Češi a Slováci jsou elita NATO. Ve společném kybernetickém cvičení obsadili páté místo

visací zámek na klávesnici

Na největším mezinárodním cvičení ohledně kybernetické ochrany Locked Shields 2022, které každoročně pořádá Centrum excelence NATO pro kybernetickou obranu (CCDCOE), uspěl společný tým Česka a Slovenska. Ten v konkurenci více než 2 tisíc bezpečnostních expertů z 32 zemí získal celkové páté místo.

Cvičení, které bylo organizováno z estonského Tallinnu a čeští bezpečnostní specialisté se ho účastnili virtuálně na dálku, simulovalo reálné kybernetické útoky. Cílem této akce je prověřit kybernetickou odolnost členských států Severoatlantické aliance a posílit kolektivní obranu jejích členů i partnerů. Česko-slovenský tým byl celkově složen z odborníků z ozbrojených sil, státních institucí a soukromého sektoru. Své zastoupení mělo také 29 specialistů společnosti ESET, přičemž celkově se česko-slovenskému týmu podařilo obsadit páté místo.

zlocin bezpecnost crime hacker unsplash
Ilustrační obrázek

„Cvičení se účastnilo za jabloneckou pobočku celkem pět lidí z řad CloudOperations a CloudSolutions, od juniorní po seniorní pozice. Vzhledem ke komplexnosti celého cvičení, k počtu států, které se do něj zapojily, a počtu systémů, se kterými jsme museli v rámci simulovaných útoků pracovat, je páté místo pro celý česko-slovenský tým velmi dobré,” říká Roman Belda, Senior System Engineer z jablonecké pobočky ESET Research.

Během cvičení Locked Shields vystavili organizátoři 5 500 virtuálních systémů více než 8 tisícům útokům. Hlavním tématem cvičení bylo propojení mezinárodních informačních systémů a důležitější než rozsah cvičení byla jeho složitost. Zúčastněné týmy měly za úkol chránit nejen kritickou infrastrukturu fiktivní země, ale také efektivně informovat o podrobnostech situace na digitálním bojišti, přijímat strategická rozhodnutí a řešit forenzní, právní a informační problémy. Během tohoto ročníku byla poprvé součástí technického cvičení také simulace správy rezerv a elektronické výměny zpráv o finančních transakcích centrálních bank.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku