Domů » Bleskovky » BlackBerry vyhrálo soudní proces: Zákaz prodeje klávesnice Typo

BlackBerry vyhrálo soudní proces: Zákaz prodeje klávesnice Typo

Začátkem roku jsme vás v tomto článku informovali o zajímavém příslušenství představeném na veletrhu spotřební elektroniky CES; šlo o speciální pouzdro pro iPhone s hardwarovou klávesnicí, která se se zařízením spárovala přes Bluetooth a měla zaručit náročným pisálkům pohodlnější psaní s méně překlepy, odtud také plynul název produktu – Typo (z ang. překlep, pozn. red.).

Samotný nápad je sice skvělý a o klávesnici prodávanou za 99 dolarů (cca 2000 Kč) byl opravdu velký zájem. Ryan Seacrest, americký moderátor, producent, herec a zakladatel společnosti Typo, však sám udělal dost velký překlep, když se domníval, že může do posledního detailu okopírovat legendární a především patentovanou klávesnici BlackBerry zatímco kanadská společnost prochází krušným obdobím. Velmi záhy po představení CEO BlackBerry oznámil, že jej sice velký zájem o tuto klávesnici těší, ale společnost Typo hodlá žalovat na podkladě porušení patentů, takové příslušenství dle něj mate zákazníky a způsobuje BlackBerry výraznou finanční újmu.


Vlevo iPhone 5 s nasazenou klávesnicí Typo, vpravo BlackBerry Q10

Ostatně nemusíte znát patenty abyste na první pohled poznali, že Typo je naprosto okatá kopie klávesnice z BlackBerry Q10 (viz recenze) včetně pražců mezi jednotlivými řadami, rozložení speciálních znaků, rozměrů nebo typického náklonu kláves. Šéfredaktor serveru CrackBerry Kevin Michaluk dokonce přímo na veletrhu CES provedl pokus, kdy chodil mezi účastníky veletrhu a ukazoval jim iPhone s nasazenou klávesnicí Typo, displej však nechal zahalený látkou a nechal je hádat o které jde zařízení; téměř všichni bez váhání tipovali, že jde o BlackBerry. Ryan Seacrest svůj „vynález“ hájil jen slovy, že prodeje BlackBerry jsou tak nízké, že jim přece okopírováním klávesnice nemůže víc ublížit a naopak že zákaz prodeje klávesnice Typo vyřadí jeho firmu z byznysu.

Dohady ukončilo soudní jednání, které proběhlo tento pátek v americkém San Francisku; soudce zamítl všechny body obhajoby společnosti Typo Products LLC a v nadcházejících dnech bude vydán zákaz prodeje klávesnice Typo na podkladě přímého porušení patentů BlackBerry. Tomu všemu by se dalo možná zabránit rozumnějším přístupem – kdyby se Seacrest domluvil na spolupráci s BlackBerry jako oficiální dodavatel příslušenství a odváděl část zisku z využívání patentů, mohla se jeho klávesnice dočkat obrovské celosvětové popularity.

Ripping off BlackBerry: We go fingers on with the Typo keyboard for iPhone

Úsměvné je i to, že Typo použili pro propagační účely videorecenzi z CrackBerry, avšak neodkazovali na originál, nýbrž na vlastní upravenou verzi, ze které vystříhali všechny negativní poznámky jako stížnosti na záseky a vypadávání kláves či výše zmíněný rozpoznávací test z veletrhu CES.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

9 komentářů

 1. Ad skvělý nápad, nic co bychom neměli už na stařičkém iPaqu že:)

  • Gck23 (neregistrovaný)

   Muzete poslat model Ipaqu, ktery mel stejnou klavesnici jako blackberry? V tom patentovym sporu jde zejmena o tvar klaves.

  • ?

   „Samotný nápad je sice skvělý…“

   [odkaz]

  • Nevidím tam prakticky žádnou podobnost s klávesnicí BlackBerry :)

  • V pořádku, však taky o klávesnici BB vubec nejde, téma je jiné:-)

 2. Martin II (neregistrovaný)

  Ziaden velky zaujem o to nebol. Predali nieco medzi 4000 a 5000 kusov. Ale je spravne ze BB zakrocilo. Ta klavesnica je taka kopia BB klavesnice ze kazdy cinan by na to bol hrdy. Na rozdiel od UNIho netrpim fanusikovskou slepotov.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak já si myslím, že dobré věci se mají šířit a kopírovat a to tuhle odpověď píšu na Q10. Ale pochybuji, že jim dovolil Apple upravit systém tak, aby klávesnice dokázal využít. Dnes se dá slušně psát na velkých virtuálních, ale s HW klávesnicí je spíše ovládání systému rychlejší. Prostě píšu a systém podle toho něco dělá ;-).

  • Martin II (neregistrovaný)

   No ved nech sa kopiruje ale nech sa da cisarovi co je cisarove. Nech vyrabaju ale aj nech platia za patenty.

 3. Což o to, že okopírovali klávesnici. Ale největši gól byl, jak to pak propagovali za zcela vlastní vynález, kterému předcházely roky vývoje :D

  A po tom, co prodejce řekne toto: „Ryan Seacrest svůj „vynález“ hájil jen slovy, že prodeje BlackBerry jsou tak nízké, že jim přece okopírováním klávesnice nemůže víc ublížit a naopak že zákaz prodeje klávesnice Typo vyřadí jeho firmu z byznysu.“ bych mu zakázal do konce života podnikat…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).