Domů » Bleskovky » Budoucnost displejů podle LG: Flexibilní a průhledné panely

Budoucnost displejů podle LG: Flexibilní a průhledné panely

Vývoj zobrazovacích technologií uhání vpřed mílovými kroky a mezi jednu ze společností, která má v tomto odvětví nemalé zásluhy, patří divize LG Display. Její zaměstnanci neustále pracují na nových postupech, které by mohly opět posunout zažité standardy na zcela novou úroveň. Lee Bu-yeol, coby vedoucí výzkumník pro transparetní displeje a Park Weon-seo z oddělení flexibilních panelů prozradili pár zajímavých informací z jejich práce a zároveň nastínili, na co se můžeme v blízké budoucnosti těšit.

 

Důvod, proč není o technologii průhledných displejů zatím slyšet, je více než logický. Vyplývá z aktuální situace, kdy integrace transparentních panelů do mobilních zařízení pozbývá většího smyslu. Drtivá většina ostatních součástek zatím průhledná není a proto by bylo nesmírně obtížné najít praktické využití. Lee Bu-yeol nicméně naznačil, že jako nejnadějnější adept se jeví segment nositelné elektroniky. Transparentní technologie by tak mohla najít využití v chytrých hodinkách a sportovních náramcích, které začínají zaplavovat trh se spotřební elektronikou. Dalším kandidátem by se mohly stát brýle, nicméně v tomto případě hovoříme o hodně vzdálené budoucnosti.

 
Koncepce průhledných displejů počítá s integrací do okeních rámů

Inženýři pracující na této technologii aktuálně nejvíce trápí světelná propustnost, která se pohybuje na pomezí třiceti procent. Pro lepší ilustraci si můžeme pod touto hodnotou představit tónovaná skla automobilu. LG však očekává, že do roku 2017 by se mohla transparentnost přehoupnout přes čtyřicet procent, což by znamenalo výrazné zlepšení.

 
Starší prototyp notebooku s transparentním panelem

Od průhledných obrazovek se nyní přesuneme k aktuálnějšímu tématu, kterým je flexibilní elektronika. První koncepty ohebných smartphonů se začaly objevovat před více jak pěti lety a většina odborné veřejnosti to považovala za vyslyšení jejich zbožných přání. V průběhu let se nicméně ukázalo, že vyrobit flexibilní smartphone je pro vývojáře skutečnou výzvou. Po překonání dětších nemocí v podobě rozlišení a stálosti materiálů se ke slovu dostává ergonomie a praktické využití.

 

Myšlenka chytrého telefonu, který lze rozložit do velikosti tabletu je více než lákavá, nicméně v současné chvíli i těžko realizovatelná. Soudobé technologie totiž nejsou na takové úrovni, aby je bylo možné převést do praxe. Proto se vývoj flexibilních obrazovek lehce odklonil od mobilních produktů a svou pozornost soustředí na využití v televizorech, kde není potřeba tak urputně bojovat s nástrahami v podobě titěrných útrob a okolních vlivů, kterým jsou naše mobilní telefony denně vystavovány.

 
Vize ohebných smartphonů je lákavá, nicméně se stále jedná o hudbu budoucnosti

Budoucnost průhledné či plně flexibilní elektroniky je skutečně zajímavým tématem a jistě si zaslouží svou pozornost. Bohužel se její vývoj nachází v bodě, ze kterého zatím nevede přímá cesta ke spotřebiteli. Za menší satisfakci můžeme považovat nesmělé krůčky výrobců, kteří se snaží na vybrané trhy servírovat plody svého technologického vývoje v podobě exotických produktů, jakými jsou například Samsung Galaxy Note Edge či v loňském roce představený LG G Flex (recenze).

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

2 komentářů

  1. Johny (neregistrovaný)

    Může mi někdo napsat v čem je dobrý průhledný panel na mobilu?

  2. shd (neregistrovaný)

    co si clanok najskor precitat? a az potom sa blbo a zbytocne pytat…

    Důvod, proč není o technologii průhledných displejů zatím slyšet, je více než logický. Vyplývá z aktuální situace, kdy integrace transparentních panelů do mobilních zařízení pozbývá většího smyslu. Drtivá většina ostatních součástek zatím průhledná není a proto by bylo nesmírně obtížné najít praktické využití. Lee Bu-yeol nicméně naznačil, že jako nejnadějnější adept se jeví segment nositelné elektroniky. Transparentní technologie by tak mohla najít využití v chytrých hodinkách a sportovních náramcích, které začínají zaplavovat trh se spotřební elektronikou.

    za 10-15 rokov si viem predstavit, ze namiesto tych dierkovanych folii na oknach busov tam bude nejaky podobny panel…vyuzitie to urcite ma

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).