Domů » Bleskovky » BlackBerry Priv dostane Android 6.0 příští rok. Bezpečnostní záplaty budou vycházet měsíčně

BlackBerry Priv dostane Android 6.0 příští rok. Bezpečnostní záplaty budou vycházet měsíčně

Kanadská společnost BlackBerry začala před nedávnem přijímat objednávky na svůj první telefon s Androidem, kterým je vysouvák zvaný Priv (více informací). Do jeho představení se BlackBerry spoléhalo na vlastní platformu, avšak její podíl klesá společně se slabými prodeji ostružinových telefonů. Podle posledních dat agentury Strategy Analytics se dokonce BlackBerry OS propadl na páté místo za Tizen od Samsungu, a zdá se, že jeho dny jsou sečteny.

  

Sázka na Android byla tak trochu sňatkem z rozumu, zvláště pak, když do něj BlackBerry implementovalo většinu svého know how z oblasti bezpečnosti. Ta má být ve srovnání s konkurencí jedním z nejsilnějších míst telefonu BlackBerry Priv, a kanadská firma tento aspekt rozhodně nebere na lehkou váhu.

  

Podle oznámení na oficiálním blogu chystá pravidelné měsíční aktualizace, které budou napravovat naposledy nalezená slabá místa v systému. Pro získávání těchto záplat musí být přístroj zaregistrován do aktualizačního programu BlackBerry, updaty by měly chodit přímo bez brzdění procesu mobilními operátory, ti však musí s programem souhlasit. Vyskytne-li se kritická zranitelnost, nebude BlackBerry se záplatou čekat na pravidelný aktualizační balíček, a vydá „hotfix“ rovnou.

 
Bezpečnostní záplaty BlackBerry Priv budou přicházet každý měsíc

Kromě bezpečnostních updatů má také BlackBerry v plánu aktualizovat telefon Priv na nejnovější verzi Androidu 6.0 Marshmallow. Podle zástupců kanadské firmy by měl update přijít „někdy v novém roce“. Tento údaj sice není nijak konkrétní, dává alespoň budoucím majitelům tohoto zajímavého telefonu naději, že update vůbec dostanou. Přeci jen BlackBerry je ve světě zeleného robota nováčkem, a u těch obvykle bývá aktualizace systému velmi nejistá.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. martos (neregistrovaný)

  Dobrý deň odkial zo zahraničia sa mi oplatí objednáť mobil ? odkial určite príde

 2. Standa (neregistrovaný)

  Mám pocit, že do programu pro pravidelné updaty se bude muset přihlásit sám operátor, který Priv distribuuje. Pokud se nepřihlásí, bude mít zákazník smůlu. Zaručené jsou zatím telefony koupené přímo u Blackberry.

  Bohužel nebude možnost přes DTEK nastavovat práva hladovým androidím aplikacím, lze je jen sledovat. Tak snad až s Androidem 6.0…

 3. pavel (neregistrovaný)

  Je spíš hamba, že nema nový android hned od začátku…

  • BRudolph (neregistrovaný)

   Hanba je spíš to, že nevíš, jak se píše „hamba“…

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   To BRudolph: Přesně, já si stále více myslím, že vše, co má ruce a nohy, by nemělo mít automatické právo přispívat do diskusí :-)

  • Roman (neregistrovaný)

   Já tedy souhlasím s tím, že je ostuda aby nové telefony měly zastaralý android.

  • BRudolph (neregistrovaný)

   Takže 5.1. je zastaralý? Alespoň je vidět, jaký pohled mají uživatelé androidu na android.. Nikdy jsem nečetl diskuzi, kde by uživatelé iOS tvrdili, že je iOS8 zastaralý, totéž o WP. Nejlepší na celé věci je to, že když výrobce dodá telefon s androidem, tak už je v podstatě hned zastaralý, protože 80% modelů ani aktualizaci na novější systém nedostane…

  • Abeless (neregistrovaný)

   Dle jejich prohlášení nemá Priv 6.0 aby ho mohli uvést dříve do projede.. s 6.0 počítají co nejdříve.. furt lepší mít Priv s 5.1 už teď, než čekat až by měl 6.0 třeba v březnu..

 4. mimonaut (neregistrovaný)

  To je prima, pravidelné updaty, na které se nadává na Windows se nám přesunují na Android.. Nevěděl jsem, že je na tom ten systém s bezpečností tak špatně, že potřebuje každý měsíc záplatovat..

  • steelspace (neregistrovaný)

   Malware uživatelům v podstatě nevadí, dokud je nepřipraví o peníze. S postupujícími systémy pro platbu z mobilů a používáním mobilu jako dalšího faktoru pro různé autentizační systémy bude počet okradených stoupat a výrobci budou muset nasadit stejná pravidla, jako má iOS a WP.

  • imperator (neregistrovaný)

   STEELSPACE : uvidime jak sa im bude darit… jestli tam nemeli dat radsi android ;)

  • nox (neregistrovaný)

   Zaplatovat dneska potrebuje kazdy system. Jen pro nektere s ezaplaty vydavaji, pro jine ne. Ve Windows mi taky vadi, respektive zpusob jejich distribuce, ale alespon jsou a daji se normalne sehnat.

 5. bkf1 (neregistrovaný)

  „updaty by měly chodit přímo bez brzdění procesu mobilními operátory“

  Tak to mělo být už DÁVNO a CELOPLOŠNĚ pro VŠECHNA zařízení!!! Bohužel to STÁLE nefunguje :(

  • zipiik (neregistrovaný)

   Ono to neni tak jednoduche, uz jen napr. kvuli technologiim jako VoLTE nebo VoWiFi, ktere operatori povoluji pouze na jimi schvalenem HW a SW.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *