Domů » Bleskovky » Budoucnost chlazení smartphonů podle Fujitsu: Systém inspirovaný počítačovými chladiči

Budoucnost chlazení smartphonů podle Fujitsu: Systém inspirovaný počítačovými chladiči

Chlazení chipsetů mobilních telefonů a tabletů se může stát do budoucna velkým problémem. Výkon těchto zařízení postupně roste a s tím zpravidla roste také vyzařované teplo. I současná generace telefonů trpí přehříváním, které se projevuje nejčastěji při natáčení videa v rozlišení 4K. Společnost Fujistu se na tuto problematiku zaměřila a představila své poměrně zajímavé řešení.

  

Konstruktéři se inspirovali konstrukcí heatpipe z klasických chladičů používaných v počítačích. Dutý měděný plát s tloušťkou kolem 1 mm je naplněn kapalinou s nízkým bodem varu. Princip je jednoduchý – na jednom konci procesor ohřívá tuto kapalinu, která se odpařuje a odvádí teplo pryč. Na druhém konci je teplo rozptýleno v masivnější části, která slouží jako radiátor.

Představené řešení by mělo zvládat přenést až 20 W odpadního tepla, což je přibližně pětkrát více než nabízí telefony se současnou konstrukcí. Díky poměrně malé tloušťce by se mohlo jednat o velmi zajímavé řešení pro vlajkové lodě vybavené těmi nejvýkonnějšími čipy. Nevýhodou by mohla být vyšší hmotnost a nejspíš také náročnější výrobní postupy a s tím spojená vyšší cena.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

5 komentářů

 1. Možno by pomohlo aj zmena výrobného procesu. A to konkrétne s 20nm na 14nm tak ako má momentálne Samsung. Alebo ešte nižšie na 7nm.

 2. peter (neregistrovaný)

  Alebo by možno pomohlo optimalizovať OS/appky aby nevyužívali take kvantá prostriedkov. Aj keď pri natáčaní 4K sa toho moc spraviť nedá, to uznávam. .. Kde sú tie časy keď sme pristali na mesiaci s výpočovým výkonom pretaktovanej kalkulačky…

 3. LivingLegend

  HP trubku jsem videl pri rozborce Zx. Jen sem si rekl hmmm uz jim to asi hodne topi…

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Ale urcite nemela 1mm – to je ta podstatna informace, ktere mela byt v clanku zduraznena.

  • Fore (neregistrovaný)

   Jo, něco podobného bylo v Z2 a moc to nevyšlo… telefon se přehříval jako prase a natáčrní 4K videa bylo značně omezeno: omluva od Sony? Vlastnost – máte smůlu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).