Domů » Bleskovky » Blíže k realitě: Google našel partnera pro výrobu chytrých kontaktních čoček

Blíže k realitě: Google našel partnera pro výrobu chytrých kontaktních čoček

Google se v poslední době začíná stále časteji angažovat v oblastech, které by před několika lety hádal jen málokdo. Po masivních investicích do vývoje pokročilé robotiky a autonomních vozidel se internetový gigant hodlá zaměřit na zdravotnický průmysl. Na pořadu dne je aktuální vývoj chytrých kontaktních čoček, které mají usnadnit život pacientům s cukrovkou. 

  
Grafické schéma chytré kontaktní čočky znázorňuje rozložení integrované elektroniky

Ačkoliv Google disponuje rozsáhlými finančními prostředky na výzkum, hledal vhodného partnera, který by mu pomohl převést jeho ambiciózní myšlenku co nejrychleji do praxe. O technologii nakonec projevila zájem švýcarská společnost Novartis, jejíž divize Alcon má bohaté zkušenosti s výrobou a distribucí pomůcek pro léčbu očních vad. Společnými silami hodlají na trh uvést kontaktní čočky s integrovanou elektronikou, která dokáže analýzou slz měřit hladinu cukru v krvi. Naměřené hodnoty bude možné následně zobrazit v aplikaci pro chytré telefony. 

 
Díky neinvazivní metodě měření cukru v krvi se diabetikům blýská na lepší časy

Obě společnosti však čeká ještě dlouhá cesta k finálnímu produktu. Podle dosavadních informací se hovoří o horizontu pěti let, než se první chytré čočky objeví na pultech lékárníků. Po nositelné elektronice se stává medicínský průmysl další oblastí, kam technologické společnosti začínají upírat svou pozornost. Ostatně podobné ambice má i Apple, který na své poslední konferenci představil aplikaci HealthKit pro sběr zdravotnických dat. 

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

2 komentářů

  1. Fred (neregistrovaný)

    Je to porad stejne blizko realite jako tomu bylo v roce 2011 kdy tyhle cocky predstavoval Microsoft…

    [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).