Česká pošta láká na rychlejší dodání zásilek z Číny. Postaví pro to hypermoderní depo

ceska posta balik

Česká pošta se dlouhodobě potýká s problémy při doručování zásilek z čínských e-shopů. Doprava ze skladu v Asii až k vám domů trvá často i 30 dní, přitom největší zdržení se odehraje na depu. Řešení spatřuje poštovní společnost v hypermoderním třídícím centru, které vyrůstá v Mošnově u Ostravy.

Obří skladiště a středisko pro distribuci zásilek ve skutečnosti buduje společnost OAMP Holding, a to v těsné blízkosti dálnice D1 i mezinárodního letiště Leoše Janáčka a železniční sítě. Celková částka, kterou výstavba objektu „spolkne“, bohužel nebyla zveřejněna. Z registru smluv nicméně vyplývá, že si Česká pošta bude od září v novém skladištním centru pronajímat halu 2 s rozlohou bezmála 49 tisíc m2. V rámci desetiletého kontraktu zaplatí 507 milionů korun, přičemž jde o největší investici v moderních dějinách státního podniku.

ceska posta depo mosnov oamp holding
Areál skladištních ploch v Mošnově, kde si Česká pošta bude pronajímat halu 2

V čem by měl přínos mošnovského třídícího depa přesně spočívat? Zásilky především z Asie se odtud rozvezou vlakem či kamiony po celé Evropě. Mimo jiné zde doručovací moloch počítá i s kompletně novým automatickým balíkovým systémem, díky kterému bude strojově odbaveno skoro 95 % všech zásilek. Ještě do konce roku zde vznikne na 100 nových pracovních míst, později až 300 dalších.

„Mošnov bude výkladní skříní nejen logistiky, ale celé České pošty,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Roman Knap.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku