Domů » Bleskovky » Blíží se konec SIM karet? iPad Air 2 umožňuje výběr operátora na jedné Apple SIM

Blíží se konec SIM karet? iPad Air 2 umožňuje výběr operátora na jedné Apple SIM

Ve většině recenzí je novým zařízením vytýkána přítomnost slotu na SIM kartu ve formátu nano, možná se však jedná o zcela poslední zmenšení této identifikační kartičky. V budoucnu by ji mohlo nahradit softwarové řešení, o čemž se už nějakou dobu hovoří, zatím se však nenašel silný hráč, který by tuto změnu dokázal prosadit. Nyní se o to poněkud nesměle pokouší Apple.

  

Včera představený iPad Air 2 (Wi-Fi + Cellular) bude na americký a britský trh dodáván s předinstalovanou kartou Apple SIM. Tato karta je univerzální pro použití u více operátorů, aktuálně má Apple nasmlouvanou čtveřici AT&T, Sprint, T-Mobile a EE. Díky této funkci bude možné si dynamicky vybírat aktuálně nejvýhodnější datové balíčky nejen v rámci portfolia vašeho operátora, ale i v nabídkách jeho konkurentů; a to vše bez nutnosti vyměňovat SIM kartu.

 

I když se jedná o poměrně zásadní krok kupředu, který v budoucnu ocení zejména cestovatelé, Apple se o něm na včerejší keynote nezmínil ani slovem. Zřejmě vyčkává na globální podporu většího množství operátorů, aby si tuto funkci mohlo plnohodnotně užít co největší množství majitelů nového iPadu Air 2. Rozhodně se jedná o malou revoluci, o to víc je podivné, že se Apple svojí univerzální SIM kartou na včerejší keynote nepochlubil.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Tohle plánuje už dlouho od iP 4 myslím. Je to docela dobrej nápad, i když si nejsem jistej, jestli je dobře, že je v rukách Apple. A to bude podle mě taky to co tomu zláme vaz. Stejně jako v případě hodinek Galaxy Gear, které jsou omezené prakticky jen na Galaxy a tím vám berou možnost volby zařízení, vám softwarová SIM uložená v zařízení jedné firmy staví do cesty barieru pro přechod. V tomhle by bylo lepší vyhledávat standardy. Doufam teda, že na to stejně tak zareaguje Google i MS a budou aplikovat stejný druh SIM, jinak je to takové na 50%. Tohle píšu jako člověk, co o tomhle řešení SIM ví kulový, jen jaký mam dojem z toho mála co jsem o tom kde četl. Jestli existuje už nějaký standard a jen se neaplikuje, tak se omlouvám.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ten hle dobrý nápad je jen „návrat ke kořenům“. Mobilní telefony totiž bez výměnné SIM začínaly.

   Pokud síť by byla dostatečně pružná mohla by byt změna operátora být velice jednoduchá a rychlá. A taky by to byl další hřebíček do rakve trhu s kradenými telefony.

  • V rukách Apple je to pro to, protože to do rukou nechtěl vzít nikdo jiný. Apple s tím udělal před lety kolečko po operátorech. Toto je náhradní plán.

   Navíc to musí být plně v souladu příslušných orgánů dané země, tedy posvěceno. Dá se věřit, že pokud přiběhne v druhém až třetím vlaku MS (po Samsungu) s „lepším“ formátem, bude příslušně vyfu*kován a standard bude uznán za obecně uznávaný:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).