Domů » Bleskovky » Bývalý zaměstnanec okradl Microsoft o 220 milionů korun, odsedí si 9 let

Bývalý zaměstnanec okradl Microsoft o 220 milionů korun, odsedí si 9 let

Volodymyr Kvashuk pracoval pro Microsoft coby tester, který měl pravomoc zadávat falešné online objednávky, aby se přesvědčil, že vše funguje tak, jak má. Prostředí je však bylo pro testery nastaveno tak, aby při zadávání testovacích objednávek nedošlo k reálnému odeslání zboží. Kvashuk však našel v systému skulinku.

microsoft store
Microsoft by akvizicí TikToku získal velké možnosti a PR u spousty mladých lidí. Vedle LinkedInu pro profesionály by tak v Redmondu měli i TikTok pro zcela opačnou skupinu uživatelů.

Testovací nákupy totiž neblokovaly nákup virtuálních dárkových poukazů. Kvashuk, rodák z Ukrajiny, si tedy na svůj testovací účet začal kupovat poukazy, které mu však připsaly reálné kredity, za které si mohl kupovat reálné zboží. Zpočátku si Kvashuk zakoupil pouze balík Office a několik grafických karet. Vzhledem k tomu, že si jeho chování nikdo nevšiml, pustil se do větších akcí.

bitcoin
I přes snahu zamaskovat kroky transakcemi s Bitcoinem neunikl Kvashuk trestu.

Na přelomu roku 2017 tak přeprodával dárkové poukazy za Bitcoin v hodnotě 10 milionů dolarů (223 milionů Kč). Celkem si však dle soudu přišel na nejméně 2,8 milionů dolarů (62,44 miliony Kč), jelikož musel kredit do obchodu Microsoftu prodávat s výraznou slevou. Mezitím si zakoupil Teslu a dům v hodnotě přes 35 milionů Kč.

prisoner

Ačkoliv se Kvashuk snažil své kroky zakrýt skrze Bitcoin a využívání účtů ostatních testerů s různými VPN připojeními, právě dvě poslední metody jej zradily. Detektivové dohledali stejnou IP adresu u několika účtů, což byl pro soud pádný argument k odsouzení. Bývalý tester si nyní odpyká 9letý trest ve vězení, má zaplatit pokutu 8,3 miliony dolarů (185 milionů Kč) a po odpykání trestu by mohl být deportován z USA.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

2 komentáře

  1. Jaká firma, takový zamestnamci

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).