Pokrytí LTE v ČR neustále roste, dokonce nejrychleji ze všech evropských zemí

Pouze jeden jediný rok stačil, aby Česká republika v rozsahu pokrytí vysokorychlostním mobilním připojením LTE předehnala evropský průměr. Zatímco na konci roku 2013 byl signál sítí čtvrté generace dostupný jen pro zhruba 12 procent českých domácností, na konci roku 2014 už to bylo přibližně 92 procenta. Evropský průměr se přitom pohyboval těsně pod hranicí 80 procent. Vyplývá to z údajů agentury IHS, která pro Evropskou komisi porovnávala pokrytí LTE ve všech členských státech Evropské unie.

Loňský rok zasvětili čeští mobilní operátoři masivním investicím do budování sítí čtvrté generace. Výstavba nových sítí pokračuje nezmírněným tempem také v letošním roce a pokrytí se tak dále rozšiřuje a zahušťuje. Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují v desítkách Mbps. Vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM). 

Vysokou rychlost připojení ale aktuálně využívá jen přibližně deset procent majitelů mobilních telefonů. Aby totiž mohli přednosti LTE vyzkoušet naplno, potřebují telefon, který technologii LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí všichni tři operátoři svým klientům zdarma a o výměnu můžete požádat na kterékoliv z prodejen vašeho operátora.

Při výběru telefonu či tabletu je také třeba dát pozor na to, jakou frekvenci přístroj podporuje. Některá zařízení totiž sice LTE podporují, ale třeba jen v jiných pásmech, než která se využívají v Evropě. Ideální je, pokud vaše zařízení podporuje LTE pásma 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, což u některých modelů, převážně z Číny, bývá problém.

Zdroj TZ APMS

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku