Domů » Bleskovky » Bude Nokia znovu kralovat fotomobilům? Do firmy se vrátil spolutvůrce technologie PureView

Bude Nokia znovu kralovat fotomobilům? Do firmy se vrátil spolutvůrce technologie PureView

Nokia v roce 2012 představila smartphone 808 s přízviskem PureView, což bylo pojmenování pro fotoaparát o neskutečném rozlišení 41 Mpx. Později Nokia začala toto slovní spojení používat i na ostatní smartphony s nižším rozlišením fotoaparátu, které splňovaly různá kritéria pro tvorbu kvalitních snímků (světelnost optiky, stabilizace, software).

nokia808

S akvizicí mobilní divize Nokie se technologie PureView přestěhovala k Microsoftu, avšak ten ji zřejmě dále rozvíjet nebude. Většinu bývalých zaměstnanců Nokie propustil, někteří se po krátké pauze vrátili zpět do Nokie. Jedním z nich je i Juha Alakarhu, který měl v mobilní divizi Nokie (a později Microsoftu) na starosti právě mobilní fotoaparáty, včetně těch v Lumiích 950 a 950 XL. Znamená to, že příští smartphony s logem Nokia budou opět kralovat fotomobilům?

Bohužel je to velmi málo pravděpodobné. Juha Alakarhu se stal šéfem týmu, který se stará o vývoj obrazových technologií na sférické kameře Nokia Ozo. Do fotoaparátů v budoucích smartphonech tak patrně promlouvat nebude, neboť Nokia nebude mít v jejich vývoji velké slovo. Jejím jediným úkolem bude zasedat v představenstvu společnosti HMD Global Oy, která bude v příštích deseti letech disponovat právy na užívání značky Nokia a bude je licencovat ostatním subjektům; příští smartphony s logem Nokia bude vyrábět (a patrně i navrhovat) firma FIH, dceřiná společnost čínského Foxconnu.

nokia-ozo_story
Kamera OZO

První telefony s logem Nokia by mohly být představeny již letos na podzim, jedinou známou informací je, že jejich prostředí bude postaveno na operačním systému Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments