Budoucnost v podání Lenova: vyzkoušeli jsme první notebook na světě s rolovacím displejem

Lenovo Thinkbook MWC rollable clanek
  • Jedním z nejzajímavějších zařízení letošního MWC je bezesporu prototyp rolovacího notebooku od Lenova
  • Během několika sekund se vám displej zvětší z 12,7 na 15,3 palce
  • Mechanismus má údajně vydržet až třicet tisíc vysunutí

Lenovo společně s Motorolou ukázaly, že se inovací nebojí a do Barcelony přivezly unikátní prototypy zařízení s rolovacím displejem. Koncept Motorola Rizr jsme vám představili v tomto článku, nyní tedy nastal čas podívat se na netradiční notebook. Pokud si říkáte, že byste přesně takový telefon nebo notebook chtěli, příliš vás nepotěšíme. Podle informací, které nám podali zástupci obou značek se využitím rolovacích displejů v komerčních zařízeních v následujících třech letech nepočítá, tedy minimálně v podání Lenova a Motoroly.

Lenovo Thinkbook MWC rollable 04

Samotná technologie je v tuto chvíli poměrně náročná na implementaci, nehledě na poměrně vysokou náchylnost k poškození. A výrobci rozhodně nechtějí riskovat podobné problémy, které musel řešit Samsung při uvedení prvních modelů s ohebným displejem.

Koncept Thinkbooku od Lenova v základu nabízí plochu o úhlopříčce 12,7″ s poměrem stran 4:3 a rozlišením 2024 × 1604 px. Dvojitým stiskem tlačítka na pravém boku aktivujete výsuvný mechanismus, díky kterému se úhlopříčka vertikálně navýší na 15,3″ (rozlišení 2024 × 2368 px, poměr stran 8:9). Tento atypický poměr ocení například programátoři. Celý proces transformace zabere přibližně 10 vteřin. Použitý zobrazovač je typu POLED a za jeho výrobou stojí japonský Sharp.

Výrobce udává, že mechanismus by měl bez problémů zvládnout mezi 20 a 30 tisíci vysunutími, nicméně přesné číslo nám na stánku nikdo nebyl schopný sdělit. Větší obrazovku lze využít k zobrazení dvou oken pod sebou, na jedné lze například psát ve Wordu, na druhé sledovat video z YouTube. Lenovo rovněž optimalizovalo několik aplikací, které jsou schopné se v reálném čase přizpůsobovat změně velikosti displeje.

O tom, že se jedná o prototyp, svědčí i fakt, že pod klávesnici je po „zarolování“ vidět prosvítající displej. Co mě ale překvapilo, byla kvalita kloubu. Po vysunutí se navíc zásadně posouvá těžiště, ale ani tak nemá notebook tendenci na stole přepadávat.

Autor článku blank
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku