Domů » Bleskovky » Bloomberg: Microsoft spěchal na nákup Nokie a stále pokukuje po BlackBerry

Bloomberg: Microsoft spěchal na nákup Nokie a stále pokukuje po BlackBerry

Microsoft v úterý překvapivě oznámil dlouho spekulovaný nákup mobilní divize finské Nokie za 7,2 miliardy dolarů. Jednání o nákupu začaly již v únoru na MWC v Barceloně, alespoň to tvrdí server Bloomberg. Mezi společnostmi prý posledních 6 měsíců probíhal otevřený dialog. CEO Microsoftu Steve Ballmer souhlasil s uzavřením dohody, když obě společnosti usoudily, že současná strategie nefunguje dle očekávání. Vypadá to, že se softwarový gigant snažil dohodu uzavřít v nejkratším možném čase. Představenstvo Nokie se sešlo k diskutování prodeje více než padesátkrát a plán měl kódové označení „Project Gold Medal“.

 

Velmi zajímavou spekulaci k rychlosti dohody přinesla Mary Jo Foley, která je jednou z nejvíce zkušených novinářek, když dojde na Microsoft. V pořadu internetových televizí TWIT a CFQ Netwrok uvedla, že možným vysvětlením rychlé dohody byl tlak ze strany Nokie, která vyhrožovala přechodem na Android, jelikož současná situace není udržitelná. Zpráva v magazínu Bloomberg říká, že plánování a dohadování klíčových prvků úmluvy probíhalo od polovina léta, tedy ve stejný čas, kdy Ballmer plánoval vlastní odchod a zásadní restrukturalizaci společnosti.

Bloomberg dále dodává, že Microsoft stále pečlivě sleduje kanadské BlackBerry. To bojuje s problémy a nenachází pevnou pozici na trhu s moderními smartphony. Nedávno sestavilo speciální komisi, která má zvažovat možnost prodeje společnosti. Síla BlackBerry v korporátním prostředí by mohla být pro Microsoft velmi lákavým posílením současné mobilní strategie.

David Podzimek

36 komentářů

 1. T.Z. (neregistrovaný)

  Nejsem zdaleka fanoušek androidu ale je jasný že jakmile by začala vyrábět kvalitní telefony s androidem šla by raketově nahoru. To by byla velká facka pro MS kterou asi nechtěli podstoupit tak to radši koupili. Byl by to konec WP.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Myslis ze by WP ohrozilo keby sa objavil dalsi vyrobca telefonov s androidom? Jedine co MS zaujima je ziskat firemnych zakaznikov BB a prekonvertovat ich na WP.

  • Také se domnívám, že cílení WP a BB je na jiné zákazníky, než ty, co vyžadují nenažraný systéme s hromadou bezpečnostních děr, tedy přesný opak zmíněných platforem:-)

  • Ten trh je už obsazený Samsungem. Kam by asi tak mohla Nokia raketově stoupat? U normálních uživatelů rozhoduje cena, reklama a image, ne OS.

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   To UNI – zcela souhlasím a lépe bych to nenapsal. Včera jsme to rozebírali se synem, myslím, že spojení MS a BB není vůbec nerálné a ve výsledku by mohlo oběma společnostem zásadně pomoci, zejména v segmentu firemích klientů. Co se týče bezpečnosti, BB nemá kokurenci (doporučuji přečíst analýzu společnosti Kaspersky Lab).

  • Evidentně BB nic z toho nepomohlo a je na tom ještě hůř, než Nokia. Takže je otázka, k čemu by to bylo MS.

  • MS by koupil zákazníky, vyhlášené jméno, datové servery a bezpečnostní technologie. To ve spojení s produkty nově zakoupené Nokie a OS od MS by se mohlo stát velmi lákavou věcí.

   Taková Lumie s WP, foťákem a displejem Nokie s hw klávesnicí a bezpečnostními řešeními BB by mohla být extrémně zajímavým výrobkem.

  • teekey (neregistrovaný)

   je otazka, zda by pro BB bylo spojeni s MS prospesne a nebo naopak posledni hrebik do rakve. BB je co do market-share (globalne) dole vyjma nekolika trhu. BB uz s MS spolupracuje z pohledu BES a propojeni na Microsoft Exchange, ale predstava, ze skvele fungujici a „bezpecny“ BIS/BES zacne obsluhovat nekdo z MS by mi dokazala nahnat pohybnosti o bezpecnosti. Tak ci tak BB bude muset casem neco udelat, protoze po otevreni BES pro iOS a Android zarizeni se da ocekavat i v korporatni sfere propad prodeji BB zarizeni, navic BB nema zadny novy model pro masy (cca 10k za Q5 neni masovka) a ty dva hiqh-end modely to nevytrhnou.

  • „ale predstava, ze skvele fungujici a „bezpecny“ BIS/BES zacne obsluhovat nekdo z MS by mi dokazala nahnat pohybnosti o bezpecnosti“

   A přitom na produkty MS se za posledních několik let našlo mnohem méně závažných bezpečnostních chyb než třeba na Android. A navíc nalezené chyby byly rychle opraveny.

  • teekey (neregistrovaný)

   tohle neni o Androidu, ale o BB. BB ma duveru v to co dela a po dlouha leta nikomu ani nevadilo, ze nevi jak vlastne sifrovani a prace s daty na serverech RIM funguje. MS rozhodne ani z daleka neoplyva takovou duverou…

  • T.Z. – a kto by tie telefony tak raketovo kupoval…? zakaznici mobilnych operatorov,ktorym je jedno,co za to euro k pausalu dostanu a akurat z toho volaju a posielaju sms… :D

 2. m1kes (neregistrovaný)

  Pokud by Nokia (teď už MS) přešla na Android, postavila by se do už tak dlouhého zástupu firem (kde stejně dávno vládne Samsung). Problém byl – podle mého – v tom, že se nedokázala pořádně zviditelnit v očích obyčejných uživatelů, čili těch kdo táhne trh.

  • xyz (neregistrovaný)

   Nokii s Androidem bych si koupil za rozumnou cenu ihned. S WP nikoliv a jak pozoruju kolem sebe, je nás více….

  • Bublina (neregistrovaný)

   Setejně tak, jako je stále více těch, co si Nokie s WP8 kupují. Vidím je okolo sebe stále častěji.

  • teekey (neregistrovaný)

   Samsung je lidr na Android platforme, ale to neznamena ze na tomto trhu jiz neni misto. Staci se treba podivat na takovy Xiaomi MI-2s (link pod komentarem). Hardwarove i softwarove je to opravdu hodne zajimavy telefon za velmi prijemnou cenu. Takze jde se uchytit, jenom je potreba prijit se zarizenim / skalou zarizeni, ktere nebudou kopirovat konkurenci, ale najdou si svuj vlastni proud.

   [odkaz]

  • Zirk0n (neregistrovaný)

   Nokie by určitě s androidem uspěla, mají co nabídnout. Všude se honosí, jaké mají fotoaparáty, takže by mezi androidy vynikli. A navíc nikdo neříká, že nokie měla opustit WP a kompletně přejít na Android, stačilo by kdyby udělala třeba jen jeden telefon s androidem a když by se uchytil, mohla by pokračovat. Ale Elop nikdy android nezamýšlel, myslím že ty jeho řeči, že o androidu přemýšlí byli jen a pouze pro ty kteří ho mohli ze svého postu sesadit.

 3. „že možným vysvětlením rychlé dohody byl tlak ze strany Nokie, která vyhrožovala přechodem na Android, jelikož současná situace není udržitelná.“

  O tomhle vyhrožování silně pochybuji. Nokie s WP zaznamánávají růst. Pomalý, ale rostou. To Nokia potřebuje. Kdyby to teď zahodila a začala prodávat Android, tak minimálně prvních pár měsíců by určitě zaznamenala velký propad. A je jen ve hvězdách, zda by pak růst byl lepší než s WP. Android trh je obsazen a další propad by celou firmu úplně zničil.

  Hrozně shodilo všechny doposud vydané WP telefony (kdyby teď vydali tel. s Androidem, tak by to byla zpráva „jo, WP byla chyba, hlavně si je teď už nekupujte“).

  No to by ale nebyl Podzimek, kdyby to nenapsal…

  • Napadání Podzimka je už nuda, nemyslíš? Píšeš že WP zaznamenávají růst. Ano, ale jaký? Nokia stale ve ztrátě, o ostatních výrobcích ani nemluvím. Nokia nemusela vyhrožovat Androidem. Stačilo pouze předložit argumenty typu „vývoj a prodeje WP za posl. 2 roky“ atp. Otevři oči. WP stale není úspěšná platforma. Jakákoli jiná firma bez finačního zázemí jako má MS by už tento projekt dávno zabalila s kupou dluhů. Android v Nokii si nedokážu představit!

  • Dluh má, ale zmenšuje se. Prostě to nefunguje tak, že by se vydal telefon a dluh zázračně zmizel…

  • borix (neregistrovaný)

   MMME: To je ale princip prosazování MS. Buď projekt rychle odpíská nebo ho setrvačností protlačí. Takže v tomhle bych viděl celkem jistotu, že se za pár let WP ustálí mezi 3 nejrozšířenějšími OS s nezanedbatelným podílem.

  • Nokie s WP znamenaly pro firmu neskutečný průšvih. Nejenom že ztratila svoje pozice na trhu smartphonů, ale hlavně na tom prodělala neskutečný peníze, protože aby si to vůbec někdo koupil, museli ty telefony dávat hodně lacino.

   Plky o tom, že trh s Androidama je obsazenej jsou nesmyslný. Fakt je takový, že telefony s Androidem kupuje 20x tolik lidí než telefony s WP. Takže pokud vyrobím telefon s Androidem, mám šance na dvacetinásobný prodej oproti WP. I zcela zazděný a firmou pohřbený systém MeeGo byl větší úspěch než WP.

   Cokoliv jinýho mělo pro Nokii smysl. WP ji zabilo. Další důkaz toho, jak dopadnou všechny firmy, který se spolčí s MS…

  • borix (neregistrovaný)

   Nokia byla v tomto hledisku v pr. už před tímto rozhodnotím, průšvih se táhnul velkou setrvačností, že prostě zaspali. Značka Nokia ztratila renomé a získal ho Samsung. 99 % uživatelů kupující si android ho nekupuje kvůli systému a obvykle ani nemění uživatelké prostředí, které nasadil výrobce. Kdyby Nokia nasadila na začátku android, byly by na tom lépe jen o těch pár uživatelů, kteří hltají smartmanie apod., drtivá většina lidí ani netuší, že takovéhle servery existují a ani je to nezajímá.

  • Jech: Ne, nemáš pravdu. Nokii nepohřbilo WP. Nokii pohřbilo to, že nedokázali udržet Symbian na vrcholu. WP přišlo až po drastickém propadu Nokie.

   „I zcela zazděný a firmou pohřbený systém MeeGo byl větší úspěch než WP.“

   Větší úspěch v čem? V prodejnosti ani náhodou, v počtu modelů taky ne. Ve vydělaných penězích taky ne. Tak jakej měl mít podle tebe větší úspěch?

 4. Oslík (neregistrovaný)

  Upřímně, čím dál víc si myslím, že na prodej tlačila hlavně Nokia. A Microsoft neměl na vybranou a prostě je musel koupit.

  Na jaře 2014 měla vypršek exkluzivní smlouva na Windows Phone, takže nejspíš jednali o jejím obnovení a Nokia požadovala, aby pokračovaly ty platby 250 mil. USD čtvrtletně, které měly původně skončit. A MS si řekl, že než do Nokie nalévat miliardu ročně…

  Je to jen spekulace, ale na místě šéfů Nokie bych to tak asi udělal. A nechal bych si značku Nokia pro smartphony, tu bych MS nedal. Taky nedali.

  Z finančního hlediska je divize telefonů děsně táhla dolů.

  • borix (neregistrovaný)

   Značku Nokia pro telefony vlatní (bude vlastnit) MS, sice v licenci, protože bude existovat víc subjektů používající stejný název, ale s právním nárokem. Tzn. stará Nokia by musela požádat MS o povolení, kdyby tuto značku chtěla nasadit v mobilní divizi.

  • Značku Nokia vlastní a bude vlastnit Nokia Corp. MS bude mít licenčně uděleno její používání pro specifikované produkty.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Microsoft koupil licenci na značku Nokia na 10 let jen pro hloupé telefony a telefony se Symbianem, tedy řadu Asha. Pro Lumie ji používat nesmí.

  • Jenže to se tkato přímo nikde nepíše… Neříkám, že to tak nakonec nebude, ale zatím to jsou jen spekulace…

 5. Švabach (neregistrovaný)

  Osobně by jsem se k Nokii vrátil pokud by přisla na trh s Androidem. Dřív jsem měl vždycky Nokii. Jenže teď už mám 3 roky android (Nokia už neměla nic zajímavého), spoustu nakoupených aplikací, her a různých ptákovin a nechce se mi přesedat zase na jiný ekosystém, kde by jsem musel platit za stejné aplikace znovu, navíc jsem si na Droida zvykl a jsem spokojen. U Nokie se mi ale vždy líbilo, že byli blbuvzdorné…. člověk s nima mohl dělat co chtěl, být gramlavý jak chtěl a telefon stále fungoval, to Samsung mi párkrát spadl a už nejede vypínací tlačítko… Škoda no.

 6. Kupa BB sa javi skor ako jasna zalezitost.. Musel by tam vstupit nejaky Cinan, Google alebo Apple. Pre MS uz bola Nokia nutnost.. Apple vlastny system a telefon, Google system+ Motorola a MS iba system.

  BB kupia podla mna uz iba kvoli patentom. A po dnesku co MS predava Mediaroom je to este istejsie.

  A k tej Nokii s Androidom… Nokia by bola dalsi radovy vyrobca Androidu… Takze ono to rozhodnutie nebolo zle. Skor by som ja zamenil v Ashe S40 za Android, kedze je to orientacia telefonov pre masy.

  WP8 telefony sa coraz viac pouzivaju v korporatnej sfere. Tak ako BB, ktore boli vylucne manazerskymi telefonmi. Proste MS sa snazi orientovat hlavne na korporatnu sferu s vysokym zabezpecenim vid. ohlasene VPN. GDR3 konecne donesie profily, oddelenu hlasitost a par dolezitych veci. Davam WP8 este tak pol roka – rok a bude to schopna platforma.. par veci tam proste stale chyba.

 7. tak to bude mat zmysel fakt len kvolinpatentom

 8. BB je v současnosti dost nadhodnocený, nevim ktery vyrobce je na tom tak dobre aby BB v nejblizsi dobe zbytecne draze koupil.

 9. @MCEZA:

  Tvůj optimismus a tvoje přesvědčení ohledně WP, bych fakt chtěl mít…

  Nokia a vlastně celý WP má nesmírné štěstí, že ji MS koupil… A řekl bych za 5 minut dvanáct… Tím se naprosto vyvrací zvěsti o rostoucích prodejích a preferencích WP. Pro zaslepené jen dodám, že není směrodatné, když nějaký Low-endový model Lumie se prodává líp než iPhone 5, který jak víme se prodává už rok a jeho cena v globálu je furt stejná…

  No nic, stačí se podívat po novinkách s IFA 2013 a hned je každému jasné, jak hodně rychle a jak daleko ujel Nokii & MS vlak…

  Já po měsíci používání Lumie 920 jen dodám. Lumia 920 je pěkný mobil s pěknou konstrukcí…, bohužel až na ten OS. To je bohužel největší průser a problém… Kvalitní fotky a modrá okna jsou bohužel málo !

  • +1 a to jsem Lumii používal 5 měsíců, opravdu škoda, že nezkusily alespoň jeden topmodel s androidem..

  • Oslík (neregistrovaný)

   Jak víte, jak se prodává iPhone 5? Apple to nikdy nezveřejnil.

   Apple uvádí vždy jen prodeje všech modelů iPhone dohromady a z průměrné ceny je jasné, že převažují starší model, které prodává levněji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).