Česká hra Train to Sachsenhausen přibližuje dramatické události nacistické okupace

train to sachsenhausen

V Česku máme nespočet herních studií, které produkují velmi kvalitní tituly. Jedním takovým je i Charles Games, které se zaměřuje na historické a vzdělávací hry z naší historie. Jejich poslední počin Train to Sachsenhausen přibližuje dramatické události spojené s uzavřením českých vysokých škol 17. listopadu 1939 i popravami českých vysokoškolských studentů i jejich vězněním v koncentračním táboře Sachsenhausen. Hra je zdarma dostupná pro zařízení se systémy Android, iOS a Windows.

Historická adventura Train to Sachsenhausen kombinuje prvky interaktivního románu s principy karetní hry, která vyhodnocuje každé rozhodnutí hráče pro vývoj dalšího děje. Hra nabízí několik různých konců, které jsou inspirovány skutečnými výpověďmi pamětníků. Výtvarné pojetí s temnou komiksovou estetikou je pak konfrontováno s autentickými dobovými záznamy a výpověďmi v podobě tzv. virtuálního muzea.

„Train to Sachsenhausen je krátká a intenzivní zkušenost, ve které může každé rozhodnutí ovlivnit váš osud,” popisuje hru hlavní designér týmu Vít Šisler. Hra kombinuje prvky adventury a interaktivního románu s komiksovým zpracováním, o které se postaral výtvarník Ticho 762. „Hra má silnou atmosféru zejména díky jeho výrazně stylizovaným kresbám,“ doplňuje art directorka Eva Nečasová.

Train to Sachsenhausen - Launch Trailer (CZ)

Projekt Train to Sachsenhausen je realizován za finanční podpory Nadace EVZ (Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) v rámci programu Young People Remember. „Povědomí o utrpení obětí nacistického režimu se rychle vytrácí. Zbývá už jen hrstka pamětníků této temné kapitoly naší historie, a proto je nezbytné nalézt nové způsoby, jak tento odkaz předat současné mladé generaci,” poznamenává Helge Theil, projektový manažer Nadace EVZ.

Train to Sachsenhausen
Train to Sachsenhausen
Autor: Unknown
Cena: zdarma

„Jsem rád, že můžeme přiblížit mladé generaci inovativní formou důležité historické události spojené se 17. listopadem 1939. Věřím, že aplikace vzbudí zájem dozvědět se více o osudech českých vysokoškoláků, kteří se stali obětmi nacistických represí,“ říká Pavel Voves, historik a ředitel Živá paměť, o.p.s. spolupracující na vývoji hry.

Pro Charles Games se jedná už o třetí historickou hru

Jmenované studio má za sebou několik mezinárodně oceňovaných historických her, které se nevyhýbají obtížným tématům. Vyvinulo hry Attentat 1942 a poměrně nedávno Svoboda 1945: Liberation, která pojednává o osvobození od nacistické okupace, odsunu sudetských Němců a nástupu komunismu k moci.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku