TOPlist

C:GEO: Užitečná pomůcka pro každého příznivce hry Geocaching (recenze)

Pokud patříte mezi majitele komunikátoru s operačním systémem Android a zároveň jsme fanoušky oblíbené hry geocaching, určitě jste už někdy řešili, jaký program použít pro hledání „kešek”. Při procházení Android Marketu jste už možná narazili na aplikaci s názvem c:geo, a pokud ne, tak to doporučuji co nejdříve napravit. V současné době se totiž jedná o vůbec nejlepšího klienta pro tuto celosvětovou hru. Pojďme si jej tedy trochu přiblížit.

Aplikace je od českého autora Radovana Pašky, kterého budete spíše znát pod přezdívkou Carnero. C:geo je freeware a v současné době je program dostupný v beta verzi. Na nových verzích však Carnero pracuje téměř každý den a aplikace se tedy neustále vylepšuje. Pokud na nové verze pravidelně aktualizujete skrze Android Market, můžete vývoj aplikace sledovat doslova za pochodu. Aplikace byla donedávna v angličtině, ale nyní je už dostupná i počeštěná verze. Po stažení z Android marketu či z webového umístění (cca 1MB soubor) a nainstalování aplikace se vám v menu objeví ikonka s obrázkem cache s názvem c:geo. Při prvním spuštění vás aplikace vyzve k přihlášení (login i heslo zadejte stejné jako ty, které používáte při přihlášení na portál Geocaching.com). Pokud jej nemáte, zaregistrujte se. Jinak se do aplikace nedostanete, respektive nebudete moci zobrazovat a vyhledávat žádné cache. Po stisknutí tlačítka „zkontrolovat“ vás program přihlásí a vy se můžete pustit do lovení. Ještě před tím musíte souhlasit s použitím služeb serveru Geocaching.com, učiňte tak a souhlaste s licenčním ujednáním společnosti Groundspeak, která hru geocaching provozuje.

- - -

Příjemným zpestřením je možnost zapnout službu go 4 cache, což je živá mapa, na které jsou vidět ostatní geocacheři, kteří aktuálně hledají nějakou tu cache. Pokud se ke službě go 4 cache připojíte, ostatní vás mohou na této mapě vidět také, avšak pouze za předpokladu, že máte c:geo v telefonu aktivní.

Pokud jste uživatelem sociální sítě Twitter, můžete c:geo spárovat pomocí jednoduché autorizace s vaším účtem, čímž docílíte toho, že na váš Twitter účet automaticky přijde nová zpráva vždy po nalezení cache, lépe řečeno po zalogování. Dalších možností nastavení je velmi mnoho a při skoro každodenním vývoji zde rychle přibývají další. Aktuální seznam vylepšení najdete na webu c:geo nebo přímo v aplikaci pod nabídkou Menu > O aplikaci.

- - -

Po úspěšném přihlášení vás přivítá hlavní obrazovka aplikace, která je v současné době tvořena šesticí ikonek s různými funkcemi. První ikonka s názvem Živá mapa zobrazí cache a cachery na Google mapě. Jestliže jste si v nastavení nezaškrtli položku „nezobrazovat vlastní a nalezení cache, bude každá vámi dříve nalezená cache opatřena malým smajlíkem. Naopak cache zobrazená v šedivém kolečku není aktivní a nemá tedy smysl se vydávat na její lov. Další ikonky v nabídce programu jsou tyto:
Nejbližší – ukáže seznam 20 nejbližších cache k vaší pozici (je možnost zobrazit i více cache tlačítkem pod listem)
Hledání – obdoba funkce Hide and Seek na portálu Geocaching.com
Uložené – Ukáže uložené cache. Pokud jste v detailu nějaké cache, je tu možnost si tuto uložit na paměťovou kartu pro další použití offline, to se hodí například pokud jedete na geocaching do ciziny bez roamingu a nebo jednoduše nemáte neomezený datový tarif.
Cíl – Můžete se nechat navigovat na vámi zadané souřadnice.

Posledním tlačítkem je možné nechat si vyfiltrovat typy cache, které se mají zobrazovat (klasické, multi, micro…).

Když zrovna nemáte zapnutou GPS, nevadí, aplikace vás lokalizuje i podle vaší polohy v síti GSM, i když přesnost se pohybuje v řádech stovek metrů, přičemž se zapnutou GPS v řádech jednotek metrů, což je při geocachingu sakra znát a rozhodně je hledání příjemnější. Navigovat se ke cache můžete hned čtyřmi způsoby. Jednak je to možné z hlavního menu pomocí Živé mapy, na které uvidíte svou pozici a pozici cache. Zde je příjemná funkce trackování trasy. Tu oceníte v případě, že kolem hledané cache bloudíte a na mapě je v tu chvíli vidět, kudy jste již šli. Nemusíte mít tedy strach z toho, že se budete točit v kruzích.

- - -

Další možností je navigace pomocí kompasu, který je již vestavěn v aplikaci a není tedy potřeba žádný doinstalovávat z marketu. Kompas spolupracuje s digitálním kompasem telefonu a ukazuje nejbližší vzdušnou čáru ke cache. Když je mezi vámi a cache například skála, je to tak trochu váš problém a musíte jí obejít, i když kompas ukazuje rovně přes ní. Na displeji je samozřejmě vidět vzdálenost v metrech.

Já nejraději používám možnosti Radaru, který je ale potřeba doinstalovat z Android marketu. Aplikace se jmenuje, věřte nebo ne, Radar. Nástroj Radar nejde přímo z menu telefonu spustit, pouze jí využívají jiné aplikace včetně c:geo, takže pokud jí v menu nevidíte, neděste se. Také spolupracuje s digitálním kompasem stejně jako integrovaná funkce kompas v c:geo.

- - -

Poslední, ale bohužel u nás nepoužitelnou možností, je turn-by-turn navigace Google. Navigace Google ale není u nás oficiálně podporována, tudíž této možnosti zřejmě v našich končinách ještě nějaký čas nevyužijeme. Z programu c:geo můžete po nalezení zalogovat vaši návštěvu přímo z aplikace. Pokud cache nenajdete, můžete o tom také dát vědět z telefonu. Je to velmi příjemné, protože můžete hned na místě dát světu informaci, že jste cache ulovili a pokud máte c:geo spárováno s Twitterem, dozví se o tom i vaši followeři.

Pokud se vám aplikace líbí a chcete pomoci s jejím vývojem, můžete na stránce vývojáře kliknout na tlačítko Donate. Já si dnes geocaching neumím představit jinak, než s použitím aplikace c:geo, protože se jedná o velmi komplexní nástroj, který by rozhodně neměl chybět ve sbírce žádného geocachera, který vlastní telefon se systémem Android. Další informace o programu můžete nalézt také na jeho oficiálních stránkách.

Autor článku Luboš Klicpouch
Luboš Klicpouch

Kapitoly článku