Domů » Články » CES 2019 speciál: zaostřeno na chytrou domácnost

CES 2019 speciál: zaostřeno na chytrou domácnost

Veletrh CES v Las Vegas pro rok 2019 sice skončil, nicméně o novinkách, které na něm byly představeny, budeme ještě nějakou dobu slýchat. Vzhledem k tomu, že se na veletrhu představují především zařízení určená do domácnosti, nemůžeme ani my vynechat přehled toho nejzajímavějšího, co si z CESu můžete odnést přímo do svého domova.

Lenovo překvapilo chytrými displeji

Velkou pozornost na výstavní ploše na sebe strhl čínský výrobce Lenovo, který dovezl několik chytrých displejů, které se takřka okamžitě staly mezi novináři hitem. Lenovo Smart Tabs M10 a P10 jsou ve své podstatě tablety. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního či revolučního, nicméně po zasunutí tabletu do speciální dokovací stanice se promění na chytrý displej s podporou Alexy od Amazonu. Pokud se tedy trápíte otázkou, jestli využijete v domácnosti tablet a chytrý displej, Lenovo nabídlo alternativu 2 v 1.

Když tablet nepotřebujete, poslouží jako chytrý displej

Druhým displejem je miniaturní 4″ Smart Clock, tedy chytrý budík. Jedná se o speciálně upravený chytrý displej, který je určený především do ložnice. Kromě zobrazení času a nastavení budíku umí v mírně osekané verzi v podstatě to samé, co klasické chytré displeje s Android IoT. Výhodou Lenovo Smart Clock je také absence přední kamery, takže se nemusíte bát, že vás soudruzi budou v noci pozorovat.

Lenovo Smart Clock je rozhodně hitem letošního CESu

Chytrých displejů není nikdy dost

Do výroby chytrých displejů se pustila letos nejedna společnost, od které bychom to rozhodně nečekali. Mezi ně patří například Archos, který na CESu své kousky ukázal, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná spíše o klasické tablety maskované za chytré displeje, jim nevěštíme příliš zářnou budoucnost. Naproti tomu KitchenAid Smart Display je přesně ten kousek, který chce mít každý ve své kuchyni. Oproti konkurenci má jednu zásadní výhodu – je odolný proti vodě standardem IPX5, čímž se ideálně hodí do elektronice nepříznivého prostředí.

KitchenAid Smart Display je do kuchyně jako dělaný

Když vás jeden obraz nudí

Většina z nás si zdi své domácnosti ozdobí něčím zvláštním, ať už se jedná o fotografie našich blízkých, kalendář nebo velmi drahou malbu. Pokud máte rádi umění, ale na Picassa zrovna nemáte rozpočet, zkuste sáhnout po novince Meural Canvas 3.0, který díky matnému displeji, který se přizpůsobuje okolnímu osvětlení, umožní vytvořit dokonalou iluzi drahého uměleckého díla na vaší stěně.

Je libo Van Gogha, nebo Moneta? S Meural Canvas 3.0 můžete mít obojí

Chytrá toaleta s podporou Alexy

Pokud neberete toaletu jako nutnou potřebu, ale spíše jako možnost odpočinout si a být chvíli o samotě, je pro vás jako stvořená chytrá toaleta Kohler Numi 2.0, kterou pohání chytrá asistentka Alexa. S pomocí ní můžete přizpůsobit například osvětlení toalety nebo pustit nějakou příjemnou hudbu, která vhodně doplní vaše sezení. Samozřejmostí je také předehřátí záchodového prkénka na příjemnou teplotu, což jistě ocení především dámy.

Kohler Numi 2.0 vám vaše sezení maximálně zpříjemní

I sprcha může být inteligentní

Sprcha U od Moen Smart Shower dokazuje, že budoucnost se nevyhnula ani sprchovému koutu. Systém zahrnující sprchovou hlavici a termostat umožní s pomocí asistentky Alexy zapnout či přerušit sprchování hlasovým příkazem, plánovat si spuštění sprchy v rámci každodenních rutin, nastavit si teplotu sprchy na dálku nebo si uložit to správné ideální nastavení sprchy, které má každý z nás rád.

U od Moen Smart Shower dokáže uložit ideální teplotu pro sprchování

IKEA přivezla na veletrh nové rolety

Švédský nábytkový gigant IKEA se stále více snaží prosazovat na trhu chytré domácnosti. Prozatímní malé krůčky v podobě chytrého osvětlení a spolupráce s Xiaomi doplnili Švédové o chytré žaluzie Kadrilj a Fytur. Ty jdou ruku v ruce právě se systémem chytrého osvětlení Trådfri. Předností nových žaluzií je spolupráce jak s Alexou, tak s Assistantem, přičemž nechybí ani integrace s Apple HomeKit, což ocení především jableční nadšenci.

IKEA pokračuje ve strategii levné chytré domácnosti svými žaluziemi

Když nenápadnost hraje prim

Někdy zkrátka nechcete, aby zařízení v chytré domácnosti budilo nežádoucí pozornost. Pro takové případy stvořila japonská firma Mui svůj „chytrý kus dřeva“. Ten má v sobě zabudovaného Assistanta od Googlu a s pomocí dotykové plochy a LED diod vám umožní ovládat vaši domácnost snadno a diskrétně. Mui se zaměřila především na jednoduchost, takže neočekávejte žádné zbytečné funkce.

I dřevo může být chytré, jak dokazuje firma Mui

Co dále se objevilo na CESu?

Na veletrhu se chytrého domácího příslušenství objevilo takřka nepočítaně. Kdybychom měli vyjmenovat všechny chytré zámky, venkovní a domácí kamery, prodlužovačky, alarmy či žárovky, byl by článek takřka nečitelný. V našem výběru se tak objevily spíše hity a různé kuriozity, které jen podtrhují, že trh s chytrou domácností začíná nabírat na důležitosti.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).