Domů » Bleskovky » BQ Aquaris E4.5 bude první prodávaný telefon s Ubuntu: V Evropě již příští týden

BQ Aquaris E4.5 bude první prodávaný telefon s Ubuntu: V Evropě již příští týden

Do rozebraného koláče mobilních operačních systémů, kterému hlavní příchuť dodávají vybrané sladkosti od Google, přibyde nová přísada – již příští týden se na trh dostane první telefon s operačním systémem Ubuntu Touch. Za jeho výrobou však nebude stát čínský drak Meizu, s nímž vývojáři Ubuntu ze společnosti Canonical spojili v loňském roce síly, ale španělský výrobce BQ.

    

Ten pro běh Ubuntu upravil svůj stávající model Aquaris E4.5, který aktuálně běží na operačním systému Android a svojí výbavou spadá spíše do podprůměru. Čelní strana zařízení je tvořena 4,5palcovým displejem (rozlišení 540 × 960 pixelů, jemnost 244 ppi), který ze všech stran objímají poněkud nadstandardně široké rámečky. Nad displejem se nachází čočka 5megapixelového fotoaparátu, pokud však nejste selfie maniak, budete častěji tvořit snímky 8megapixelovým snímačem na zadní straně.

Motorem zařízení je čtyřjádrový procesor MediaTek s taktem 1,3 GHz doplněný o 1 GB operační paměti. Vnitřní úložiště má kapacitu 8 GB, lze jej však rozšířit paměťovou kartou. Bezdrátová konektivita zahrnuje pouze Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 a maximem pro data je HSPA+, LTE se bohužel nekoná, stejně tak není přítomen čip NFC. Do telefonu je možné nicméně umístit dvojici SIM karet. Baterie má kapacitu 2 150 mAh, celkové rozměry zařízení jsou 137 × 67 × 9 mm, hmotnost pak 123 gramů.

    

Systém Ubuntu se má od konkurence odlišovat domovskými obrazovkami, které budou namísto klasických ikon nabízet pokročilý obsah agregovaný z mnoha zdrojů. Důležitý však bude především ekosystém aplikací a her, který je alfou a omegou moderních mobilních operačních systémů.

BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition, jak zní celý název telefonu, bude k dispozici pouze v Evropě za cenu 169,90 EUR (4 700 Kč bez DPH). Prodej bude probíhat na internetu v bleskových vlnách, neboť počet kusů bude velmi omezen a vyhrají ti nejrychlejší.

    

Jsme zvědaví, zda se společnosti BQ podaří s tímto obchodním modelem prorazit podobně jako například Xiaomi v Číně. I když bude BQ Aquaris E4.5 prodáván pouze v Evropě, společnost Canonical chce rozšířit svůj systém na globální trh, k tomu však bude potřebovat pomoc od jiných výrobců a širší paletu zařízení. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Škoda absence LTE, jinak bych do toho klidně šel.

  2. Martin II (neregistrovaný)

    „…Prodej bude probíhat na internetu v bleskových vlnách, neboť počet kusů bude velmi omezen a vyhrají ti nejrychlejší…“

    To uz (skoro) kazdy musi robit komediu s uvadzanim noveho modelu?

  3. taka istá blbosť ako Geeksphone s firefox OS

  4. Samone (neregistrovaný)

    Ten telefon bude stát asi docela za h…o, ale ubuntu na mě působí sympaticky, taková kompilace mezi droidem a windows, to se může líbit…pořádnej stroj to chce… :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).