Domů » Bleskovky » Bude Nokia znovu kralovat fotomobilům? Do firmy se vrátil spolutvůrce technologie PureView

Bude Nokia znovu kralovat fotomobilům? Do firmy se vrátil spolutvůrce technologie PureView

Nokia v roce 2012 představila smartphone 808 s přízviskem PureView, což bylo pojmenování pro fotoaparát o neskutečném rozlišení 41 Mpx. Později Nokia začala toto slovní spojení používat i na ostatní smartphony s nižším rozlišením fotoaparátu, které splňovaly různá kritéria pro tvorbu kvalitních snímků (světelnost optiky, stabilizace, software).

nokia808

S akvizicí mobilní divize Nokie se technologie PureView přestěhovala k Microsoftu, avšak ten ji zřejmě dále rozvíjet nebude. Většinu bývalých zaměstnanců Nokie propustil, někteří se po krátké pauze vrátili zpět do Nokie. Jedním z nich je i Juha Alakarhu, který měl v mobilní divizi Nokie (a později Microsoftu) na starosti právě mobilní fotoaparáty, včetně těch v Lumiích 950 a 950 XL. Znamená to, že příští smartphony s logem Nokia budou opět kralovat fotomobilům?

Bohužel je to velmi málo pravděpodobné. Juha Alakarhu se stal šéfem týmu, který se stará o vývoj obrazových technologií na sférické kameře Nokia Ozo. Do fotoaparátů v budoucích smartphonech tak patrně promlouvat nebude, neboť Nokia nebude mít v jejich vývoji velké slovo. Jejím jediným úkolem bude zasedat v představenstvu společnosti HMD Global Oy, která bude v příštích deseti letech disponovat právy na užívání značky Nokia a bude je licencovat ostatním subjektům; příští smartphony s logem Nokia bude vyrábět (a patrně i navrhovat) firma FIH, dceřiná společnost čínského Foxconnu.

nokia-ozo_story
Kamera OZO

První telefony s logem Nokia by mohly být představeny již letos na podzim, jedinou známou informací je, že jejich prostředí bude postaveno na operačním systému Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. SLOVovca (neregistrovaný)

  O v telefonech Nokia bude Symbian 10rd

 2. Ari Partinen – šéf původního Nokia PureView týmu, zase odešel ve 2014 do Apple: [odkaz]

  Vzhledem k produktové pipeline neměl moc šancí zasáhnout do vývoje iPhone 6/6s, ale u letošního modelu už by měl nějakou technologickou vychytávkou foťáku/kamery přispět :)

 3. U Nokie se mi vždy líbil WP, Lumia 930 je toho jen důkazem, pro mě úplně dokonalý telefon (teda až na absenci Glance Screen), ale bohužel u moc lidí se to nechytlo, WP oproti droidu moc pozdě a teď ten náskok hodně těžko dožene, ale rozhodně už je velmi blízko a různých funkcích byl a bude napřed. S droidem rozhodně nic nezkazí a asi je to i vyhodí o trochu více nahoru, ale myslím si, že to Nokie stále nebude mít jen tak lehké se prosadit, po tom co se tahle potopila se Symbianem.

  Napsal: Hloupý uživatel WP, který si vystačí s aplikacemi které Store nabízí.
  ps. Nestojím o komentáře o mrtvém systému, denně to tu čtu asi 30x takže pro vaši informaci, už váš názor znám.

  • Petr (neregistrovaný)

   WP/W10M jsou mrtvy system, takze zadne dohaneni se konat nebude.

   • Už jsem myslel, že se nedočkám.

   • Petr (neregistrovaný)

    A dockal. Tak vidis…

   • shepii (neregistrovaný)

    W10M bude mrtvý až bude chtít Microsoft.

   • shepii: No podle toho jak se MS chova ho chce zakopat uz dlouho

   • System nie, ale HW ano

   • l0lz: ostatni vyrobci na mobilni system od MS pomerne slusne kaslou, takze kdyz MS prestane delat i HW, tak W10M pujde do kopru. A neda se rict, ze by to MS s HW uplne umel.

   • shepii (neregistrovaný): Však MS chce, viz „rok 2016 není W10M prioritou“, ostatně jak vidíš, opět to dostává zpoždění update oproti W10, prostě tu káru tlačí malý vývojářský tým, jeho výsledky nejsou nijak spojovány s primárním PR (hle, vydali jsme velký update). Prostě mrtvolka. Co více by jsi chtěl:)

   • WP mel obrovsky potencial … kdyby si MS tak mohutne ne*** do vlastniho hnizda.

   • Petr (neregistrovaný)

    Shepii – no vsak on uz MS chce. nesledujes deni?

 4. Martin II (neregistrovaný)

  „… někteří se po krátké pauze vrátili zpět do Nokie. Jedním z nich je i Juha Alakarhu….“
  Nevratil sa do Nokie ale isiel do toho podniku co z vlastni Foxcon (minimalne z vacsiny).

  • tomas (neregistrovaný)

   nokiu vlastni foxkon? odkedy? nie nahodou len budu vyrabat fony pod ich znackou? nokiu vlastnia fini ne?

 5. Dano (neregistrovaný)

  Nokia mala meno, aj technológie. Je jedno na akom OS by to rozbehla, ale s Androidom by bola tam kde je teraz Samsung, akurát Samsung by tam nebol lebo by jej nestačil… PureView zariadenia už vtedy mohli byť technologicky úplne inde s Androidom ako s WP (keď prichádzala na trh 1020-tka tak Android už podporoval 4-jadrá a WP akurát 2-jadrá, nehovoriac o tom že by neboli také pomalé ako s WP lebo by sa to dalo dotiahnuť aj s nejakým prídavným HW ako mala 808-čka, lenže na ten by v MS nikto ovládače nerobil kvôli kompatibilite a pri Androide by si mohla Nokia robiť čo by chcela…). Samozrejme by okrem HW problémov neboli ani aplikačné problémy, lebo na Android je všetko… Škoda že to takto pohnojili a reči typu bola iba jeden z mnohých sú blbosť, oni by mali naviac… Lumia 1020 bola špica vtedy a keby sa vytúroval ešte HW v ďalšom nástupcovi tak je dobrá doteraz…
  Čo predvedú teraz je mi ale záhadou. Neviem čo očakávať. Teraz už možno budú jeden z mnohých…

 6. wero (neregistrovaný)

  VZDY boli a VZDY budu najlepsi s fotomobilmi

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).