Domů » Bleskovky » Pokrytí LTE v ČR neustále roste, dokonce nejrychleji ze všech evropských zemí

Pokrytí LTE v ČR neustále roste, dokonce nejrychleji ze všech evropských zemí

Pouze jeden jediný rok stačil, aby Česká republika v rozsahu pokrytí vysokorychlostním mobilním připojením LTE předehnala evropský průměr. Zatímco na konci roku 2013 byl signál sítí čtvrté generace dostupný jen pro zhruba 12 procent českých domácností, na konci roku 2014 už to bylo přibližně 92 procenta. Evropský průměr se přitom pohyboval těsně pod hranicí 80 procent. Vyplývá to z údajů agentury IHS, která pro Evropskou komisi porovnávala pokrytí LTE ve všech členských státech Evropské unie.

Loňský rok zasvětili čeští mobilní operátoři masivním investicím do budování sítí čtvrté generace. Výstavba nových sítí pokračuje nezmírněným tempem také v letošním roce a pokrytí se tak dále rozšiřuje a zahušťuje. Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují v desítkách Mbps. Vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM). 

Vysokou rychlost připojení ale aktuálně využívá jen přibližně deset procent majitelů mobilních telefonů. Aby totiž mohli přednosti LTE vyzkoušet naplno, potřebují telefon, který technologii LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí všichni tři operátoři svým klientům zdarma a o výměnu můžete požádat na kterékoliv z prodejen vašeho operátora.

Při výběru telefonu či tabletu je také třeba dát pozor na to, jakou frekvenci přístroj podporuje. Některá zařízení totiž sice LTE podporují, ale třeba jen v jiných pásmech, než která se využívají v Evropě. Ideální je, pokud vaše zařízení podporuje LTE pásma 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, což u některých modelů, převážně z Číny, bývá problém.

Zdroj TZ APMS

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

8 komentářů

 1. Jen ať pokračují. Já na LTE v Plzni stále čekám (ačkoli tu máme ve většině míst alespoň 3G).

  • Michal (neregistrovaný)

   Je dobře, že se nejdřív pokrývají místa, kde dosud chybělo 3G, teď mám i v těch nejmenších vesnicích LTE a jinak 3G, který je dostačující.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Michal (neregistrovaný) Včera v 21:41 : Oni dokonce takle pokryvat musí je to v podmínkách udělení licence.

   LTE se do lokalit s 3G dostává jako „servis 3G“ kdy 3G BTS se vymění vrámci skončení záruky za 4G BTS.

   Do budoucna na souběžný provoz 3G a 4G zapomenťe 3G se bude „vypinat“ dřív než 2G.

 2. Je pravdou, že Vodafone LTE neimplementuje a že jejich Turbo Internet je jen posílené 3G? Nebo to jsou jen pomluvy konkurence? :-)

  • kucikk (neregistrovaný)

   Nevím jestli jsou to pomluvy konkurence nebo koho. Ale normálně mám mimo města LTE (ve městech 3G).

  • jarda (neregistrovaný)

   LTE je 4G, nic jako „posileni 3G“ neexistuje. Jde o odlisnou technologii. Turbo Internet je jenom marketingovej nazev zahrnujici proste rychlej internet (tzn. rychlejsi nez EDGE).

  • jarda (neregistrovaný): Přesněji, LTE-A je 4G, LTE samo o sobě toto nesplňuje, ale pravda, „zlidovělo“. Velkou měrou mizerným marketingem operátorů (T-Mobile má např. „drouho“ generaci 4G internentu, haha, atd.).

   Nicméně to nic nemění na tom, že LTE je zcela jiná architektura, která si skutečně své označení nové generace označí. Což bylo u 3G sice také, ale technologicky to takový posun nebyl.

  • Vindis (neregistrovaný)

   Mobil se ukazuje jako LTE, takže nejde o nějaké 3G.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).