Domů » Bleskovky » ČD mění podmínky, jízdenku stačí mít jen v telefonu

ČD mění podmínky, jízdenku stačí mít jen v telefonu

Pro nákup v e-shopu největšího tuzemského železničního přepravce, společnosti České dráhy, platí od dnešního dne nové obchodní podmínky. Dokument stanovuje mimo jiné nové možnosti vyzvedávání objednaných jízdních dokladů. Pro příznivce chytrých mobilních zařízení je pak nejzajímavější částí nových podmínek bod 4.4., který praví:

Vnitrostátní eTiket může být předložen ke kontrole zobrazený na monitoru přenosného elektronického zařízení. PDF soubor s jízdním dokladem musí být cestujícím elektronicky uložen tak, aby byl ihned zobrazitelný pro kontrolu vlakovou četou a nebyl tak přímo závislý na příjmu internetového signálu. V případě nefunkčnosti zařízení (např. z důvodu vybité baterie a podobně) je cestující povinen zaplatit ve vlaku jízdné, na které prokáže nárok, včetně manipulační přirážky.

Elektronická jízdenka přijde zákazníkům e-mailem několik okamžiků po dokončení objednávky. Je jenom na nich, zda si ji předem vytisknou, uloží do mobilu či tabletu nebo vyzvednou v automatu na nádraží. Vyzvedávání objednaných jízdenek u pokladny je nově zpoplatněno částkou 40 Kč. České dráhy se tak zřejmě snaží předejít hlavně nedělním a pátečním návalům na nádražích, novinku tak ocení především naši mladší čtenáři, kteří pravidelně dojíždějí za studiem. Kompletní znění nových podmínek naleznete na odkazu níže.

Zdroj: České dráhy

Miroslav Havlíček

19 komentářů

 1. No konecne, protoze koupit si jizdenku online a pak cekat ve fronte na nadrazi u pokladen, aby mi ji vydali mi nejak nedavalo smysl…

 2. Paradise (neregistrovaný)

  To je fajn. OT: Je možné, že při nákupu online ušetřím 120 Kč? Já jen jestli jsem něco nenaklikal blbě :D

  • tak zrovna jsme přemýšleli, jak je možné, že nám to na netu ukázalo jinou cenu, než jsme museli potom zaplatit u pokladen. Takže je to dost možné. docela jsem nadával, že to bylo pro dva lidi o sto korun (380 vs 480) dražší.

  • protoze na netu jsou ceny v akci, u pokladny to stoji vice, i kdyz je porad tam zakoupis i v akci. Minuly tyden jsem ta jel na Moravu a pro 2 to delalo 70Kc, hromadna jizdenka bez akce byla drazsi jeste o dalsich 200 Kc. Prase aby se v tom jejich „systemu“ vyznalo.

  • Je to tak, napříkald při sporotiketu koupeném týden dopředu je cena mnohem níže, než obyčejné jízdné, navíc máte 3% bonus za bezhotovostní platbu a nyní i akce na místenku zdarma ;-)

 3. Ondra (neregistrovaný)

  konečně jsme se (alespoň jízdenkami) přiblížili k západu… ten zbytek ovšem potrvá ještě dlouho

  • Záleží kde jezdíte ;-) Na hlavních tazích si stěžovat nemůžu na kvalitu vozového parku ;-) Někde na vidlákově to bude asi horší :-D

 4. Zase sem za vola, ale pomozte mi – cože se změnilo? Jízdenky lze ve vlaku v pdf formátu ukazovat minimálně rok (tak dlouho občasně jezdím vlakem), vždycky tam bylo vysloveně napsané tuším naprosto to samé, a sice, že je možné jízdenku vytisknout nebo ukázat na displeji přenosného elektronického zařízení.

  • IMHO maji/meli CD 2 typy jizdenek. Jedny v akci, ktere jsi zakoupil pres net, ale vyzvedls na pokladne, nahlasil jsi jen cislo /tzv. Sporotiket/ a druha, o neco drazsi, kde jsi ukazal vytistenou. Mel jsem s tim kdysi problem, kupoval jsem porad Sporotiket a jednou nejakou nestastnou nahodou jsem koupil tu druhou a nevytiskl jsem si ji…. u pokladny hrozny problem, i kdyz jsem jim to ukazoval pres internet na telefonu :) proste CD.

  • Ja takhle ukazoval elisku ve vlaku uz pred cca 3 roky (prave tehdy to myslimze umoznili) a dokonce se pruvodcimu podarilo tou jejich LED cteckou sejmout carovy kod z LCD :)

  • opreva meli/mely :(

  • NASCA: no mohl jsi ji ukázat vytištěnou nebo na displeji – i přímo na té jízdence to bylo napsané. Takže abych to chápal, od teď je možné ukazovat na displeji i nějaké ty lišky a sporotickety? (s těmi jsem do styku nepřišel).

  • DWBMB: nyní i sporotikety, u kterých se měnily podmínky. Dříve bylo nutné si je u pokladny vyzvednout, nyní můžete i vytisknout/zobrazit na displeji ;-)

 5. jj vsak jsem psal…nejlevnejsi byl sporoticket, tak proc kupovat drazsi. Ten ale sel jen zakoupit online a pak vyzvednout na pokladne.

  Kdyz se podivas na srceen, ktery je v clanku uvidis, ze se to tyka odted i Sporoticketu ;)

  • Však říkám, že zase budu za vola :D Ten screenshot je titernej a v článku o nějakém sporoticketu není ani slovo, tak sem nechápal, o čem mluvíte, když elektronický jízdenky fungují už tak dlouho :D

 6. Toto je možné již dlouho dobu. Jízdenky eTiket chodí v eformátu PDF, a mohly se zobrazovat na displeji „přenosného zařízení“, tudíž žádná novinka, ale jsem rád, že o tom alespoň někdo napsal ;-)

  • Rezza (neregistrovaný)

   Jak uz bylo psane vyse – jedna se o Sporotikety. Ty skutecne clovek musel bud vytisknout a vybrat na prepazce, kde s tim pani brutalne bojovaly a vic to zdrzovalo nebo si je pres doklad vyzvednout v automatu – coz uz bylo fajn. Problem kdy clovek koupil Sporotiket v nejake dire a byla zavrena pokladna odpada :)

 7. Tak jsme to přečetl a víc mě zaujal bod „Vnitrostátní jízdenky zakoupené v eShopu ČD od 10.6.2012 již nebudou vázány na konkrétní vlak (vlaky).“. Sice to bylo možné doposud, ale jen neoficiálně díky toleranci průvodčích, pokud bylo ve vlaku dostatek volných míst. Teď už si můžu koupit jízdenku a nestresovat se, že ten vlak po práci možná nestihnu :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).