ever results on capabilities and alignment: https://t.co/TwLFssyALF pic.twitter.com/lYWwPjZbSg
— OpenAI (@OpenAI) March 14, 2023
Zásadní je také podpora cizích jazyků a dokonce možnost jazyky kombinovat. Zeptat se můžete v němčině a odpověď přijde třeba v italštině. Patrně i díky práci s jazyky je ChatGPT jednou z nejrychleji rostoucích techologií v historii. Hovoří o tom i srovnání s ostatními giganty. Facebook dosáhl milionu uživatelů za 10 měsíců, iPhone za 74 dní ale ChatGPT za pouhých 5 dní.

A k čemu to vlastně bude?
I když jsou tyto kousky efektní, důležité je vždy využití v praxi pro ostatní firmy. Ačkoliv GPT-4 tyto schopnosti zatím nemá, v případě, že se vstupní data nebudou omezovat jen na text, ale bude možné čerpat i z videí na YouTube nebo zvukových nahrávek, podle Microsoftu bude možné vytvářet například textová shrnutí hovorů s telefonní podporou.
Jak šel vývoj v čase?
- ChatGPT 1: 2018
- ChatGPT 2: 2019
- ChatGPT 3: 2020
- ChatGPT 3.5: 2022 (první verze zpřístupněná veřejnosti)
- ChatGPT 4: 2023 (aktuální verze)
U konkrétního holandského zákazníka, který musí řešit 30 tisíc telefonních hovorů s podporou denně, bude nahrazeno 500 hodin lidské práce pouhými několika hodinami práce umělé inteligence. I Microsoft ale přiznává, že je stále nutno počítat s nepřesnostmi. Zároveň pracuje na metrikách, v kterých bude možné chybovost měřit i udávat.
OpenAI dále uvádí, že verze 4 prošla intenzivním půlročním testováním a řadou interních testů, podle kterých by měla výrazně méně (o 82 %) reagovat na žádosti týkající se zakázaného obsahu. Zároveň by měla poskytovat o 40 procent věcnější odpovědi, než doposud dostupná verze 3.5.
ChatGPT 4 si v současné době mohou vyzkoušet všichni, kdo si platí program Plus. Kdy bude nová verze zpřístupněna (a zda vůbec) v rámci bezplatného tarifu v tuto chvíli nevíme. Už nyní ale probíhá integrace do služeb dalších společností, jako je Dulingo, Khan Academy nebo Stripe.