Domů » Články » BlackBerry Priv: Prémiová ostružina s Androidem (test)

BlackBerry Priv: Prémiová ostružina s Androidem (test)

V redakci jsme otestovali první BlackBerry s operačním systémem Android. Model Priv nabízí špičkovou výbavu a nezapomnělo se ani na hardwarovou klávesnici. Cena ale řadu zájemců odradí.

BlackBerry začalo v USA a Velké Británii prodávat svůj nový model Priv, který je vůbec prvním ostružinou v portfoliu výrobce s operačním systémem Android. Očekávání od této novinky jsou obrovská a často se o Privu mluví jako o smartphonu, který má zachránit značku BlackBerry a její neustále klesající prodeje telefonů. Zda se mu to povede? Upřímně si nejsem příliš jistý.

 

Po hardwarové stránce se jedná o špičkově vybavené zařízení, jehož hlavním lákadlem má být hardwarová klávesnice, špičkový displej s mírným zakřivením na okrajích a lepší úroveň zabezpečení systému Android. Povedený je také design a kvalitně zpracovaný je i výsuvný mechanismus klávesnice, kde vám s vysunutím i zasunutím tradičně pomohou pružinky.

Telefon v redakci testujeme teprve několik dnů, ale už nyní vidím největší slabinu v průměrné výdrži, vysoké ceně a celé řadě softwarových nedodělků. Poslední dva faktory se sice v budoucnu mohou (a budou) měnit – cena rozhodně po uvedení do prodeje půjde dolů a chyby v systému bude BlackBerry postupně opravovat, ale nyní se zkrátka nemohu ubránit dojmu, že na mě tato novinka v některých ohledech působí jako kočkopes.

Videorecenze

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si BlackBerry Priv můžete zakoupit.

Výrobce se totiž do operačního systému snaží přenést prvky ze svého systému BlackBerry 10. Nechybí zde například BlackBerry Hub, nicméně zrovna ten mi nepřijde vůbec intuitivní. Z předchozích telefonů výrobce jsem byl zvyklý, že BlackBerry Hub zastřešoval veškerou komunikaci a notifikace. Měl jsem v něm přehled o e-mailech, textových zprávách, komunikaci na Facebooku, Twitteru a celé řadě dalších služeb.

 

Tady by měl Hub nabízet stejnou funkcionalitu, ale realita je zcela odlišná. E-mailová a textová komunikace je bezproblémová, nicméně pokud si do Hubu budete chtít přidat třeba Facebook nebo Twitter, bude o vaší úspěšnosti rozhodovat náhoda. Jakmile si z Google Play stáhnete Facebook či Twitter klienta, měl by vám Hub nabídnout propojení – v ideálním případě.

  

Realita je taková, že propojení s Twitterem mi Hub nabídl až zhruba po 4 hodinách a ani poté mi skrze něj nefungovaly notifikace, a s Facebookem jsem se dočkal až druhý den. Vždy je nutné počkat, než se tato aktivita objeví v notifikační nabídce. Na to, jak účty sociálních sítí přidat ručně jsem zkrátka nepřišel, a že jsem nastavení Hubu procházel hodně podrobně.

  

Zajímavé je, že výrobce vlastně telefon úplně zapomněl oficiálně představit. Neproběhla žádná konference, ale postupně se na zahraničních serverech a u operátorů objevovaly nové a nové střípky, ze kterých jsme si pak mohli poskládat finální představu o novém BlackBerry. A nemyslím si, že tohle byla dobře zvolená forma propagace a u modelu, který má nakopnout prodeje bych rozhodně očekával pompéznější uvedení.


Srovnání s iPhonem 6s Plus

Poprvé byl model „Priv by BlackBerry“ odhalen letos v březnu na veletrhu MWC, nicméně tehdy se ještě jednalo o smartphone se systémem BlackBerry OS 10. Před nedávnem pak telefon několikrát ukázal také generální ředitel kanadské společnosti John Chen. Pak se objevilo ještě několik videí, ale tím celá premiéra zase skončila.

Operační systém a bezpečnost

Nové BlackBerry běží na systému Android 5.1.1 Lollipop s mírně upraveným uživatelským prostředím a vylepšeným systémem notifikací, kdy se jednotlivá upozornění seskupují pod ikonku dané aplikace. Samozřejmostí je přístup do obchodu Google Play či přítomnost dalších Google aplikací, i když takového Google+ klienta v základu nenajdete a je nutné si jej doinstalovat samostatně.

