BlackBerry představuje vlastní asistentku, kávu vám ale stále nepřipraví

Hlasové asistentky jsou poslední dobou velkým hitem a snad každý větší výrobce telefonů má svou vlastní. Apple spustil šílenství se Siri, Google navázal s Google Now, Samsung má vlastní S-Voice a Microsoft nedávno představil svou Cortanu. Operační systém BlackBerry 10 obsahoval prakticky od začátkou jakousi hlasovou asistentku, ale nebyla to žádná sláva – asistentka toho příliš neuměla, všechno ji dlouho trvalo, mluvila jako robot a neměla ani vlastní jméno. Ne že by na tom nějak v praxi záleželo, ale je to detail, který ji udělá o trochu osobnější a příjemnější k užívání; tohle se podle mě zvláště dobře povedlo Microsoftu, který do svých telefonů vnesl duši virtuální asistentky z populární hry Halo.

BlackBerry na svém oficiálním blogu představilo asistentku, kterou uvidíme v nové verzi 10.3.1, ani u té sice neznáme jméno a nevíme zda nějaké dostane, ale máme alespoň možnost si prohlédnout nové grafické rozhraní a poznat některé funkce, jež nabídne. Hlasové ovládání je od verze 10.3 spojené s univerzálním vyhledáváním na telefonu i internetu a využívá inteligentních příkazů, které využijí hlavně majitelé ostružin s klávesnicí. Budete-li chtít například napsat zprávu našemu šéfredaktorovi, můžete přímo z domovské obrazovky napsat „SMS Jirka Ahoj, jak se máš?“. Podobně si můžete i zavolat, napsat email nebo vytvořit Facebook status či Tweet, přičemž ani neopustíte rozhraní asistence. Pokud jste to nikdy nezkusili, může to znít zvláštně, ale v praxi jsou tyto rychlé příkazy mnohem rychlejší než kdybyste ručně hledali kontakt přes adresář nebo jinou aplikaci.

Hlasová asistence tedy využije všech těchto příkazů bez potřeby psát je ručně, což je ale celkem základní funkce. BlackBerry na blogu poodhalilo, že jejich asistentka vám pomůže i s hledáním textu písničky, přečte vám příchozí zprávy a emaily pokud zrovna řídíte, zvládne i pokročilejší práci s emaily jako jejich ovlaječkování, označení jako přečtené/nepřečtené a další, bude zapisovat vaše poznámky a připomínky podobně jako to dělá Cortana, zvládne rozsvítit přisvětlovací diodu nebo přepínat vyzváněcí profily a díky integraci Wolfram Alpha vám vyhledá i různé definice nebo zeměpisné údaje. Nutno dodat, že se BlackBerry potichu inspirovalo u Microsoftu a přidává do nadcházející verze OS takzvaný „Meeting mode“ podobný „Quite hours“ u Cortany. Pokud máte v kalendáři uloženou schůzku se statusem „Zaneprázdněný“, přepne se telefon automaticky do tichého režimu a oznámí vám to formou notifikace v Hubu.

 

BlackBerry se také chlubí, že by měla jejich asistentka excelovat v rozpoznávaní hlasu, na češtinu si ale rovněž nedělejte velké naděje – vývoj inteligentní hlasové asistence je velice náročný a zdlouhavý a Česká republika nejspíš nikdy nebude dost velkým trhem pro to, aby se do toho někdo pouštěl. Nicméně uvidíme až v praxi jak užitečná doopravdy bude. Já jsem byl ke hlasovým asistentkám vždy skeptický a po fázi prvotního nadšení jsem zjistil, že všechny akce rychleji vykonám ručně než kdybych o ně žádal asistentku, nicméně například cortana mě velice mile překvapila a opravdu jsem ji denně aktivně používal například pro nastavování budíku, volání nebo přesouvání událostí v kalendáři. BlackBerry má tedy v tomto dost velkou konkurenci a uvidíme jestli dokáže hodit na stůl nějaká esa.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku