Domů » Články » BlackBerry začíná od začátku: Nový systém a nové ostružiny BlackBerry Z10 a Q10

BlackBerry začíná od začátku: Nový systém a nové ostružiny BlackBerry Z10 a Q10

RIM se přejmenoval na BlackBerry a se „staronovým“ názvem přichází i nová verze operačního systému BlackBerry 10 a nové ostružiny BlackBerry Z10 a Q10. Vyjde mu comeback?

Byli jsme svědky akce, která by se dala bez nadsázky považovat za největší událost posledních několika let existence společnosti Research In Motion. Výrobce telefonů značky BlackBerry se po velmi strmém pádů téměř na úplné dno pokouší nejen postavit na nohy, ale dokázat, že si stále zaslouží respekt konkurence na poli chytrých zařízení.

    

Po dlouhé přípravě a opakovaných odkladech tu máme konečně keynote, na které bude představen jednak zcela nový a přepracovaný operační systém BlackBerry 10, a jednak minimálně dva chytré telefony – celodotykové BlackBerry Z10 a jeho parťák s QWERTY klávesnicí BlackBerry Q10. Celá akce je pokryta oficiálním živým přenosem, my ji samozřejmě budeme pečlivě sledovat a do tohoto článku budeme průběžně přidávat podstatné informace z pódia.

 

RIM se mění na BlackBerry: Sjednocení brandu

Po krátkém úvodu a poděkování vývojářům a příznivcům se pod světly reflektorů na hlavním pódiu objevil muž dne – CEO Thorsten Heins, který se ujal vedení RIM přesně před rokem. Dle jeho slov to byl nejsoutěživější a nejlepší rok jeho kariéry a děkuje za podporu všem zaměstnancům Research In Motion i lidem, kteří si udrželi víru v BlackBerry i v krušném období.

   

První obrovská zpráva je tu! Research In Motion se dnešním dnem z důvodu sjednocení veřejné prezentace přejmenovává na BlackBerry.

Nové modely BlackBerry Z10 a Q10 představeny

Za hromadného odpočtu, kterého se zúčastnilo celé publikum, na pódium efektně vyjel stojánek se dvěma chytrými telefony – celodotykovým BlackBerry Z10, model s fyzickou klávesnicí se navzdory spekulacím jmenuje BlackBerry Q10 (původně se očekávalo, že ponese označení X10).

   
BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10 s hardwarovou klávesnicí

Konstrukce BlackBerry Q10, je vyrobena ze speciálního materiálu, který byl vyvinut exkluzivně pro BlackBerry a údajně dosud nebyl použit na žádném jiném konkurenčním zařízení. Tento materiál má být tenčí a pevnější a přitom si zachovává esteticky příjemný vzhled. BlackBerry bohužel doposud nezveřejnilo kompletní hardwarové parametry modelu Q10, ale jakmile je budeme mít k dispozici, doplníme je do katalogu.

  
BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10

Na pódiu se nyní objevil Vivek Bhradwaj, šéf softwarové divize BlackBerry, aby na místě předvedl publiku ovládání BlackBerry 10 a jeho hlavní přednosti jako BlackBerry Flow a BlackBerry Hub, kterým jsme se podrobně věnovali v tomto článku.

   

Představení BlackBerry Q10

Telefony s ostružinou v logu byly odjakživa pověstné pro svou pohodlnou hardwarovou klávesnici, společnost právě předvádí, že dokážou být jedničkou i u softwarové klávesnice. Ta kopíruje vzhled a rozložení svého fyzického podkladu, ale je doplněna o detailně promyšlenou predikci, která si poradí hned s několika světovými jazyky zároveň. Pro vkládání cizích pojmů do české věty tedy nebudete muset ručně přepínat jazyk, predikce se přizpůsobí sama. Během psaní běží skrytě na pozadí takzvaná heatmapa, která upravuje snímací body jednotlivch písmen podle toho, jak nejčastěji píšete.

  
Další novinka: sdílení obrazu na BBM

Velkých změn se dočkal i proprietární komunikační protokol BlackBerry Messenger (neboli BBM). Kromě posílání běžných textových zpráv nebo souborů si nově budete moci užívat i videohovorů se stereo zvukem a fullHD obrazem a živě sdílet obraz z displeje vašeho telefonu. Vivek tyto nové funkce právě předvádí publiku.

Na keynote byla právě představena nová systémová aplikace BlackBerry Remember, která vypadá jako poměrně šikovný a propracovaný GTD manažer s možností synchronizace s populární službou Evernote.

   

Dalším prvkem programu je prezentace fotoaparátu a především jeho funkce Time Shift, díky které se můžete po vyfocení obrázku “vrátit v čase” jak pro celý snímek, tak i pro jednotlivé osoby (u skupinové fotografie lidí) a zvolit pro každého z vyfocených osob ideální výraz a vytvořit tak okamžik, který v podstatě nikdy neexistoval.

BlackBerry Story Maker je aplikace podobná iMovie na jablečných zařízeních. Umožní vám nejen stříhat video natočené chytrým telefonem, ale i vytvářet fotoprezentace z různých akcí a obohatit výsledek o atraktivní titulky, efekty a hudební doprovod.

   

Dle Thorstenových slov společnost poslední dobou dělala maximum pro navázání cenných obchodních partnerství, díky kterým bude zaručena nemalá zásoba těch nejžádanějších aplikací a her na softwarovém trhu. Smlouvy se uzavíraly i s mediálními distributory, díky čemuž bude možné na BlackBerry World nakupovat nejen aplikace a hry, ale i hudbu a filmy.

Společnost se chlubí, že již nyní je pro platformu BlackBerry 10 dostupno více než 70 000 aplikací. Mimo jiné Skype, Amazon Kindle, Whats App, Kindle, Twitter, Facebook, LinkedIn, ale třeba i Angry Birds, hry od Gameloftu, EA Games a dalších…

 

Již teď je jasné, že BlackBerry 10 rozhodně nebude trpět nedostatkem aplikací, dále můžete instalovat několik aplikací zároveň a po odinstalaci již nebudete muset provádět restart, jak tomu bylo u předchozí verze ostružinového systému.

Dostupnost: BlackBerry Z10 od zítra v UK, BlackBerry Q10 přijde později

Celodotykový BlackBerry Z10 bude dostupný ve Spojených Státech během března, v Kanadě 8. února a ve Velké Británii již zítra, a to u všech operátorů. Cena s tříletou smlouvou bude 139,99 dolarů. V České republice by se Z10 měla objevit v první polovině března (zdroj), pokud tedy nepatříte mezi nedočkavce a neobjednáte telefon ještě dříve z Británie.  O dostupnosti QWERTY modelu BlackBerry Q10 během prezentace nepadlo ani slovo, tento údaj se pokusíme upřesnit jakmile se na oficiálním webu BlackBerry objeví nové informace. 

   

BlackBerry jako společnost otevřela novou pracovní pozici – Global Creative Director. Tohoto postu se jako první ujme populární americká zpěvačka, producentka a filantropka Alicia Keys, která se nikdy netajila tím, že je věrnou fanynkou BlackBerry.

V závěru keynote byla na plátně promítnuta mediální kampaň BlackBerry In The Right Hands, neboli “BlackBerry ve správných rukou”. V rámci tohoto projektu bude chytrý telefon putovat jako štafeta mezi kreativními lidmi, jako jsou zpěváci nebo filmoví producenti, cílem kampaně je ukázat veřejnosti obrovské možnosti, které BlackBerry 10 otevírá jeho uživatelům.

Téměř hodinu a půl dlouhá keynote je u konce, řečníci i redaktoři se nyní přesouvají do jiných prostor, kde bude pravděpodobně vedení BlackBerry odpovídat na dotazy publika a dojde i na první dojmy a testování dvou představených telefonů – BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10.

Slibné vyhlídky do budoucna…

Spoustu informací prezentovaných na keynote jsme znali již předem, ať už šlo o vzhled chystaných zařízení (odlišná byla jen zadní strana modelu s fyzickou klávesnicí), nebo o hlavní prvky samotného systému BlackBerry 10, který společnost dostatečně mediálně prezentovala ještě před keynote. Několik velkých a nečekaných zpráv přesto zaznělo, asi nejdůležitější z nich je přejmenování společnosti Research In Motion na BlackBerry. Rozdíl v názvu výrobce a produktu nezřídka dělal problémy médiím, natož obyčejným uživatelům, tento krok tedy rozhodně prospěje ke sjednocení BlackBerry jako značky.

Dalším překvapením bylo přejmenování modelu s fyzickou klávesnicí z původně předpokládaného názvu BlackBerry X10 na oficiální Q10. Po technické stránce toho o představených zařízeních příliš nezaznělo, pozornost byla věnována především platformě BlackBerry 10 jako takové. Thorsten Heins především ujistil diváky, že jejich nový operační systém rozhodně nebude trpět nedostatkem aplikací, jelikož jich je pro platformu dostupných již dnes přes 70 tisíc.

Z našeho pohledu bylo zajímavé sledovat, jak moc BlackBerry dbá na názor svých fanoušků, například ještě v době, kdy se o BlackBerry 10 začínalo diskutovat, proběhla na několika zahraničních serverech anketa, ve které byli uživatelé tázani, zda preferují vyměnitelné baterie, nebo tuto možnost jsou ochotni obětovat pro tenkou unibody konstrukci. Hlasování dopadlo jednoznačně pro vyměnitelné baterie a dnes se potvrdilo, že desítkové ostružiny tuto možnost nabídnou. Dále se hlasovalo o přejmenování notifikační hvězdičky, která byla použita i v několika reklamách, z původní BlackBerry Splat na BlackBerry Spark a tuto změnu společnost minulý týden skutečně potvrdila.

Posledním a nejmarkantnějším důkazem je změna názvu samotné společnosti. Kevin Michaluk, šéfredaktor populárního zahraničního serveru CrackBerry, sepsal zhruba před půl rokem rozsáhlé analytické pojednání o tom, proč by podle něj měla společnost sjednotit název na BlackBerry, a Thorsten Heins zřejmě vzal jeho argumenty v potaz. Je to tedy zcela opačná taktika oproti té, kterou prosazoval například Steve Jobs, dokud byl ve vedení Applu. Jobs se opakovaně nechal slyšet, že veřejnost sama neví co vlastně chce a je úkolem Applu přesvědčit publikum, že jejich produkt je právě to, co každý potřebuje. Není však naší úlohou rozsoudit, která taktika je lepší a jen čas a reakce veřejnosti i akcionářů nám poví, zda se empatická strategie BlackBerry ve finále vyplatí.

  

Tolik tedy z naší strany, v následujících dnech se určitě můžete těšit na sérii článků s podrobnějším zaměřením na jednotlivé novinky a jakmile to bude možné, přineseme vám i plnohodnotnou recenzi představených zařízení. Rádi si ale přečteme i vaše názory ať už na jednotlivé telefony, tak i na BlackBerry 10 jako platformu, neváhejte se proto vyjádřit v komentářích.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

79 komentářů

 1. TZ (neregistrovaný)

  Už se nemůžu dočkat..

  • 70 tisic aplikaci pro nevydanou novinku od RIM a Microsoft hlasil 75 tisic aplikaci (za 2012) pro dva roky prodavany WP. Kdo vlastne bude tim tretim konem? :-D

  • Velda (neregistrovaný)

   No za 2012 před třema měsíci hlásil 150 tisíc aplikací. WP měl nejrychlejší nárust aplikací v dějinách. Měl.

  • 75 tisic novych aplikaci pro wp za rok 2012. [odkaz]

 2. Škoda že nejsou nějaké top Android telefony s qwerty pod displejem, na BB se mi kvůli tomu přejít nechce (BB ale uznávám, spíš mi jde o koupené Android aplikace/hry, navíc mám tablet s Androidem atd.)

  • Tak tak, mít X10 Android….ale nikdy neříkejme nikdy, kdybychom říkali, HTC Touch HD by to nedotáhl tam, kam to dotáhl:-)

  • Take bych neco takoveho rad koupil, bohuzel vyrobci me nuti zustavat u zastaralych bazarovyhc telefonu s klavesnici.

 3. RIM strikes back, Nokia strikes back, Imperium strikes back, Microsoft strikes back…. safra, a přesto při pohledu do tabulky prodejnosti, iOS (nový kůň), Android (nový kůň) pak dloooooouho nic a až pak nějací strikeři. Kde je problém?:) Jistě za to může Apple, všechny zfanatizoval (i plecháče):-D

  • WhiteR (neregistrovaný)

   To je koment jak noha :D Zařízení s BB10 byla právě představena a ty už koukáš do tabulek prodejnosti. Waaaau, pán je jeasnovidec… :)

  • Nechci být jasnovidec, ale neočekávám, že by se z toho stal prodejní trhák co zničí Android a iOS.

  • WhiteR: Tím že někdo něco ukázal na projekčním platně a na pódiu nikomu nikdo nic nebacknul (mluvme o fyzických věcech). To rozhodne až předání krabičky prodejce-zákazník. A k tomu má BB prozatím daleko.

  • WhiteR (neregistrovaný)

   UNI: Myslím, že jsi tak úplně nepochopil význam… :)

 4. TZ (neregistrovaný)

  Ve směs si za to můžou výrobci samy. Jak v případě BB tak v Nokii a HTC. A jak je zmíněno výše absence HW klavesnicí na androidu je hlavní důvod k přechodu jinam.

 5. Zatim nic moc…

 6. bb1z (neregistrovaný)

  akoze mr heinz ako prezenter uplne nezazivny . .

 7. hlavni pecka zprava dne RIM se prejmenovalo na ostruzinu.. nektere ty fce okopirovali. Telefony se mi designove moc nelibi, hlavne sem cekal vysuvnou HW klavesnici ne malinky dotykovy displej s priplaclou klavesnici..

 8. old.herold (neregistrovaný)

  Toz, docela malej display, zadny „full HD“ rozloseni. BB je mrtve. Dikybohu.

  • jan (neregistrovaný)

   Ma to 356 dpi, co je jeden z najjemnejsi displejov aky sa dnes pouziva. Uhlopriecka je imho skvela. Je to mobil, nie tabletofon …

  • K čemu ti bude na takovem malem displeji full hd, fakt uz se vzpomatujte lidi.

  • Displej ma maximalni velikost, jakou bych byl jeste schopen akceptovat (a to jen diky tomu, ze nema dalsi tlacitka pod displejem)… Ne kazdy chce ovladat padlo obourucne nebo si vykloubit palec..

  • Poutnik (neregistrovaný)

   Aspon konecne nejaky rozumny mobil s velikosti displeje 4-4.3″. Ja to naopak vidim zatim na prechodu k BB.

  • tak celkova velkost mobilu na 4,2 “ displej teda nieje najmensia

 9. Kromě Q10, která je v podstatě 9900 Bold s lepšími parametery a bez tolik oblíbeného trackpadu nic moc. Zajímá mě ten materiál, který nikde ještě nebyl použit, to by mohlo být velké lákadlo kvůli zpracování, které u BlackBerry bylo vždy poměrně na podprůměrné úrovni. Funkce zatím nic nepřevratného, ale uvidíme, třeba to ve finále bude super, zatím se to jeví dost obyčejně.

  • Mužes prosimte uvest jake rady meli podprumerne zpracovani?Za dobu co blackberry vlastnim mi jich rukama proslo 6 z toho jsem 4 pouzival a snad jen o jednom bych mohl rict, ze byl horsi. Zbytek byl velmi dobre zpracovan

  • maxxz (neregistrovaný)

   Mile rad, např. BOLD 9790(nyní mam firemní),9780,9700 (oboje jsem vlastnil). Curve 8520 a vůbec všechny z rady Curve. Posledni poměrně solidní byl BOLD 9000 a docela ujde 9900 ale žádný uber kvalitní model to zpracováním není.

  • WhiteR (neregistrovaný)

   Maxx: co je to za kecy? Držel jsi vůbec některé z těch zařízení v ruce? Všechny, které jsi vyjmenoval jsou po konstrukční stránce naprosto kvalitní. I když z plastu, tak zpracování mají skvělý. A říct, že Bold 9900 docela ujde může jen naprostej diletant.

  • Než začneš žvatlat o tom co jsem držel nebo nedržel v ruce, tak si precti znovu můj příspěvek. Jedno stále mam,dvě jsem vlastnil a zbytek mi prochází rukama dost často. Asi si spis nedrzelw lepší zařízení v ruce ty.

  • V tomhle souhlasim. Tedy jinak, 9900 mi prijde hodne dobre udelana a pekna i co se materialu tyce, ale 9790 je vrzajici plastacek (minimalne touchpad mi vrzal, celkove pusobil lacine) a stejne tak 9780 celkem prumer. Vsechny jsem mel.

  • A zadní kryt na 9790 je taky dobrej fór, větší vůle v krytu jsem u žádného telefonu neviděl. 9780 měli zase hodně špatný vrchní tlačítka (ztlumení a zamknutí) a trackpad taktéž mizerný. O řadě Curve ani nemluvím, to je šílenost.

 10. Z celeho predstaveni jsem docela zklamany, ocekaval jsem predstaveni telefonu, ale v podstate se zopakovali jen informace z predchozich setkani s developery na BB World. Takze v podstate se jednalo o predstaveni BB10, ne hardwaru, protoze telefon jsme vlastne „oficialne“ poradne nevideli.

  • A docela mi chybi info o tom, jak to bude s BB10 na PlayBooku. Ale treba to ukaze nasledujici setkani s novinari..

 11. Prostě jen další OS…

  • A proč by ne?Aspoň je větší výběr.Ne každý chce jít s masovým OS jako Android či iOS.Své příznivce již má i nějaké nové si najde.

  • Tak určitě. Jen abych těch příznivců bylo dost. RIM za sebou nemá žádnýho giganta…

 12. Miroslav Havlíček

  Docela se divím, že RIM/BB ještě nevydal nějaký předražený telefon s luxusní úpravou alá Vertu. Sami říkají, že jsou SAE jedním z jejich nejvýznamnějších trhů, tak by to podle mě mělo smysl. Naftoví magnáti rádi sáhnou hluboko do kapsy, když můžou zamachrovat.

  • Ale hej, myslim ze sa to volalo BlackBerry Porsche design alebo tak nejak….

   Ale k novinkam, skoda ze nespravili verziu Z10 aj s qwerty, taka iPhone-like placka s klavesnicou by bola super.

  • Už ho vydali dávno. [odkaz]

  • Miroslav Havlíček

   Ha, moje chyba. O tomhle jsem vůbec nevěděl. No jen víc takových. :)

  • Žádná chyba… Díky ceně se nikdy nestalo masovou záležitostí. Ještě teď se dá sehnat za lidových 2000$-2500$.

  • @CHMELDAS: Však ten telefon nikdy neměl být masovou záležitostí :) Proto je to limitovaná edice Porsche design se sériovým číslem a kartičkou do VIP klubu. Je to jen bašta pro lidi, kteří si to mohou dovolit a chtějí něco, co nikdo v okolí nemá.

  • O tom vím. Sám jsem nějakou dobu používal Porsche Design Mobile Phone P’9521 :) Jsou to opravdu luxusní kousky!

 13. Zlatý OS7. Zlatý BB 9900. To, že ten OS10 je proti OS7 absolutně krok zpět to nějak překousnout jde, i když nevím co na OS7 bylo špatnýho, ale BB si zjevně vyložilo OS jako tu chybu, i když to byl jejich přiblblej tarif BIS.

  Co ale překousnout nejde jsou ty zařízení. U té Z10 bych čekal aspoň 4,5″ a roztažení po celým telefonu, ty okraje letěly tak v roce 2010(a to už taky ne po HD2jce),nebo když malej telefon, tak 4-4,2″ a vysunovací klávesnici.

  Q10 je tragédie. To co udělali je k zblití. Asi jako narvat windows phone na 2,8″ displej a pod to nacpat klávesnici. Díky, nechci.

  • To může napsat jen někdo, kdo nemá o architektuře OS naprostého šajnu. Doporučuju se podívat na to, co je to QNX, jeden z nejlepších realtime OS vůbec. Samozřejmě to neznamená, že ty horní vrstvy nemůžou udělat nějak z pohledu komfortu uživatele špatně, ale fakt bych soudil, až budeš mít tu čest telefon chvíli používat ….

  • Já myslel krok zpět v použitelnosti, QNX je určitě krok kupředu, to bezpochyby. A na to to nepotřebuju zkoušet, to vidím už dopředu. OS7 byl geniální z hlediska ergonomie. Takhle z toho udělali další paskvil ala iOS nebo android

 14. Mě se ten OS moc líbí..

 15. Rozhodne to vypada lepe, nez treba Ubuntu a Firefox OS pokusy, ale na druhou stranu, nema to zadny wow efekt, jen dalsi variace na iPhone/Android. Navic pro to neni mozne vyvijet pomoci C# jako MonoDroid nebo MonoTouch, takze celkem smula.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Proc by na tom neslo delat v Monu? Na tom jede snad vsechno myslitelne :) Je to spis variace na Harmattan (jen s hnusnejsim designem) – ale o ovladani jde v prvni rade. A pardon, ale iOS, ni Android, ni WP nejsou v ovladani konkurence.

 16. Čekal jsem že zjistím jak to bude s BIS/BES? Jak to bude s BB10 na Playbooku? No a více informací o Q10.a ten jsem se těšil úplně nejvíce :-)

  • johnyBeGood (neregistrovaný)

   Nekde jsem cetl, ze pro plnohodnotny vyuziti neni potreba BIS, BES volitelne.

  • Ohledně BIS/BES: psal jsem to dnes ráno v bleskovce, dle uniklého dokumentu z Vodafone UK už telefony s BB10 pojedou na klasickém tarifu a BIS nebude podmínkou. Na oficiální informace si budeme muset počkat. Ohledně PlayBooku je jisté, že dostane update, jen se zatím neví kdy. V BlackBerry se soustředili hlavně na to, aby ten systém doladili na 100% pro představené telefony, aktualizace dva roky starého tabletu jim díru v rozpočtu neudělá, tudíž to není momentálně prioritní úkol, ale neboj, dočkáme se ;)

 17. na Crackberry je celkem slusna recenze na Z10… :-)

  • recenzia po pár hodinách od predstavenia asi nebude mať veľkú hodnotu

  • Pozor, CrackBerry, Engadget a TheVerge (+ další weby) měly telefony na testování podstatně dříve, proto dnes mohla vyjít recenze :)

  • ano uz pozeram… ta vydrz na bateriu zatial nejak neohurila

 18. old.herold (neregistrovaný)

  Ani na crackberry se vubec nezminili o vubec synchronizaci s PC outlook.

  Toz jenom dalsi prumerny hw a odevzdavani osobnich dat korporacim, FBI…

  • Nekdo zase odevdava data reklamnim gigantum.

  • coubes (neregistrovaný)

   No pokud vím, tak BB nikomu data neodevzdává, proto bylo několikrát i nesmyslně osočeno „z podpory terorismu“, když to přeženu, takže o data bych se zrovna u BB nebál. BB na bezpečnosti staví firemní identitu.

  • Igor (neregistrovaný)

   Odevzdávání dat FBI, chemtrails, ilumináti, to vše v BB10, že? :-D

 19. coubes (neregistrovaný)

  No, to jsou připomínky kolikrát. Tak tedy, okraje jsou kolem displaye kvůli ovládání OS, ale to se může psát dokola a vždycky se najde chytrák, který to prostě nepochopí. Za druhé BIS/BES je v současnosti jedna z nejlepších voleb, jak mít neomezený internet v mobilu, ale pro lidi, kteří to stále nechápou a bojí se, tak OS 10 by mělo mít BIS/BES jako bonus, ne jako povinnost, takže se můžete pravděpodobně přestat bát a případně si vzít nějaký omezený internet od operátora, což je svobodná volba samozřejmě. Co se týče úhlopříčky, tak BB dělá telefony většinou pro firmy, manažery atd. zde se nepředpokládá, že nedosáhnete na kladivo a budete zatloukat telefonem, nebo že ztroskotáte a budete potřebovat k voru pádlo. Ne a přesto, že spoustu manažerů má rádo tenis, tak ani k tomu ještě telefon není určen. Design je konzervativní ano, ale to souvisí s předchozí připomínkou. A poslední poznámka, já osobně si nemyslím, že OS10 je krok vzad, ale skok vpřed, ale to ukáže až trh a historie. OS10 je zatím bezkonkurenční, a to nemyslím jako chvalozpěv, ale jako fakt, kdy android i ios, či wp jsou prostě os stojící na jiném principu a to by mohlo pro BB být právě plus, jak se vyčlenit…

 20. Po dlohe dobe skutedna novinka. Drzim Blackberry palce, i kdyz se jablicka asi jen tak nevzdam. Blbustka Timeshift je to co dava najevo, ze firma nechce jen FullHD, 4 jadra, neprirozene kriklavy barvy a co nejvetsi uhlopricku. Celej keynote mi prisel „lidsky fajn“.

 21. Tak snad Blackberry přesvědčí zákazníky lépe, než přesvědčila investory: -12.01%

 22. ching-pun (neregistrovaný)

  tak ten dizajn Z10 to je riadna hrúúúúza !!!! Te obrovske okraje okolo displeja a zvlast tie 15 mm hore a dole to je tragedia to nemala ani moja prastara Nokia 6630 …. V dnesnej dobe nezmysel, to by uz aj Rusi lepsie urobili (aj soudruzi v NDR !! )

  • Pochop, že ty okraje jsou na ovládání a na všechny gesta! Dřív než sem něco napíšeš tak zjišťuj, popřípadě čti diskuzi před tebou.

 23. Nechápu zde tolik negativních názorů..a napadá mě jediné – závist. Ten OS je ze všech nejlepší a Z10 plus Q10 jsou první ošahávací mobily pro nás i BlackBerry. Za mě si myslím, že jsou hodně povedené, prostě mobily pro chlapy, ne pět palců pro děti na hraní. Konečně to někdo pochopil a začal při výrobě mobilu přemýšlet a hlavně se nezapoměl zeptat zákazníků, co by v mobilu nemělo chybět. Já jsem ze Z10 nadšený a určitě si ho koupím, nechybí mu nic, 2 roky na takový čekám, nic ani zdánlivě podobného nikdy nebylo! Moc se těším!

  • TZ (neregistrovaný)

   Máš naprostou pravdu ty negace nejsou na místě a mobily jsou skvělé(rozhodně se tak tváří). Nepochopím proboha proč by měli dělat stejné typy mobilů jak ostatní máte trochu soudnost ??? Pokud chcete na amazonku do kánoje tak si kupte samsung nebo sony Z co já vím. BB představilo perfektně funkční koncept gest a multitasking který nemá konkurenci. Nechápu co tu fňukáte.

  • Tvrdit o necem, co jsi nemel v ruce ze to je nejlepsi je trochu silna kava.. Souhlasim s tebou v tom, ze to je neco, na co urcita skupina lidi cekala (ja taky), ale vcerejsi keynote trosku zchladila moje nadseni. Az ho uvidim na zivo, pak teprve budu vynaset soudy o nejlepsich systemech. Ocekaval jsem, ze se do toho Blackberry obuje poradne, ale bylo to trosku vlazne.Bylo to tak napul – predstavili/nepredstavili nove telefony a predstavili/nepredstavili novy system (resp. krome veci ktere byly k videni na BB world neukazali skoro nic noveho).

  • Z hlediska čistě proporcí, srovnám-li takový Samsung Galaxy S III a Z10, tak rozdíl je 5mm na šířku a 7mm na výšku, stejná váha i tloušťka. To je teda koukám v dnešní době vskutku filigránský rozdíl mezi kanoistickou výbavou a telefonem pro chlapy :-)

  • woodhome76 (neregistrovaný)

   Mám to úplně stejně,akorát s Q10 :-)

  • no to su mi veci male telefony su pre chlapov s velkymi rukami a velke telefony zas pre deti s malymi ruckami:-)

 24. Před měsícem jsem pořídil Note II, v podstatě s úmyslem jen se s ním pokusit (a do jisté míry i z recese) přežít dobu k novému Q10. Zjistil jsem ale, že na tak velkém displeji mi SW klávesnice nejen že nevadí, ale píše se mi na ní příjemně. Takže co teď? Z10? menší displej, horší všechno. Líbí se mi Timeshift a Hub…ale za to dávat 16 tisíc? Navíc jsem si zvykl na S-pen… Nepředstavili včera nic víc, než jen malinko vylepšené telefony. Navíc ten design? Věřil jsem že rendery Q10 jsou podvrh…vždyť je to to samý jako BB9000 a to je parádně starej telefon. Myslím, že Ti kdo od BB odešli už se nevrátí a jejich věrní jim lepší výsledky nezajistí. Přesto jim držím palce, BB jsem měl vždycky rád.

  • Dano (neregistrovaný)

   Musim suhlasit o Note – nedam dopustit na HW klavesnice ale Note bol prvy telefon kde SW klavesnica „fungovala“ k mojej spokojnosti…Len je problem s nosenim tak velkeho telefonu.

 25. matus (neregistrovaný)

  30/1/13 trh jednoznacne povedal co si o tom mysli. akcie RIMM -12,01% počas obchodnych hodin na burze, po obchodnych hodinach to padlo este o -2,54%

 26. Eugi (neregistrovaný)

  Zrovna behem cteni clanku zazvonil kuryr a prinesl mi noveho Bolda9900. Muj HTC Desire Z uz zacina byt nemocny a po delsim cekani na nejakeho Androida s HW klavesnici jsem se rozhodl pro zmenu OS. Klavesnice na prvni omak prijemne potesila a uz se tesim na pruzkum systemu. Verim, ze nebudu zklamany.

  Od prezentace noveho Blackberry jsem osobne ocekaval take potvrzeni noveho pristupu k BIS/BES. Verim ze tato informace seriozni uzivatele zajima daleko vic nez moznost strihani videa v telefonu.

 27. R1S0 (neregistrovaný)

  vazne,ale vazne som necakal,ze sa mi dotykova placka bude pozdavat viac ako qwerty… :(

  kazdopadne typek na prezentacii mohol robit tie veci pomalsie,vyzeralo to casto strasne chaoticky…. prostredie tiez mohlo byt cistejsie a prehladnejsie…uvidime,mozno to bol iba dojem kvoli tej rychlosti,a pri normalnej videorecenzii to bude lepsie…

 28. Z10 ma dle testu otresny fotak, navic BB podporuje jen 2 rozliseni a 2 velikosti displeje 3.1 a 4.2. palce. Tzn. HW je slabota, OS nikdo poradne nevidel, ale jen 70 tis. aplikaci, a z nich bude vetsina nekvalitni porty z Androidu..

 29. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Pro mě klíčová věc – má nový OS homescreen? S podporou plug-inů/widgetů? Abych viděl úkoly, schůzky, zprávy, počet nových e-mailů, předpověď počasí atp. Nebo se to bude dělat pokoutně jako dosud, tj. vypálením textu do pozadí?

  • Ruslan Botsyurko

   Úkoly, schůzky, nepřijaté zprávy a jiné události jsou vidět hned na lockscreenu. Po odemčení se zobrazí takzvané Active Frames, což jsou v podstatě náhledy minimalizovaných aplikací, které ale zobrazují upravené informace aby šly přečíst v tom malém rámečku. Takže pokud minimalizuješ aplikaci na předpověď počasí, tak budeš mít na Active Frame aktuální stav počasí, teplotu atp., když minimalizuješ kalendář, budeš tam mít nadcházející události. Ale ten základní přehled, o kterém mluvíš je hlavně na lockscreenu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).