 
Hlavní a uzamčená obrazovka. Všimněte si přepínačů notifikací pro jednotlivé aplikace.

Když jsem telefon poprvé zapnul a nastavil, měl jsem z optimalizace systému hodně rozporuplné dojmy. Nechápavě jsem kroutil hlavou, jak se mohou sekat přechody mezi jednotlivými plochami. Po pár hodinách provozu se mi ale ulevilo a zřejmě se jednalo jen o nějaký dočasný bug, protože později už byly reakce plynulé, i když čas od času se systém při nějaké činnosti trochu zapřemýšlí. Ale není to nic, kvůli čemu by se vám ježily vlasy na hlavě.

 

Vysoké zabezpečení bylo vždy hlavní zbraní telefonů BlackBerry a model Priv na tom nemá být jinak, byť jej pohání Android, který si díky své velké penetraci vysloužil pověst ne příliš bezpečného systému. Ochranu v tomto případě zajišťuje aplikace DTEK, která vás v reálném čase informuje o možných hrozbách a zároveň vám radí, jak si zařízení lépe zabezpečit. Ředitel BlackBerry se v nedávném rozhovoru s Waltrem Mossbergem vyjádřil, že zabezpečení BlackBerry Priv je přibližně na stejné úrovni, jako konkurenční řešení Samsung Knox. Snad tedy bude kanadské zabezpečení odolné vůči čím dál častějším útokům a nalezeným chybám v Androidu.

 
BlackBerry Hub a systémová nastavení

Další změny v nastavení zabezpečení přinese Android 6.0, který by měl být pro BlackBerry Priv dostupný někdy během první poloviny příštího roku. Je škoda, že ve výbavě nenajdeme čtečku otisků prstů.

Psaní na hardwarové klávesnici

BlackBerry rozhodně ve světě nudných placek s dotykovým displejem umí být originální a designem se vždy na první pohled odlišovalo. Vzpomeňme například „čtvercový“ model Passport (recenze). Ten byl i přes svůj neobvyklý tvar pozitivně přijat především díky bytelné konstrukci, slušnému výkonu, jemnému displeji a hlavně hardwarové klávesnici s dotykovou vrstvou, která díky podpoře šikovných gest znatelně urychlovala psaní. Stejnou schopnost má i klávesnice BlackBerry Priv, ke které se dostanete po vysunutí horního dílu s displejem.

Při posouvání prstem po tlačítkách se díky tomu můžete posouvat na webové stránce, v seznamu kontaktů nebo v kterékoliv jiné nabídce, ve které byste jinak museli skrolovat prstem. Na to jsem si hodně rychle zvykl a rozhodně se jedná o příjemnou vlastnost.

 

Přiznám se, že na Passportu se mi psalo o něco lépe než na Privu. Jednotlivé klávesy jsou umístěny ve 4 řadách a mají poměrně tuhý stisk, navíc jsou docela malé. Při troše cviku se na klávesnici dá naučit psát celkem rychle, ale já se stále častěji přistihuji, jak raději využívám funkcí klávesnice softwarové přímo na displeji.

  

Tlačítka jsou bíle podsvícená, což usnadňuje psaní ve tmě. Sekundární znaky zadáváte skrze klávesu Alt, pro psaní velkých písmen a dalších symbolů je tu Shift, ale i v tomto případě jsem vždy rychlejší při psaní na softwarové klávesnici.

 

Ta také pochází do BlackBerry a šikovně vám napovídá slova nad jednotlivými písmeny. Pak už stačí jen švihnout prstem přes požadovanou nápovědu a můžete přejít na další slovo. Klávesnice se umí učit vaše výrazy a navíc umí doporučovat vhodná slova ve vazbě na ta, která jste už napsali. Pokud například zadáte „dobrý“, klávesnice vám ihned napoví výrazy „den, večer, nápad a web.“ To nejen že urychluje psaní, ale zároveň vám to usnadňuje vkládání slov s diakritikou.

Sečteno a podtrženo – zatím více píši právě na softwarové klávesnici. Na tu jsem si dokázal zvyknout velice rychle, zatímco s tou hardwarovou stále ještě trochu zápasím, hlavně kvůli rychlosti psaní. Při čtení článků či jiného textu (nejen) ve webovém prohlížeči ale naopak využívám dotykové plošky klávesnice pro snadný pohyb.

Kovový elegán se zakřiveným displejem

Spodní díl s klávesnicí v zavřeném stavu přilehne k displeji, čímž se výška telefonu sníží ze 184 na 147 milimetrů. Šířka pak činí 77,2 mm, tloušťka 9,4 mm, což je na telefon vysouvací konstrukce přijatelná hodnota. I když se jedná o větší zařízení, jeho ergonomie je dobrá a i přes mírně zakřivený displej se v ruce drží velmi dobře.

 

Zadní kryt je matný a pravděpodobně je vyrobený z plastu s imitací karbonu. Díky matnému povrchu se dobře drží a příliš se na něm neusazují otisky prstů. Některé zdroje hovoří o tom, že by kryt mohl být vyrobený ze skelných vláken podobně jako u modelů BlackBerry Q10 či Z30.

V kapse ale o telefonu rozhodně budete vědět, váží totiž 192 gramů, což je stejně jako v případě iPhone 6s Plus (recenze) či LG V10 (preview). Za vyšší hmotnost může pevný kovový rám a větší akumulátor. Zobrazovací AMOLED panel pochází od Samsungu a pyšní se úhlopříčkou 5,43″ a Quad HD rozlišení, (1 440 × 2 560 px, 540 ppi).

Displej má skvělé barvy, dobré pozorovací úhly a dostatečně vysokou úroveň jasu, takže se čtením nebudete mít problémy ani na venkovním sluníčku. Nezapomnělo se ani na světelné čidlo, které úroveň podsvícení upravuje na základě okolních světelných podmínek. Příjemné je také to, že Priv lze kdykoliv probudit dvojitým poklepáním na zobrazovací panel.

Díky oboustrannému zakřivení zobrazovacího panelu prakticky zmizely postranní rámečky. Pokud byste čekali, že na zakřivení bude navázána nějaká důležitá funkce, budete zklamáni. V úzkém proužku se v případě nabíjení zobrazuje informace o aktuálním stavu akumulátoru a když je displej zapnutý, můžete si z boku „vytáhnout“ speciální nabídku s výpisem nadcházejících událostí, novými zprávami, úkoly či oblíbenými kontakty. Nad displejem má své místo 2Mpx kamerka, se kterou lze nahrávat video maximálně v HD rozlišení.

 
Glance obrazovka a zobrazení notifikací vs. klasické notifikace

Při příchozí notifikaci se na zhruba 3 vteřiny aktivuje tzv. „glance režim“, kdy se bílým písmem na černém podkladu zobrazí všechny příchozí notifikace. Vzhledem k použitému typu displeje je tento mód energeticky méně náročný (snímek vlevo), než když byste displej klasicky aktivovali (snímek vpravo).

 
Z bočního okraje lze vytáhnout speciální nabídku s nadcházejícími událostmi a dalšími položkami

Bohužel se mi zatím nikde nepodařilo najít nastavení této funkce, kde bych mohl například upravit dobu zobrazení. Stejně tak se do této nabídky nelze dostat stiskem žádného tlačítka – v takovém případě se už aktivuje běžné zobrazení, což je škoda.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát s puncem značky Schneider Kreuznach má rozlišení 18 Mpx. Objektiv tvoří 6 optických členů a jeho světelnost je f/2.2. Rychlé ostření má na svědomí fázová detekce, rozmazaným snímkům zabraňuje přítomnost optické stabilizace, která funguje na jedničku.

Kvalita fotografií mě příjemně překvapila. I když nyní venku nepanují ideální světelné podmínky, snímky jsou dostatečně ostré a s výraznými detaily, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek. V horších světelných podmínkách se nabízí využití duální přisvětlovací diody, nicméně při focení v šeru či ve tmě už je nutné počítat s vyšší úrovní šumu a nižší ostrostí. Vyplatí se také nespoléhat na automatické nastavení ostření – při ruční volbě ostřícího bodu (kliknutím na displej) lze často docílit výrazně lepších výsledků.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-

- - -

-  - -

Priv je jednoznačně nejlépe fotícím BlackBerry a při focení za denního světla snese srovnání i se Samsungem Galaxy S6 a jeho dalšími deriváty, či s iPhonem 6s Plus. Na ty sice nepatrně strádá při focení za horšího světla, ale celkově kvality fotoaparátu mohu označit za nadprůměrné. A to samé platí i o záznamu videa.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

To lze nahrávat ve 4K rozlišení při 30 fps, případně ve Full HD při 30 a 60 fps. Zajímavé je, že při nahrávání 4k videa se na začátku každého klipu zvuk začne nahrávat až zhruba po 0,5 vteřinách. Fotit lze jak skrze tlačítko na displeji, tak i prostřednictvím kláves pro regulaci hlasitosti.

- -
Při automatické detekci scény je první fotografie (vlevo) zbytečně přesvícená. Změnou ostřícího bodu (vpravo) lze dosáhnout lepšího výsledku.

- - -

- -
V horších světelných podmínkách pomohou přisvětlovací diody, v opačném případě se začne objevovat větší množství šumu. Od věci také není nastavit ručně klepnutím na displej ostřící bod – automatika ne vždy funguje na sto procent.

Drobnou výhradu mám snad jen k rychlosti pořizování fotografií. Někdy telefon scénu vyfotí poměrně rychle, jindy je zde od stisknutí tlačítka patrná drobná prodleva.

Takhle BlackBerry Priv nahrává video ve 4k rozlišení

Hardwarová výbava

Hnacím motorem se stal šestijádrový čip Snapdragon 808 s grafickým akcelerátorem Adreno 418, které doplňují 3 GB RAM. Data lze ukládat na vestavěné 32GB úložiště, že kterého je při prvním spuštění dostupných 23,9 GB. Nezapomnělo se ani na slot pro pam. kartu microSD (max. 2 TB). Telefon se při vyšší zátěži celkem výrazně zahřívá v zadní části – stačí například spustit hromadnou aktualizaci aplikací z Google Play nebo jej jen restartovat, a už vás začne hřát do ruky. V zimě to možná může být příjemné, ale přesto bych bych radši, kdyby se nic takového neobjevovalo.

 

Samozřejmostí je kompletní podpora LTE sítí. Kromě toho mohou data do a z telefonu proudit skrze Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1 LE, o rychlé párování se postará čip NFC. Lze využít i kabelové spojení zakončené konektorem microUSB 2.0, které lze s adaptérem SlimPort využít i pro přenos obrazu. Rodinu senzorů v telefonu tvoří GPS, akcelerometr, magnetometr, gyroskop, monitor aktivity, barometr, čidlo okolního osvětlení a senzor přiblížení.

Jednodenní smartphone

Přísun energie zajišťuje baterie se slušnou kapacitou 3 410 mAh, kterou díky technologii Qualcomm QuickCharge 2.0 lze dobít za 65 minut. Nicméně v základním balení najdete pouze standardní 1,3A nabíječku, která akumulátor dobije za zhruba 2 hodiny a 15 minut, pro rychlodobíjení se tedy nevyhnete investici do výkonnější nabíječky (více informací najdete v tomto videu). V USA se Priv prodává s cívkou pro bezdrátové dobíjení (Qi a PMA), která je umístěna pod plastovými zády, nicméně evropská verze podporu bezdrátového dobíjení bohužel nenabízí.


Pokud telefonu dáte hodně zabrat, není problém jej vybít během několika hodin

Jak jsem naznačil v úvodu, výdrž rozhodně nebude patřit mezi silné stránky Privu. Při běžném používání vám vydrží jeden den a pokud mu budete dávat hodně zabrat, nevyhnete se dobíjení ani během dne. Quad HD displej je zkrátka slušným žroutem energie. V případě, že se uskromníte a snížíte podsvícení displeje, zbyde vám večer okolo 20 – 30 % energie, s čímž rozhodně nemá cenu přečkávat do dalšího dne. Rozhodně je veliká škoda, že výrobce do základního balení namísto klasické (5V / 1,3A) rovnou nepřidává kompatibilní QuickCharge 2.0 rychlonabíječku (12V / 3A).

Cena a dostupnost

První smartphone od společnosti BlackBerry s operačním systémem Android míří na český trh, cenou však mnoho zájemců nepotěší. Priv se u nás začne oficiálně prodávat okolo 7. prosince za doporučenou koncovou cenu 22 440 Kč včetně DPH. V případě, že se vám nechce čekat, můžete si model Priv už nyní objednat například v internetovém obchodě Max-Shop.cz, který má několik prvních kusů skladem za 23 190 Kč s DPH). V tomto případě se ale jedná o modely z evropské distribuce.

Právě cena může být faktorem, který řadu případných zájemců odradí. Je totiž hodně vysoká a vzhledem k tomu, že si výrobce od tohoto modelu slibuje „nakopnutí“ prodejů, očekával bych rozumnější cenovou politiku. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak dlouho si Priv takto sebevědomou cenu udrží a zda se v na začátku příštího roku nedočkáme poklesu ceny. Pak by se totiž jednalo o mnohem zajímavější nabídku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments