Domů » Články » BlackBerry Priv: Prémiová ostružina s Androidem (test)

BlackBerry Priv: Prémiová ostružina s Androidem (test)

V redakci jsme otestovali první BlackBerry s operačním systémem Android. Model Priv nabízí špičkovou výbavu a nezapomnělo se ani na hardwarovou klávesnici. Cena ale řadu zájemců odradí.

BlackBerry začalo v USA a Velké Británii prodávat svůj nový model Priv, který je vůbec prvním ostružinou v portfoliu výrobce s operačním systémem Android. Očekávání od této novinky jsou obrovská a často se o Privu mluví jako o smartphonu, který má zachránit značku BlackBerry a její neustále klesající prodeje telefonů. Zda se mu to povede? Upřímně si nejsem příliš jistý.

 

Po hardwarové stránce se jedná o špičkově vybavené zařízení, jehož hlavním lákadlem má být hardwarová klávesnice, špičkový displej s mírným zakřivením na okrajích a lepší úroveň zabezpečení systému Android. Povedený je také design a kvalitně zpracovaný je i výsuvný mechanismus klávesnice, kde vám s vysunutím i zasunutím tradičně pomohou pružinky.

Telefon v redakci testujeme teprve několik dnů, ale už nyní vidím největší slabinu v průměrné výdrži, vysoké ceně a celé řadě softwarových nedodělků. Poslední dva faktory se sice v budoucnu mohou (a budou) měnit – cena rozhodně po uvedení do prodeje půjde dolů a chyby v systému bude BlackBerry postupně opravovat, ale nyní se zkrátka nemohu ubránit dojmu, že na mě tato novinka v některých ohledech působí jako kočkopes.

Videorecenze

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si BlackBerry Priv můžete zakoupit.

Výrobce se totiž do operačního systému snaží přenést prvky ze svého systému BlackBerry 10. Nechybí zde například BlackBerry Hub, nicméně zrovna ten mi nepřijde vůbec intuitivní. Z předchozích telefonů výrobce jsem byl zvyklý, že BlackBerry Hub zastřešoval veškerou komunikaci a notifikace. Měl jsem v něm přehled o e-mailech, textových zprávách, komunikaci na Facebooku, Twitteru a celé řadě dalších služeb.

 

Tady by měl Hub nabízet stejnou funkcionalitu, ale realita je zcela odlišná. E-mailová a textová komunikace je bezproblémová, nicméně pokud si do Hubu budete chtít přidat třeba Facebook nebo Twitter, bude o vaší úspěšnosti rozhodovat náhoda. Jakmile si z Google Play stáhnete Facebook či Twitter klienta, měl by vám Hub nabídnout propojení – v ideálním případě.

  

Realita je taková, že propojení s Twitterem mi Hub nabídl až zhruba po 4 hodinách a ani poté mi skrze něj nefungovaly notifikace, a s Facebookem jsem se dočkal až druhý den. Vždy je nutné počkat, než se tato aktivita objeví v notifikační nabídce. Na to, jak účty sociálních sítí přidat ručně jsem zkrátka nepřišel, a že jsem nastavení Hubu procházel hodně podrobně.

  

Zajímavé je, že výrobce vlastně telefon úplně zapomněl oficiálně představit. Neproběhla žádná konference, ale postupně se na zahraničních serverech a u operátorů objevovaly nové a nové střípky, ze kterých jsme si pak mohli poskládat finální představu o novém BlackBerry. A nemyslím si, že tohle byla dobře zvolená forma propagace a u modelu, který má nakopnout prodeje bych rozhodně očekával pompéznější uvedení.


Srovnání s iPhonem 6s Plus

Poprvé byl model „Priv by BlackBerry“ odhalen letos v březnu na veletrhu MWC, nicméně tehdy se ještě jednalo o smartphone se systémem BlackBerry OS 10. Před nedávnem pak telefon několikrát ukázal také generální ředitel kanadské společnosti John Chen. Pak se objevilo ještě několik videí, ale tím celá premiéra zase skončila.

Operační systém a bezpečnost

Nové BlackBerry běží na systému Android 5.1.1 Lollipop s mírně upraveným uživatelským prostředím a vylepšeným systémem notifikací, kdy se jednotlivá upozornění seskupují pod ikonku dané aplikace. Samozřejmostí je přístup do obchodu Google Play či přítomnost dalších Google aplikací, i když takového Google+ klienta v základu nenajdete a je nutné si jej doinstalovat samostatně.

 
Hlavní a uzamčená obrazovka. Všimněte si přepínačů notifikací pro jednotlivé aplikace.

Když jsem telefon poprvé zapnul a nastavil, měl jsem z optimalizace systému hodně rozporuplné dojmy. Nechápavě jsem kroutil hlavou, jak se mohou sekat přechody mezi jednotlivými plochami. Po pár hodinách provozu se mi ale ulevilo a zřejmě se jednalo jen o nějaký dočasný bug, protože později už byly reakce plynulé, i když čas od času se systém při nějaké činnosti trochu zapřemýšlí. Ale není to nic, kvůli čemu by se vám ježily vlasy na hlavě.

 

Vysoké zabezpečení bylo vždy hlavní zbraní telefonů BlackBerry a model Priv na tom nemá být jinak, byť jej pohání Android, který si díky své velké penetraci vysloužil pověst ne příliš bezpečného systému. Ochranu v tomto případě zajišťuje aplikace DTEK, která vás v reálném čase informuje o možných hrozbách a zároveň vám radí, jak si zařízení lépe zabezpečit. Ředitel BlackBerry se v nedávném rozhovoru s Waltrem Mossbergem vyjádřil, že zabezpečení BlackBerry Priv je přibližně na stejné úrovni, jako konkurenční řešení Samsung Knox. Snad tedy bude kanadské zabezpečení odolné vůči čím dál častějším útokům a nalezeným chybám v Androidu.

 
BlackBerry Hub a systémová nastavení

Další změny v nastavení zabezpečení přinese Android 6.0, který by měl být pro BlackBerry Priv dostupný někdy během první poloviny příštího roku. Je škoda, že ve výbavě nenajdeme čtečku otisků prstů.

Psaní na hardwarové klávesnici

BlackBerry rozhodně ve světě nudných placek s dotykovým displejem umí být originální a designem se vždy na první pohled odlišovalo. Vzpomeňme například „čtvercový“ model Passport (recenze). Ten byl i přes svůj neobvyklý tvar pozitivně přijat především díky bytelné konstrukci, slušnému výkonu, jemnému displeji a hlavně hardwarové klávesnici s dotykovou vrstvou, která díky podpoře šikovných gest znatelně urychlovala psaní. Stejnou schopnost má i klávesnice BlackBerry Priv, ke které se dostanete po vysunutí horního dílu s displejem.

Při posouvání prstem po tlačítkách se díky tomu můžete posouvat na webové stránce, v seznamu kontaktů nebo v kterékoliv jiné nabídce, ve které byste jinak museli skrolovat prstem. Na to jsem si hodně rychle zvykl a rozhodně se jedná o příjemnou vlastnost.

 

Přiznám se, že na Passportu se mi psalo o něco lépe než na Privu. Jednotlivé klávesy jsou umístěny ve 4 řadách a mají poměrně tuhý stisk, navíc jsou docela malé. Při troše cviku se na klávesnici dá naučit psát celkem rychle, ale já se stále častěji přistihuji, jak raději využívám funkcí klávesnice softwarové přímo na displeji.

  

Tlačítka jsou bíle podsvícená, což usnadňuje psaní ve tmě. Sekundární znaky zadáváte skrze klávesu Alt, pro psaní velkých písmen a dalších symbolů je tu Shift, ale i v tomto případě jsem vždy rychlejší při psaní na softwarové klávesnici.

 

Ta také pochází do BlackBerry a šikovně vám napovídá slova nad jednotlivými písmeny. Pak už stačí jen švihnout prstem přes požadovanou nápovědu a můžete přejít na další slovo. Klávesnice se umí učit vaše výrazy a navíc umí doporučovat vhodná slova ve vazbě na ta, která jste už napsali. Pokud například zadáte „dobrý“, klávesnice vám ihned napoví výrazy „den, večer, nápad a web.“ To nejen že urychluje psaní, ale zároveň vám to usnadňuje vkládání slov s diakritikou.

Sečteno a podtrženo – zatím více píši právě na softwarové klávesnici. Na tu jsem si dokázal zvyknout velice rychle, zatímco s tou hardwarovou stále ještě trochu zápasím, hlavně kvůli rychlosti psaní. Při čtení článků či jiného textu (nejen) ve webovém prohlížeči ale naopak využívám dotykové plošky klávesnice pro snadný pohyb.

Kovový elegán se zakřiveným displejem

Spodní díl s klávesnicí v zavřeném stavu přilehne k displeji, čímž se výška telefonu sníží ze 184 na 147 milimetrů. Šířka pak činí 77,2 mm, tloušťka 9,4 mm, což je na telefon vysouvací konstrukce přijatelná hodnota. I když se jedná o větší zařízení, jeho ergonomie je dobrá a i přes mírně zakřivený displej se v ruce drží velmi dobře.

 

Zadní kryt je matný a pravděpodobně je vyrobený z plastu s imitací karbonu. Díky matnému povrchu se dobře drží a příliš se na něm neusazují otisky prstů. Některé zdroje hovoří o tom, že by kryt mohl být vyrobený ze skelných vláken podobně jako u modelů BlackBerry Q10 či Z30.

V kapse ale o telefonu rozhodně budete vědět, váží totiž 192 gramů, což je stejně jako v případě iPhone 6s Plus (recenze) či LG V10 (preview). Za vyšší hmotnost může pevný kovový rám a větší akumulátor. Zobrazovací AMOLED panel pochází od Samsungu a pyšní se úhlopříčkou 5,43″ a Quad HD rozlišení, (1 440 × 2 560 px, 540 ppi).

Displej má skvělé barvy, dobré pozorovací úhly a dostatečně vysokou úroveň jasu, takže se čtením nebudete mít problémy ani na venkovním sluníčku. Nezapomnělo se ani na světelné čidlo, které úroveň podsvícení upravuje na základě okolních světelných podmínek. Příjemné je také to, že Priv lze kdykoliv probudit dvojitým poklepáním na zobrazovací panel.

Díky oboustrannému zakřivení zobrazovacího panelu prakticky zmizely postranní rámečky. Pokud byste čekali, že na zakřivení bude navázána nějaká důležitá funkce, budete zklamáni. V úzkém proužku se v případě nabíjení zobrazuje informace o aktuálním stavu akumulátoru a když je displej zapnutý, můžete si z boku „vytáhnout“ speciální nabídku s výpisem nadcházejících událostí, novými zprávami, úkoly či oblíbenými kontakty. Nad displejem má své místo 2Mpx kamerka, se kterou lze nahrávat video maximálně v HD rozlišení.

 
Glance obrazovka a zobrazení notifikací vs. klasické notifikace

Při příchozí notifikaci se na zhruba 3 vteřiny aktivuje tzv. „glance režim“, kdy se bílým písmem na černém podkladu zobrazí všechny příchozí notifikace. Vzhledem k použitému typu displeje je tento mód energeticky méně náročný (snímek vlevo), než když byste displej klasicky aktivovali (snímek vpravo).

 
Z bočního okraje lze vytáhnout speciální nabídku s nadcházejícími událostmi a dalšími položkami

Bohužel se mi zatím nikde nepodařilo najít nastavení této funkce, kde bych mohl například upravit dobu zobrazení. Stejně tak se do této nabídky nelze dostat stiskem žádného tlačítka – v takovém případě se už aktivuje běžné zobrazení, což je škoda.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát s puncem značky Schneider Kreuznach má rozlišení 18 Mpx. Objektiv tvoří 6 optických členů a jeho světelnost je f/2.2. Rychlé ostření má na svědomí fázová detekce, rozmazaným snímkům zabraňuje přítomnost optické stabilizace, která funguje na jedničku.

Kvalita fotografií mě příjemně překvapila. I když nyní venku nepanují ideální světelné podmínky, snímky jsou dostatečně ostré a s výraznými detaily, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek. V horších světelných podmínkách se nabízí využití duální přisvětlovací diody, nicméně při focení v šeru či ve tmě už je nutné počítat s vyšší úrovní šumu a nižší ostrostí. Vyplatí se také nespoléhat na automatické nastavení ostření – při ruční volbě ostřícího bodu (kliknutím na displej) lze často docílit výrazně lepších výsledků.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-

- - -

-  - -

Priv je jednoznačně nejlépe fotícím BlackBerry a při focení za denního světla snese srovnání i se Samsungem Galaxy S6 a jeho dalšími deriváty, či s iPhonem 6s Plus. Na ty sice nepatrně strádá při focení za horšího světla, ale celkově kvality fotoaparátu mohu označit za nadprůměrné. A to samé platí i o záznamu videa.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

To lze nahrávat ve 4K rozlišení při 30 fps, případně ve Full HD při 30 a 60 fps. Zajímavé je, že při nahrávání 4k videa se na začátku každého klipu zvuk začne nahrávat až zhruba po 0,5 vteřinách. Fotit lze jak skrze tlačítko na displeji, tak i prostřednictvím kláves pro regulaci hlasitosti.

- -
Při automatické detekci scény je první fotografie (vlevo) zbytečně přesvícená. Změnou ostřícího bodu (vpravo) lze dosáhnout lepšího výsledku.

- - -

- -
V horších světelných podmínkách pomohou přisvětlovací diody, v opačném případě se začne objevovat větší množství šumu. Od věci také není nastavit ručně klepnutím na displej ostřící bod – automatika ne vždy funguje na sto procent.

Drobnou výhradu mám snad jen k rychlosti pořizování fotografií. Někdy telefon scénu vyfotí poměrně rychle, jindy je zde od stisknutí tlačítka patrná drobná prodleva.

Takhle BlackBerry Priv nahrává video ve 4k rozlišení

Hardwarová výbava

Hnacím motorem se stal šestijádrový čip Snapdragon 808 s grafickým akcelerátorem Adreno 418, které doplňují 3 GB RAM. Data lze ukládat na vestavěné 32GB úložiště, že kterého je při prvním spuštění dostupných 23,9 GB. Nezapomnělo se ani na slot pro pam. kartu microSD (max. 2 TB). Telefon se při vyšší zátěži celkem výrazně zahřívá v zadní části – stačí například spustit hromadnou aktualizaci aplikací z Google Play nebo jej jen restartovat, a už vás začne hřát do ruky. V zimě to možná může být příjemné, ale přesto bych bych radši, kdyby se nic takového neobjevovalo.

 

Samozřejmostí je kompletní podpora LTE sítí. Kromě toho mohou data do a z telefonu proudit skrze Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1 LE, o rychlé párování se postará čip NFC. Lze využít i kabelové spojení zakončené konektorem microUSB 2.0, které lze s adaptérem SlimPort využít i pro přenos obrazu. Rodinu senzorů v telefonu tvoří GPS, akcelerometr, magnetometr, gyroskop, monitor aktivity, barometr, čidlo okolního osvětlení a senzor přiblížení.

Jednodenní smartphone

Přísun energie zajišťuje baterie se slušnou kapacitou 3 410 mAh, kterou díky technologii Qualcomm QuickCharge 2.0 lze dobít za 65 minut. Nicméně v základním balení najdete pouze standardní 1,3A nabíječku, která akumulátor dobije za zhruba 2 hodiny a 15 minut, pro rychlodobíjení se tedy nevyhnete investici do výkonnější nabíječky (více informací najdete v tomto videu). V USA se Priv prodává s cívkou pro bezdrátové dobíjení (Qi a PMA), která je umístěna pod plastovými zády, nicméně evropská verze podporu bezdrátového dobíjení bohužel nenabízí.


Pokud telefonu dáte hodně zabrat, není problém jej vybít během několika hodin

Jak jsem naznačil v úvodu, výdrž rozhodně nebude patřit mezi silné stránky Privu. Při běžném používání vám vydrží jeden den a pokud mu budete dávat hodně zabrat, nevyhnete se dobíjení ani během dne. Quad HD displej je zkrátka slušným žroutem energie. V případě, že se uskromníte a snížíte podsvícení displeje, zbyde vám večer okolo 20 – 30 % energie, s čímž rozhodně nemá cenu přečkávat do dalšího dne. Rozhodně je veliká škoda, že výrobce do základního balení namísto klasické (5V / 1,3A) rovnou nepřidává kompatibilní QuickCharge 2.0 rychlonabíječku (12V / 3A).

Cena a dostupnost

První smartphone od společnosti BlackBerry s operačním systémem Android míří na český trh, cenou však mnoho zájemců nepotěší. Priv se u nás začne oficiálně prodávat okolo 7. prosince za doporučenou koncovou cenu 22 440 Kč včetně DPH. V případě, že se vám nechce čekat, můžete si model Priv už nyní objednat například v internetovém obchodě Max-Shop.cz, který má několik prvních kusů skladem za 23 190 Kč s DPH). V tomto případě se ale jedná o modely z evropské distribuce.

Právě cena může být faktorem, který řadu případných zájemců odradí. Je totiž hodně vysoká a vzhledem k tomu, že si výrobce od tohoto modelu slibuje „nakopnutí“ prodejů, očekával bych rozumnější cenovou politiku. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak dlouho si Priv takto sebevědomou cenu udrží a zda se v na začátku příštího roku nedočkáme poklesu ceny. Pak by se totiž jednalo o mnohem zajímavější nabídku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

47 komentářů

 1. JiJabs (neregistrovaný)

  fuuuha, tak jsem to přelouskal celý a pěkná recenze. Kdyby ten Passport stál polovinu nebo alespoň do 15 tisíc, jdu do něj. Ale takhle radši našetřím na iPhone :)

 2. Standa (neregistrovaný)

  Kvalitní špičková konstrukce a originální design jsou u Blackberry standardem.

  Slabší výdrž a plynulost systému se snad vylepší v příštích aktualizacích. Snad.

  Ale pokud chce BB zůstat v byznysu mobilních telefonů a nejen ve firemních řešeních a automobilovém průmyslu, mělo by jít s počáteční cenou na úroveň Passportu.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   O plynulost systému se nebojím, to se s aktualizacemi určitě zlepší a na start to zas tak špatné není. Nicméně u výdrže bych už byl opatrnější. Nějaké optimalizace ze strany výrobce ji mohou zvýšit, ale vzhledem k přítomnosti Quad HD panelu se asi žádného dramatického navýšení výdrže nedočkáme.

  • Standa (neregistrovaný)

   Já nemám s Quad HD osobní zkušenost, sám používám jen 1440×1440 4,5″ a ten s 3450mAh vydrží i v extrémních případech aspoň den (nehraju ale hry a nekoukám na filmy).

   Nenapadlo mě, že tak nízká výdrž bude i s Quad HD standard.

 3. Martin (neregistrovaný)

  Díky za recenzi. Zaujalo mě chvála foťáku, jiné weby (zahraniční) ho spíše pomlouvaji. Další dotaz je ke QI nabíjení. Opravdu tam je? Měl jsem za to, že ho má jen US verze. Stejně jako jiná BB.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Dobrý večer, Martine. Tohle jsou zatím jen první dojmy. V pondělí připravím videopohled a během příštího týdne pak půjde ven plnohodnotná recenze :) s bezdrátovým nabíjením máte pravdu, je to záležitost pouze US verze a evropské modely podporu této technologie bohužel nemají. Co se týče kvality fotoaparátu – mrkněte na přiložené snímky, dle mého výsledky nejsou vůbec špatné (do galerie budu během víkendu ještě přidávat další).

  • Martin II (neregistrovaný)

   Jiri Hrma:

   Chcel som sa opytat ze ci Vam zadna strana vydava klikaci zvuk. Podla Crackberry je to dost casta zavada prave u Priv-ou co nemaju bezdrdrotove nabijanie. Je to aj Vas pripad?

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Dobrý večer, klikací zvuk zadní strana nevydává, ale při promačkání se nepatrně prohýbá. Ukazuji to ve videopohledu, který jsem dnes točil a zítra večer by měl jít ven, tak to uvidíte :)

 4. groovox (neregistrovaný)

  Hezká recenze, děkuji.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Dobrý večer, tohle jsou zatím jen první dojmy, ale děkuji za pochvalu :) recenzi bych chtěl vydat do konce týdne, zítra by měl vyjít videopohled.

 5. kolemjdouci (neregistrovaný)

  tonouci se stebla chyta, ale to co predvadi BB je vrchol amaterismu. (ne)Predstaveni TOP modelu, za TOP cenu, kde nejspis doslo k nepochopeni toho jak ma Android fungovat -> pokud je to urceno pro android-users, tak se to nemuze tvarit jako BB (hlavne kdyz to poradne ani nefunguje).

  To sekani mozna nebude ani tak neodlazenim „systemu“ jako nedotazenym „odlazenim“ toho sifrovaciho zazraku co tam nasadili. Pokazde ctu v souvislosti s BB o „bezpecnosti“, vrcholem bezpecnosti v Priv je nasazeni Dtek (jestli to ma byt obdoba Knox tak je divne tomu rikat aplikace) tak je to bezpecne asi jako jehla v kapse.

  Celkove opravdu hruza, totalni nepochopeni…

  • Jan (neregistrovaný)

   Android users na telefon ziadne specialne poziadavky nemaju. Android ako system nie je nicim vynimocny a nicim ani neoslni. Vyhoda je, ze sa v nom clovek moze vrtat a prakticky vsetko si dorobit/prisposobit. To Priv splna. Ak ste narazal napriklad na Hub, tak je to vynikajuca vec bez ohladu na to v akom systeme ho pouzivat a verim, ze mnozstvo uzivatelov Androidu (ku ktorym momentalne patrim aj ja) to len potvrdi. Jediny problem je, ze to nefunguje ako by malo (tak ako na BB 10).

  • uni (neregistrovaný)

   JAN (NEREGISTROVANÝ): U Androidu je Hub defakto Keyguard obrazovka. Tam se shromažďují notifikace a nějaké to ovládání.

   Pokud je o „logování“ událostí, to se v pohodě dá skrýt do notifikační obrazovky (stažená horní lišta), tak to má např. Lenovo. BB Hub není žádná exkluzivita;) Jen to strčili doleva od domácí obrazovky. Což uměli/umí i jiní (WP, iOS). Android toto pravda ignoruje, ale různé shelly to mají.

  • Jan (neregistrovaný)

   BB Hub samozrejme „exkluzivitou“ je a to dokonca aj v pripade, ze sa Ti to nepaci.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak on Priv je delany hlavne na nalakani uzivatelu z Androidu, kterym da navrch alespon Hub. Samozrejme z BB10 je brutalni downgrade. A na tyhle uzivatele bohuzel nemiri…

  • kolemjdouci (neregistrovaný)

   asi jedine zajimave co z toho plyne je socialni sonda, kdy na nedotazeny zmetek nekteri reaguji neocakavane privetive s virou, ze se to v budoucnu urcite zlepsi, ale pricemz byt na tom logo Samsung nebo jine vehlasne firmy (ktere se v segmentu dari) tak na tom telefonu nenechaji nit suchou.

   Bohuzel se to nepovedlo a alespon zahranicni „core-fans“ maji dost sily na to priznat „…Blackberry should have done better“.

 6. Pavel Kapoun (neregistrovaný)

  Nechápu, jak s baterii 3400mAh může vydržet sotva 1 den. To je poměrně závažný nedostatek…

 7. Abeless (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat, jaké modelové označení má váš Priv ?

  Dle manuálu 1, 2 a 5 má mít bezdrátové nabíjení.. Dle tabulek na Crackberry má být právě evropský model STV100-1 a model pro operátory STV100-3..

 8. orgasmic (neregistrovaný)

  Já už to nechápu…další firma, co je pomalu před krachem její mobilní divize a nestydí se nasadit vyšší cenu a ještě mají tu drzost chtít po případných zákaznících, aby si koupili rychlejší nabíječku?

  Tohle bude mít ještě horší prodeje jak mobily od HTC nebo Sony :D

  • Tibb (neregistrovaný)

   Cakaju ze aj ked to nie je prave lakava cena resp. konkurencia ma taktiez podobne ci rovnake ceny thak sa to bude predavat preto ta cena kedze potrebuju zisky aby sa co najskor dostali zo dna. Preto i sony nepojde s cenou dole tie telefony maju svoju hodnotu nemozu predavat pod cenu inac to ma aky zmysel ak budu prerabat na telefonoch ? Bohuzial musia takto to riesit bud sa to chyti alebo nie lebo toto nie je cina ze si udru cenu 300-400e.

  • orgasmic (neregistrovaný)

   V tom objemu produkce a rozdilu v cene adaptéru jde o zanedbatelnou položku pro výrobce.

   Tohle je obyčejná drzost.

  • jura (neregistrovaný)

   Já spíš považuju za drzost od applu, když vychvaluje ipad v kombinaci s apple pen(stylus), ale ve výbavě není a musíte si ho koupit za 1000 Kč. Plastová propiska = vtip :D

  • uni (neregistrovaný)

   JURA (NEREGISTROVANÝ): asi myslíš iPad Pro, jeho Pencil, za 3000,-. Trefil jsi jen ten Apple, byť s malým:-) A je z hliníku;-)

  • Jura (neregistrovaný)

   To UNI: omlouvám se, firmu apple, ani jejich produkty nemám rád. To mě těší, že je to ještě dražší, ikdyž? Mohlo by to být ještě dražší :D

  • uni (neregistrovaný)

   Pencil je samozřejmě s plastu, nechápu proč mě napadlo psát, že je s hliníku…:-)

 9. Milan (neregistrovaný)

  Má FM rádio?Díky

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Dobrý den, čipset sice FM rádio podporuje, ale BlackBerry jej nepovolilo, takže ne.

  • Milan (neregistrovaný)

   Tak to nechápu proč.Je možné že se to nějakou aktualizací změní , nebo novým androidem?Díky

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Dobrý večer. Nemyslím si, výrobce FM rádio blokuje úmyslně (stejně jako řada dalších výrobců). Je možné, že se třeba v budoucnu objeví neoficiální ROM pro PRIV (například na Xda-developers.com fóru), která bude mít FM rádio povolené, ale moc bych na to nespoléhal.

 10. uni (neregistrovaný)

  Dojmy potvrzují přesně předpokládané. Nedodělek. Možná proto výrobce až tak nekřičí při uvedení. Bude ještě měsíce dodělávat.

  Ad HW klávesnice, ano, přesně to jsem tu také říkal, vcelku zbytečnost. Dnes už jsme jinde, s SW klávesnicemi se nebojuje.

  Jestli tohle má být jejich archa, tak je sakra děravá a vratká, ale poctivě zaplacená.

  • Rezza (neregistrovaný)

   HW klavesnice je super na ovladani telefonu. Na delsi psani uz tak potreba neni a to se tak casto na mobilu nedela. Stejne jako pocitac ovladam hlavne klavesnici (krunner s terminalem), tak uplne stejne ovladam mobil.

   Muzu tedy nadhodit dotaz – do jake miry se ovladani z klavesnice blizi moznostem na BB10? Na CB jsem se docetl, ze to jde, ale neni to nic moc. Ala zacnu psat url a jdu na web, spousteni aplikaci, klavesove zkratky v aplikacich a pak veci ala „remind me to buy a new phone tomorrow 10 am“ atd.

  • uni (neregistrovaný)

   REZZA (NEREGISTROVANÝ): Ano, pokud je vždy dostupná, ale ne když je vysouvací. Tréo 650 se klávesnicí ovládalo perfektně, Android o tom nemá ani ámunk (měl, v 1.x), WM byla také zoufalost. BB neznám. Ale dnes na klávesnici umí reagovat defakto jen Windows v PC.

  • Rezza (neregistrovaný)

   No jeden z duvodu, proc Windows nepouzivam je to, ze o klavesnici nemaji moc potuchy :). Ale proste Passport, at uz tim, ze je klavesnice porad k dispozici (ale vysouvaci se zase da telefon rovnou i probudit), je proste neprekonatelny.

 11. Milan (neregistrovaný)

  Máte někdo odkaz na plný manuál?Díky

 12. Petr Lenk (neregistrovaný)

  Kdyby ta kláveska se vysouvala z boku namísto ze spodní hrany, tak si dovedu i představit, že bych si to pořídil. Takto je to už moc velké na tu BB klávesnici. S BB Passport se talo psát, ale na tomto „device by BB“ si to nedovedu dost dobře představit.

 13. tomas (neregistrovaný)

  Keby som si mal vybrat z fonov co ponukaju android tak jednoznacne toto.

 14. marekm2 (neregistrovaný)

  Telefon man od patku a s recenzi se neda nez 100% souhlasit. I presto je to pro me lepsi telefon nez S6 EDGE+ ktereho jsem kvuli PRIVu poslal do sveta.

 15. BBliv (neregistrovaný)

  Když je Priv tak bezpecne sledovatelnej pro kanada/usa statni aparat, ma nebohy uzivatel alespon moznost blokovat reklamy?

 16. Milan (neregistrovaný)

  V únoru ho ukázali i bílé barvě.Víte něco o jiných barvených variantách jestli se budou prodávat?Díky.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *