BlackBerry začíná od začátku: Nový systém a nové ostružiny BlackBerry Z10 a Q10

RIM se přejmenoval na BlackBerry a se „staronovým“ názvem přichází i nová verze operačního systému BlackBerry 10 a nové ostružiny BlackBerry Z10 a Q10. Vyjde mu comeback?

Byli jsme svědky akce, která by se dala bez nadsázky považovat za největší událost posledních několika let existence společnosti Research In Motion. Výrobce telefonů značky BlackBerry se po velmi strmém pádů téměř na úplné dno pokouší nejen postavit na nohy, ale dokázat, že si stále zaslouží respekt konkurence na poli chytrých zařízení.

    

Po dlouhé přípravě a opakovaných odkladech tu máme konečně keynote, na které bude představen jednak zcela nový a přepracovaný operační systém BlackBerry 10, a jednak minimálně dva chytré telefony – celodotykové BlackBerry Z10 a jeho parťák s QWERTY klávesnicí BlackBerry Q10. Celá akce je pokryta oficiálním živým přenosem, my ji samozřejmě budeme pečlivě sledovat a do tohoto článku budeme průběžně přidávat podstatné informace z pódia.

 

RIM se mění na BlackBerry: Sjednocení brandu

Po krátkém úvodu a poděkování vývojářům a příznivcům se pod světly reflektorů na hlavním pódiu objevil muž dne – CEO Thorsten Heins, který se ujal vedení RIM přesně před rokem. Dle jeho slov to byl nejsoutěživější a nejlepší rok jeho kariéry a děkuje za podporu všem zaměstnancům Research In Motion i lidem, kteří si udrželi víru v BlackBerry i v krušném období.

   

První obrovská zpráva je tu! Research In Motion se dnešním dnem z důvodu sjednocení veřejné prezentace přejmenovává na BlackBerry.

Nové modely BlackBerry Z10 a Q10 představeny

Za hromadného odpočtu, kterého se zúčastnilo celé publikum, na pódium efektně vyjel stojánek se dvěma chytrými telefony – celodotykovým BlackBerry Z10, model s fyzickou klávesnicí se navzdory spekulacím jmenuje BlackBerry Q10 (původně se očekávalo, že ponese označení X10).

   
BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10 s hardwarovou klávesnicí

Konstrukce BlackBerry Q10, je vyrobena ze speciálního materiálu, který byl vyvinut exkluzivně pro BlackBerry a údajně dosud nebyl použit na žádném jiném konkurenčním zařízení. Tento materiál má být tenčí a pevnější a přitom si zachovává esteticky příjemný vzhled. BlackBerry bohužel doposud nezveřejnilo kompletní hardwarové parametry modelu Q10, ale jakmile je budeme mít k dispozici, doplníme je do katalogu.

  
BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10

Na pódiu se nyní objevil Vivek Bhradwaj, šéf softwarové divize BlackBerry, aby na místě předvedl publiku ovládání BlackBerry 10 a jeho hlavní přednosti jako BlackBerry Flow a BlackBerry Hub, kterým jsme se podrobně věnovali v tomto článku.

   

Představení BlackBerry Q10

BlackBerry 10: Introducing the new BlackBerry Q10

Telefony s ostružinou v logu byly odjakživa pověstné pro svou pohodlnou hardwarovou klávesnici, společnost právě předvádí, že dokážou být jedničkou i u softwarové klávesnice. Ta kopíruje vzhled a rozložení svého fyzického podkladu, ale je doplněna o detailně promyšlenou predikci, která si poradí hned s několika světovými jazyky zároveň. Pro vkládání cizích pojmů do české věty tedy nebudete muset ručně přepínat jazyk, predikce se přizpůsobí sama. Během psaní běží skrytě na pozadí takzvaná heatmapa, která upravuje snímací body jednotlivch písmen podle toho, jak nejčastěji píšete.

  
Další novinka: sdílení obrazu na BBM

Velkých změn se dočkal i proprietární komunikační protokol BlackBerry Messenger (neboli BBM). Kromě posílání běžných textových zpráv nebo souborů si nově budete moci užívat i videohovorů se stereo zvukem a fullHD obrazem a živě sdílet obraz z displeje vašeho telefonu. Vivek tyto nové funkce právě předvádí publiku.

Na keynote byla právě představena nová systémová aplikace BlackBerry Remember, která vypadá jako poměrně šikovný a propracovaný GTD manažer s možností synchronizace s populární službou Evernote.

   

Dalším prvkem programu je prezentace fotoaparátu a především jeho funkce Time Shift, díky které se můžete po vyfocení obrázku “vrátit v čase” jak pro celý snímek, tak i pro jednotlivé osoby (u skupinové fotografie lidí) a zvolit pro každého z vyfocených osob ideální výraz a vytvořit tak okamžik, který v podstatě nikdy neexistoval.

BlackBerry Story Maker je aplikace podobná iMovie na jablečných zařízeních. Umožní vám nejen stříhat video natočené chytrým telefonem, ale i vytvářet fotoprezentace z různých akcí a obohatit výsledek o atraktivní titulky, efekty a hudební doprovod.

   

Dle Thorstenových slov společnost poslední dobou dělala maximum pro navázání cenných obchodních partnerství, díky kterým bude zaručena nemalá zásoba těch nejžádanějších aplikací a her na softwarovém trhu. Smlouvy se uzavíraly i s mediálními distributory, díky čemuž bude možné na BlackBerry World nakupovat nejen aplikace a hry, ale i hudbu a filmy.

Společnost se chlubí, že již nyní je pro platformu BlackBerry 10 dostupno více než 70 000 aplikací. Mimo jiné Skype, Amazon Kindle, Whats App, Kindle, Twitter, Facebook, LinkedIn, ale třeba i Angry Birds, hry od Gameloftu, EA Games a dalších…

 

Již teď je jasné, že BlackBerry 10 rozhodně nebude trpět nedostatkem aplikací, dále můžete instalovat několik aplikací zároveň a po odinstalaci již nebudete muset provádět restart, jak tomu bylo u předchozí verze ostružinového systému.

Dostupnost: BlackBerry Z10 od zítra v UK, BlackBerry Q10 přijde později

Celodotykový BlackBerry Z10 bude dostupný ve Spojených Státech během března, v Kanadě 8. února a ve Velké Británii již zítra, a to u všech operátorů. Cena s tříletou smlouvou bude 139,99 dolarů. V České republice by se Z10 měla objevit v první polovině března (zdroj), pokud tedy nepatříte mezi nedočkavce a neobjednáte telefon ještě dříve z Británie.  O dostupnosti QWERTY modelu BlackBerry Q10 během prezentace nepadlo ani slovo, tento údaj se pokusíme upřesnit jakmile se na oficiálním webu BlackBerry objeví nové informace. 

   

BlackBerry jako společnost otevřela novou pracovní pozici – Global Creative Director. Tohoto postu se jako první ujme populární americká zpěvačka, producentka a filantropka Alicia Keys, která se nikdy netajila tím, že je věrnou fanynkou BlackBerry.

V závěru keynote byla na plátně promítnuta mediální kampaň BlackBerry In The Right Hands, neboli “BlackBerry ve správných rukou”. V rámci tohoto projektu bude chytrý telefon putovat jako štafeta mezi kreativními lidmi, jako jsou zpěváci nebo filmoví producenti, cílem kampaně je ukázat veřejnosti obrovské možnosti, které BlackBerry 10 otevírá jeho uživatelům.

Téměř hodinu a půl dlouhá keynote je u konce, řečníci i redaktoři se nyní přesouvají do jiných prostor, kde bude pravděpodobně vedení BlackBerry odpovídat na dotazy publika a dojde i na první dojmy a testování dvou představených telefonů – BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10.

Slibné vyhlídky do budoucna…

Spoustu informací prezentovaných na keynote jsme znali již předem, ať už šlo o vzhled chystaných zařízení (odlišná byla jen zadní strana modelu s fyzickou klávesnicí), nebo o hlavní prvky samotného systému BlackBerry 10, který společnost dostatečně mediálně prezentovala ještě před keynote. Několik velkých a nečekaných zpráv přesto zaznělo, asi nejdůležitější z nich je přejmenování společnosti Research In Motion na BlackBerry. Rozdíl v názvu výrobce a produktu nezřídka dělal problémy médiím, natož obyčejným uživatelům, tento krok tedy rozhodně prospěje ke sjednocení BlackBerry jako značky.

Dalším překvapením bylo přejmenování modelu s fyzickou klávesnicí z původně předpokládaného názvu BlackBerry X10 na oficiální Q10. Po technické stránce toho o představených zařízeních příliš nezaznělo, pozornost byla věnována především platformě BlackBerry 10 jako takové. Thorsten Heins především ujistil diváky, že jejich nový operační systém rozhodně nebude trpět nedostatkem aplikací, jelikož jich je pro platformu dostupných již dnes přes 70 tisíc.

Z našeho pohledu bylo zajímavé sledovat, jak moc BlackBerry dbá na názor svých fanoušků, například ještě v době, kdy se o BlackBerry 10 začínalo diskutovat, proběhla na několika zahraničních serverech anketa, ve které byli uživatelé tázani, zda preferují vyměnitelné baterie, nebo tuto možnost jsou ochotni obětovat pro tenkou unibody konstrukci. Hlasování dopadlo jednoznačně pro vyměnitelné baterie a dnes se potvrdilo, že desítkové ostružiny tuto možnost nabídnou. Dále se hlasovalo o přejmenování notifikační hvězdičky, která byla použita i v několika reklamách, z původní BlackBerry Splat na BlackBerry Spark a tuto změnu společnost minulý týden skutečně potvrdila.

Posledním a nejmarkantnějším důkazem je změna názvu samotné společnosti. Kevin Michaluk, šéfredaktor populárního zahraničního serveru CrackBerry, sepsal zhruba před půl rokem rozsáhlé analytické pojednání o tom, proč by podle něj měla společnost sjednotit název na BlackBerry, a Thorsten Heins zřejmě vzal jeho argumenty v potaz. Je to tedy zcela opačná taktika oproti té, kterou prosazoval například Steve Jobs, dokud byl ve vedení Applu. Jobs se opakovaně nechal slyšet, že veřejnost sama neví co vlastně chce a je úkolem Applu přesvědčit publikum, že jejich produkt je právě to, co každý potřebuje. Není však naší úlohou rozsoudit, která taktika je lepší a jen čas a reakce veřejnosti i akcionářů nám poví, zda se empatická strategie BlackBerry ve finále vyplatí.

  

Tolik tedy z naší strany, v následujících dnech se určitě můžete těšit na sérii článků s podrobnějším zaměřením na jednotlivé novinky a jakmile to bude možné, přineseme vám i plnohodnotnou recenzi představených zařízení. Rádi si ale přečteme i vaše názory ať už na jednotlivé telefony, tak i na BlackBerry 10 jako platformu, neváhejte se proto vyjádřit v komentářích.

BlackBerry Z10 Review Unit Unboxing!
Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku