Domů » Recenze » BlackBerry Passport: Experiment, který se povedl (recenze)

BlackBerry Passport: Experiment, který se povedl (recenze)

Neobvyklý, velký, hranatý, zvláštní, pozoruhodný, těžký, ojedinělý, drahý, impozantní; to všechno je BlackBerry Passport. Pokud vás kanadská novinka oslovila, určitě vás bude zajímat, jak dopadla v naší recenzi.

Zlí jazykové již léta tvrdí, že BlackBerry krachuje, ne-li již zkrachovalo, odstupuje z mobilního trhu, zkrátka je to firma, na kterou bychom měli co nejdříve zapomenout a odhodit do koše jako staré děravé botasky, které byly kdysi pohodlné, ale už se zkrátka nenosí. O to více jsou pak lidé okolo překvapeni, když zjistí, že ta společnost ještě pořád existuje, stále ji nevymizel tep, ani nápady na inovace. Možná právě díky nízkým očekáváním a celkovému opomíjení se BlackBerry podařilo znovu získat pozornost celosvětových médií i běžného obecenstva naprosto nevídanou a nezařaditelnou novinkou s názvem Passport.

Klady (+)

 • kvalitní konstrukce, ocelový rámeček
 • slušná výdrž baterie
 • hardwarová klávesnice s dotykovou vrstvou
 • jemný displej s vysokým rozlišením
 • kvalitní fotoaparát a záznam videa
 • rychlý a stabilní operační systém
 • možnost spouštění aplikací z Androidu

Zápory (-)

 • vyšší rozměry a hmotnost
 • vysoká cena
 • nevyměnitelná baterie
 • nedostatek nativních aplikací
 • čtvercový displej se nehodí pro sledování videa

Jak Passport hodnotí okolí?

Rozhodl jsem se do recenze zařadit několik odstavců věnovaných reakcím veřejnosti na BlackBerry Passport. Nehodlám tady rozebírat nějaké online komentáře a názory různých médií, jde jen a pouze o bezprostřední reakce lidí kolem mě. S žádným telefonem, ať už osobním, nebo testovaným pro SMARTmanii, se mi totiž nestalo, že by se mě cizí lidé v MHD nebo restauraci ptali co to mám za telefon a tak nevěřícně kouleli očima.


BlackBerry Passport po boku loňského modelu Z10

Od uvedení prvního iPhonu v červnu 2007 jsme si tak nějak zvykli, že chytré telefony jsou takové placaté nudle s lesklou dotykovou obrazovkou přes celou přední stranu a z pohledu „běžného Franty uživatele“ (BFU) se liší jen velikostí displeje, logem výrobce a použitými materiály. 80 % populace se mezitím hádá, zda je lepší plastový Samsung, který přežije pračku a nějaký ten pád, ale na někoho působí levným dojmem, nebo iPhone, na kterém Apple nešetří luxusními materiály jako safír nebo hliník, aby jej pak uživatelé mohli hned po vybalení roztříštit o podlahu nebo ohnout do tvaru bumerangu.

Najednou se tu objeví BlackBerry, to stejné BlackBerry, které kdysi používali neandertálci, protože to mělo tlačítka a emaily, rozdá svým zbylým pěti zaměstnancům LSD (zbytek byl rozpuštěn po těch 10ti bankrotech, pamatujete?) a vydá nějaký zvláštní hranatý telefon, který se tvarem blíží čtverci a má podivnou třířadou klávesnici. První reakcí snad všech lidí včetně mě je, že si poklepete na čelo a řeknete si: „No to se asi zbláznili, jak to mám probůh používat?“. Jakmile si ale Passport osaháte, párkrát si jej poměříte v ruce a v kapse, začnete na něm vykonávat běžné úkony, zjistíte, že to všechno tak nějak dává smysl a že je Passport tak šílený, až je geniální.

Téměř kdekoliv jsem Passport vyndal z kapsy, každý se hned ptal, co to je a chtěl si ho vyzkoušet. Po prvotním šoku si Passport většinu lidí získal velkým jemným displejem, téměř nikdo nechápal jak je možné pokrýt každé písmenko hardwarové klávesnice dotykovou vrstvou a co se týče designu, buďto vám přijde naprosto odporný, nebo si jeho ostré rysy ihned zamilujete. Jeden kamarád po takovém prvním vyzkoušení Passportu prohlásil celkem zajímavou větu, kterou jsem si musel poznamenat, abych ji ocitoval v recenzi: 

„S tímhle si připadám jako Tony Stark a čekám, kdy přiletí oblek Iron Mana.“

Obsah balení

K recenzi jsme měli k dispozici předprodukční verzi telefonu (avšak s finální verzí software), nicméně prodejní krabička nám chyběla. BlackBerry na svém YouTube kanále naštěstí zveřejnilo oficiální unboxing video, ve kterém si obsah balení lze prohlédnout. V horní přihrádce najdeme telefon samotný, následuje uživatelský manuál a příručka pro rychlý start.

Official BlackBerry Passport Unboxing Video

Ve spodní přihrádce najdeme adaptár nabíječky, USB kabel s microUSB konektorem a pecková sluchátka s gumovými návleky. Kablík od sluchátek s 3,5mm jackem doplňuje plastové ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru. Nic nadstandardního v balení nehledejte, nicméně vzhledem k ceně bychom ocenili alespoň ochranné pouzdro nebo fólii na displej.

Design a zpracování: Obr, který zaujme

Pokud pomineme staré ostružiny z absolutně nejnižší třídy Curve, BlackBerry se z pohledu zpracování telefonů vesměs nikdy nedalo nic zásadního vytknout a výjimku nečiní ani Passport. Už při prvním uchopení máte příjemný pocit, že držíte v rukou kus kvalitního hardwaru a ne nějaké levné plastové tintítko. Pokud se dokážete přenést přes samotné rozměry, které činí 128 x 90,3 x 9,3 milimetrů, zarazí vás poměrně vysoká váha 196 gramů. Passport je v porovnání se svou konkurencí doslova sumo zápasník, do jeho váhové kategorie spadá už jen cihla a Mike Tyson.

 

Pak je to otázka subjektivní preference – pokud chcete telefon lehký jako pírko, Passport pro vás zřejmě nebude tou správnou volbou, na druhou stranu váha dodává celkové konstrukci bytelnější dojem a vzhledem k použitým materiálům je celkem pochopitelná. Kolem okrajů Passportu se táhne rámeček z oceli – žádný hliník, žádná plastová imitace, ale ušlechtilá ocel, která ustojí nějakou tu ránu, ale také vás možná donutí utáhnout si opasek, aby vám nespadly kalhoty. Na BendGate aféru zapomeňte, touhle ostružinou můžete zatloukat hřebíky do zdi.

  

Na těle tohoto „kanadského pasu“ příliš mnoho tlačítek nenajdete, neboť se systém ovládá z větší části gesty. Jedinou výjimku tvoří trojice multimediálních tlačítek na pravém boku, ta mají na starosti ovládání hlasitosti médií i notifikací a prostřední klávesa spouští nebo pozastavuje přehrávání hudby či videa, případně dlouhým podržením vyvolá hlasovou asistentku. Poslední tlačítko najdete na horní straně, kde má funkce aktivace nebo uspání telefonu, jeho umístění ale z našeho pohledu není příliš šťastné; nedá se na něj příliš dobře dosáhnout jednou rukou a mnohem lepším řešením by bylo umístit jej rovněž na pravou stranu.

 

Nechybí ani obligátní 3,5mm výstup na sluchátka, naopak o příjem zvuku se postarají rovnou 4 mikrovony rozmístěné po celém těle Passportu. Jeden z nich je schovaný přímo u telefonního reproduktoru a má za úkol regulovat hlasitost reproduktoru během telefonování podle toho, jak daleko je telefon umístěn od vašeho ucha a podle temperamentu volajícího. Díky tolika mikrofonům je zaručené, že vás druhá strana uslyší zcela zřetelně i v poněkud rušném prostředí a díky více poměrně výkonnému telefonnímu reproduktoru nebudete ani vy mít problém slyšet volajícího.

Záda Passportu pokrývá polykarbonát s měkkou povrchovou úpravou, díky které na dotyk působí trochu gumovým dojmem, téměř identickou povrchovou úpravu má i dnes už prehistorický tablet BlackBerry PlayBook. Záda jsou každopádně příjemná na omak, telefon vám jen tak snadno nevyklouzne z ruky a na matném povrchu nejsou ani příliš vidět otisky prstů nebo šmouhy.

BlackBerry Passport nemá odnímatelný akumulátor, zadní kryt je tedy z větší části pevný, malou výjimku tvoří horní lišta v oblasti nad fotoaparátem, která se dá jemným zapáčením odklopit aby odhalila sloty na microSD a nanoSIM karty.

Displej: Připravte se na čtverec

Passport je neobvyklý od hlavy až k patě a týká se to i displeje; jedná se o čtvercový IPS panel s uhlopříčkou 4,5 palce, což není zas tak závratná velikost, už jsme si dokázali zvyknout i na šestipalcové tabletofony. Na 4,5” displej má ale celkem vysoké rozlišení – 1440 x 1440 pixelů a jeho jemnost je 453 ppi a nabízí celkem příjemný pohled a realistické barvy.

V porovnání s předchozí řadou ostružin má větší rozsah jasu, systém jeho regulace je o něco odlišný oproti konkurenci. Na většině telefonů si můžete zvolit buďto automatický jas a nechat za sebe plně rozhodovat systém, případně automatiku vypnout a nastavovat jas fixně manuálně.

Na BlackBerry (včetně současných generací) funguje hybridní poloautomatika. Posuvníkem si nastavíte úroveň jasu komfortní pro vaše oči a systém pak udržuje subjektivní vjem této úrovně při různých světelných podmínkách, takže na sluníčku trochu přidá a v šeru trochu ubere. Těžko se to vysvětluje, nicméně představte si to jako kdybyste řídili auto, mohli si vybrat rychlostní stupeň a automatika podle okolního provozu za vás reguluje pedál plynu.

Můžete díky tomu například šetřit energii a nenechat vaše ostružinové auto pálit plnou rychlostí vpřed, ale zároveň se nemusíte bát, že neuvidíte na obrazovku jakmile vyjdete z domu na přímé slunce. Je to takový automatický režim s možností regulace výkonu ze strany uživatele.

Hardwarová výbava

Přichází na řadu taková ta sekce plná čísel, miliampér, megapixelů a gigahertzů – vás to nebaví, mě to nebaví, tak si to zkrátíme ať se co nejdříve vrátíme k zajímavějším věcem. Kanaďané si nikdy nehonili ego nad hardwarovými specifikacemi, nikdy v obsazení moderních součástek nesahali například Samsungu ani po kotníky, ale přesto ty jejich krámy fungují zatraceně spolehlivě a svižně.

  

I tak na tom není Passport až tak tragicky, najdete v něm 2,2GHz čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s grafickým čipem Adreno 330 (450 MHz). Dále zmíním 3 GB paměti RAM, 32 GB vnitřního úložiště rozšiřitelného až o dalších 128 GB pomocí microSD karty, jejíž slot je schovaný spolu s nanoSIM pod malou krytkou v horní zadní části telefonu.

 

Závěrem kapitoly ještě doplním, že na Passportu nenajdete microHDMI výstup jak tomu bylo u předchozí generace ostružin, avšak nahradil jej takzvaný SlimPort. Je to jeden jediný konektor na spodní straně zařízení, který je kompatibilní s běžnými microUSB kabely, nicméně přes dokoupený adapter budete moci využívat mnohem více rozhraní jako USBhost, HDMI, DVI, VGA a DisplayPort.

Baterie a výdrž

Žádné další odnímatelné víko na tomto „kanadském pasu“ nehledejte, baterie je nevyměnitelná; ale aby vám to nebylo líto, oželel výrobce nějaké ty milimetry tloušťky navíc a nadělil Passportu velký akumulátor o kapacitě 3450 mAh.

CEO BlackBerry John Chen před představením Passportu celkem troufale označil majitele iPhonů jako „wall huggers“ kvůli jejich tendenci mít neustále v dosahu zásuvku s nabíječkou (viz odkaz). Samsung toho pojmenování o několik měsíců později zneužil ve vlastní reklamě (video), ale to je jiný příběh.

Passport jsem při téměř dvoutýdenním používání opravdu nešetřil, neustále jsem na něm datloval emaily, BBM zprávy, esemesky, komentáře, četl knihy v Kindlu, prohlížel si webové stránky, přehrával hudbu jak z karty, tak i tu streamovanou ze Spotify, používal jsem jej i jako navigaci do auta a ani po extrémní zátěži nezklamal a vždy vydržel od rána až do večera, tedy v průměru kolem 12 hodin neúprosného zneužívání.

Mluvím opravdu o extrému, kdy jsem Passport téměř nepustil z ruky. Jakmile trochu zklidníte tempo a budete se věnovat i jiným věcem než vaší nové hranaté hračce s logem BlackBerry, celkem bez problémů se dostanete na dvoudenní výdrž, jednou mi dokonce večer Passport ukazoval 70 % zbývající kapacity, při podprůměrné zátěži byste z něj tak možná vytáhli i 3 dny provozu, nicméně málokdo si kupuje smartphone kvůli tomu, aby mu půl dne ležel nehnutě na stole.

Přesnou výdrž je těžké stanovit, jelikož každý svého chytrého společníka používá trochu jinak a k jiným účelům, nicméně počítejte s výdrží jednoho až dvou dní. Pokud nebudete hrát hry (což na čtverečném displeji ani nedává smysl), nemáte šanci Passport vybít dříve než za den.

Hardwarová kapacitní klávesnice jako od Houdiniho

Jednou z největších inovací na Passportu je jeho hardwarová klávesnice. Ta má sice na první pohled naprosto nesmyslně pouhopouhé 3 řady a chybí na ní užitečné klávesy jako Shift, Alt nebo tečka s čárkou. BlackBerry se ale podařila v tomto případě bez nadsázky taková malá revoluce, vytvořili totiž fyzickou klávesnici, která má navíc ještě na povrchu kapacitní vrstvu a můžete ji tak používat jako trackpad pro ovládání kurzoru v textu, téměř všude zároveň slouží ke skrolování obsahu, a to od nativního prohlížeče internetu po Instagram portovaný z Androidu.

Stejně tak můžete švihem nahoru „házet“ do textu slova z predikce, gestem přes klávesnici doleva naopak celá slova mažete, gestem dolů zobrazíte plnou sadu speciálních znaků, jejichž nejpoužívanější část se zobrazuje při psaní v jednom řádku při spodním okraji displeje.

Je to extrémně návyková věc a používá se zvláště dobře po otočení Passportu na bok, kdy získáte velký vertikální scrollbar a nemusíte si prsty clonit obsah na displeji. Kapacitní vrstva není na klávesách vůbec vidět a není schovaná ani v pražcích mezi řadami kláves, opravdu je dotykové úplně každé tlačítko.

Psaní na Passportu si každopádně užijete a nemusíte se bát ani jeho větší šířky. Sice se mi na Passportu nepsalo tak pohodlně jako například na BlackBerry Q10 nebo Classic, nicméně během několika dnů jsem si na širší klávesnici zvyknul a začal opět datlovat závratnou rychlostí.

Operační systém a spouštění aplikací z Androidu

BlackBerry Passport je na trh dodáván s operačním systémem BlackBerry 10.3.0, již v listopadu má ale vyjít aktualizace na 10.3.1, která poskytne opět další hromadu funkcí a vylepšení. Celkově jen zmíním stručně, že systém běhá rychle a spolehlivě a v samotném základu nabízí velké množství nezbytných nástrojů od editoru obrázků a videí, přes střihací program Story Maker (obdoba iMovie) po plnou verzi kancelářského balíku Documents To Go. Pokud se o vlastnostech systému chcete dozvědět více, odkážu vás na tuto recenzi, kde najdete vše potřebné.

 

Spoustu z vás také zajímá, jak na systému BlackBerry 10 fungují aplikace z Androidu. Abyste si tuhle symbiózu dvou operačních systémů mohli co nejlépe představit, natočil jsem pro vás video, na kterém předvádím možnosti instalace portů i jejich spouštění a používání v porovnání s nativními aplikacemi. Jen předem upřesním, že se nejedná o obyčejný emulátor.

  
Na Passportu aktuálně najdete vrstvu s Androidem 4.3

BlackBerry zabudovalo do svého systému založeného na platformě QNX plnohodnotný zavaděč Android Runtime, na kterém běží v zabezpečeném sandboxu plná verze operačního systému Android 4.3 Jelly Bean (první telefony s BB10 měly zabudovaný Android 2.3 a Runtime je průběžně aktualizován na stále novější verze Androidu). V budoucnu tedy můžeme počítat i s Androidem 5.0 Lollipop.

BlackBerry Passport: Instalace a spouštění Android aplikací

Pokud na Passport tedy nainstalujete nějaký vlastní launcher (v minulosti jsem úspěšně zkoušel například Nova Launcher), dostanete se do klasického prostředí Androidu a BlackBerry 10 si s tím poradí bez jediného „škytnutí“. V praxi jsou ale takové launchery zbytečným krokem navíc, aplikace z Androidu se zobrazují klasicky v seznamu bok po boku s těmi nativními, spouští se úplně stejně jako nativní a díky výkonnějšímu hardwaru v BlackBerry Passport už i fungují zcela stejně rychle jako ty nativní, ostatně podívejte se na výše vložené video. Na omezení narazíte u aplikací vyžadujících služby Google Play, které prozměnu blokuje Google, kvůli tomu sice bez problémů nainstalujete a spustíte například aplikaci Google+, nicméně přihlásit už vás nenechá. Obdobné je to u Gmailu, YouTube a dalších.

Služba BlackBerry Guardian po zapnutí kontroluje každé instalované APK na případné viry a díky zabezpečenému sandboxu získáváte kombinaci bezpečného, spolehlivého a svižného systému BlackBerry 10 obohaceného o staticíce aplikací z Androidu a můžete tak doplnit ty, které nenajdete v nativní podobě na BlackBerry World.

 

Velice praktickým rozšířením systému je aplikace BlackBerry Blend. Jedná se o rozhraní podobné Continuity od Applu, s tím rozdílem, že podporuje nejen Mac, ale i PC, iPad a tablety s Androidem. Po instalaci programu například na váš notebook a počátečním propojení budete moci odpovídat na veškerou komunikaci včetně SMS zpráv, BBM chatů nebo emailů rovnou z pohodlí plnohodnotné počítačové klávesnice.

Stejně tak získáte snadný přístup k souborům uloženým nejen na telefonu BlackBerry, ale i na všech jiných zařízeních, kde je Blend naisntalovaný, a taktéž do cloudu. Více o této službě si můžete přečíst v mém samostatném článku.

 

Fotoaparát a záznam videa

K zachycení drahocenných okamžiků kolem vás poslouží 13Mpx fotoaparát s optickou stabilizací a přisvětlovací diodou. Zpočátku jsem byl z jeho výsledků poměrně zklamaný, následně jsem ale zjistil, že obrovský rozdíl vyvolala aktualizace na nejnovější verzi operačního systému. BlackBerry mělo ve svých telefonech průměrné nebo mírně nadprůměrné fotoaparáty, proto jsem od něj zázraky nečekal, avšak Passport poměrně mile překvapil.

  

 

Stále absolutně nemá šanci porazit královnu fotomobilů Nokii Lumia 1020 (recenze), nicméně s jeho fotografickými schopnostmi jsem byl nakonec dostatečně spokojený, posuďte sami podle uvedených ukázek, ty jsem nijak neupravoval ani v telefonu, ani na počítači.

- -

-  - -

Objektiv hlavního fotoaparátu se skládá z pěti optických členů a má celkovou světelnost f/2.0, díky tomu za dobrého světla pořídíte fotografie se skvělou kresbou, zvlášť milovníci makro záběrů si přijdou na své a celkem bez námahy ve dne vykouzlíte příjemně malou hloubku ostrosti abyste fotografovaný objekt oddělili od pozadí. I v šeru si Passport vedle celkem dobře, během celé doby testování jsem ale zaznamenal celkem výrazný problém s ostřením.

 

Při špatném osvětlení, tedy typicky za šera nebo ve tmavém klubu měl Passport problém zaostřit. Ne že by ostření nebylo přesné, jakmile se mi napotřetí podařilo zaostřit, fotografie byla v pořádku, ale než se tak povedlo, byl jeho autofocus takzvaně „vedle jak ta jedle“. Doufám, že je to jen softwarový problém a že jej stejně jako úvodní problémy vyřeší aktualizace operačního systému.

- - -

- - -

Další nevýhodou je čtvercový formát displeje, který vás samovolně nutí používat netradiční poměr stran 1:1 abyste viděli obraz pěkně přes celou obrazovku. Snímač fotoaparátu pochopitelně čtvercový není a v natavení si můžete přepnout na režim 4:3 nebo 16:9, ale budete se pak potýkat s černým pruhem na displeji. Na druhou stranu je to přímo dokonalý telefon pro fanoušky Instagramu.

-

Co se týče videa, máte možnost natáčet HD nebo full HD snímky při 30 nebo 60 fps, tu vyšší hodnotu oceníte zvláště u rychlé akce, případně pokud plánujete následně vytvořit slow-motion efekt (což je možné přímo ve vestavěném video editoru), spolu se čtveřicí mikrofonů rozmístěných po celém těle zařízení jsou videa pořízená Passportem na výborné úrovni jak můžete sami posoudit díky ukázce. Dobrý dojem ze záznamu občas kazí snad až příliš časté přeostřování při změně záběru.

BlackBerry Passport: Camera demo

Cena & dostupnost na českém trhu

BlackBerry Passport je horká novinka na trhu a ačkoliv už se dá koupit v Kanadě, USA nebo dovézt z blízké Británie, stále ještě není dostupný v oficiální distribuci pro Českou republiku. Do našich krajů by se měl dostat začátkem listopadu, pravděpodobně 7. 11., a cena by se měla pohybovat kolem 16 000 Kč (včetně DPH) za základní 32GB model. Passport se zatím prodává pouze v černé verzi, nicméně co nevidět by se na trh měla dostat také bílá verze a už jsme díky uniklým fotografiím zahlédli i luxusní edici z pravého zlata, která nejspíše zamíří do Dubaje. Spekuluje se také o tom, že by se novinka mohla objevit v nabídce českého operátora T-Mobile.

V souvislostí s dostupností upozorňuji, že jsme v redakci testovali předprodukční model Passportu a finální verze se mírně mírně liší. Změny jsou ale spíš kosmetické, například přibyl horizontální kovový proužek lemující kryt microSD a SIM karet na zádech telefonu, stejně jako stříbrné kolečko kolem čočky fotoaparátu.

Závěrečné hodnocení

Passport je velmi zajímavé zařízení, které nikdy nezapadne do mainstreamu, ať už to budete vnímat jako pozitivum, nebo jako negativum. Pokud o Passportu uvažujete, rozhodně doporučuji si jej při nejbližší příležitosti někde osobně vyzkoušet a posoudit zda vám především rozměrově a váhou padne do vkusu. Jedná se také o jedno z mála zařízení na trhu, které disponuje vlastní hardwarovou klávesnicí, a nutno dodat, že v tomto případě velmi originální, jelikož ji zároveň lze používat jako dotykový touchpad.

 

Je pravda, že na psaní skrze klávesnici si chvíli budete muset zvykat a z počátku zadávání znaků nemusí být úplně pohodlné, ale po pár dnech trénování už vám to ani nepříjde a s rozložením se sžijete. Pozor ale na o něco tužší stisk. Stejně tak je nutné počítat s většími rozměry a především výraznější hmotností, díky které o Passportu při nošení v kapse budete vědět, a to celkem výrazně. Stěžovat bychom si mohli na nedostatek aplikací v BlackBerry Worldu, nicméně vzhledem k možnosti používat aplikace z Androidu tohle jako překážku nevidíme. Pozor však na to, že Android aplikace využívající Google Play služby oficiálně fungovat nebudou.

Chcete-li zařízení s hardwarovou klávesnicí, v případě BlackBerry budete pravděpodobně váhat mezi Passportem a chystanou novinkou Classic (první dojmy); musíte si ale udělat jasno v prioritách. Pokud potřebujete telefon ovládat jednou rukou, jste konzervativnější typ a nechcete experimentovat s neobvyklým tvarem telefonu i klávesnice, počkejte si určitě na Classic, případně sáhněte po některém z již dostupných ostružinových modelů. Naopak pokud vás fascinují nejnovější technologie, rádi experimentujete, chcete aby byl váš telefon výstřední a ojedinělý a zároveň pokud si potrpíte na větší displej, budete mít mnohem větší radost z Passportu.

Jestli vám ani takové vodítko nepomohlo a stále se nemůžete rozhodnout, nebo vás ohledně Passportu ještě něco zajímá, neváhejte se zeptat v komentářích pod recenzí; pokud bude v mých možnostech, rád na vaše dotazy odpovím.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

110 komentářů

 1. Díky za tuto recenzi! Tleskám, nejlepší recenze na českém webu! Well done, Mr.Ruslan

 2. Nádherná recenze, ještě nádhernější telefon.

 3. Jak jsem již napsal jinde, do světa ostružin mě přivábilo právě toto zařízení a po dvou týdnech s tímto kusem- vybroušeným kusem poctivého hardware- musím říct, že jsem celkově tímto komunikátorem opravdu nadšen a jakoukoliv práci na něm si opravdu užívám. Po sedmi letech na iPhonech to byl velký skok do neznáma a byť jsem hlavně první dny řešil nějaké záležitosti ohledně alternativních aplikací a samotného OS, tak jsem zatím přechodu z jablečného sadu k ostružinám nezalitoval a troufám si říct, že už ani nezalituji. BlackBerry přeji vše dobré, jejich produkty jsou jedinečné a na trhu nezastupitelné. Díky ze recenzi, Ruslane.

 4. TKD (neregistrovaný)

  Ruslane, mohu vás poprosit o názor? Používal jste během testování Passportu tablet? Běžně totiž používám kombinaci Q10 a iPad Mini – . Zkrátka kombinaci malý telefon, který se kamkoli vejde, na delší práci pak něco s větším displejem. Říkám si ale, zda Passport nestačí jako jediné zařízení. Stejně jako jsem kdysi používal Galaxy Note II. Díky za odpověď!

  • gck23 (neregistrovaný)

   Mám podobnou konfiguraci jako ty jenom místo Q10 mám Z30 a za jedno zařízení bych neměnil, že na ipadu hraju hry a používám hudební aplikace, ale záleží na tom, co na ipadu děláš ty

  • Zdravím pánové, na tohle si bohužel musí každý odpovědět sám podle využití. Dříve jsem to měl podobně, měl jsem malý BB Bold a k tomu tablet PlayBook kvůli větší obrazovce na multimédia, čtení článků a hry, ale už od doby co jsem přešel na Z10 se mi na PlayBook práší a s Passportem tuplem jsem neměl potřebu používat tablet. Nicméně mám přátelé, kteří tablet využívají opravdu velice efektivně a neobejdou se bez něj, takže je to opravdu případ od případu ;)

  • Tak ono také záleží, jak má člověk postavenou konfiguraci. Tabletu stoupá užitečnost, když „navazuje“ stavem na telefon, což více méně vyžaduje stejný systém, pokud možno dobře provázaný.

   Typický případ hry, určitě nebudu chtít mít stejnou hru rozehranou 2x, očekávám std. tedy, že si tablet a foun mezi sebou řeknou, v jakém stavu hra je a používám to zařízení, které je aktuálně vhodnější vzhledem k okolnostem. Nebo otevřené taby v webovém prohlížeči.

  • Jasně, tohle provázání je vždycky príma v ekosystému a Apple to má skvěle vyřešené přes Handoff. Co se týče her, tak já už je na mobilu nehraju, možná snad občas nějakou tu logickou typu 2048.

 5. „nicméně málokdo si kupuje smartphone kvůli tomu, aby mu půl dne ležel nehnutě na stole.“

  Tahle věta mě vždycky fascinuje, smartphone je zařízení, které vezmu do ruky, když ho potřebuju. Pokud ho celý den nepotřebuju, tak mi celý den leží na stole. To jako když mám smartphone, tak na něm musím furt něco dělat, jen aby se neřeklo, že ho nepoužívám? Stejná logika, jako používají operátoři, když vnucují neomezené tarify. Přece když mám telefon a hlasivky, tak musím 24 hodin s někým telefonovat ne?

  • Ta věta byla psaná s nadsázkou, stejně jako velká část recenze ;) Proto jsem taky psal, že výdrž se nedá zcela objektivně hodnotit, každý telefon používá k jiným účelům a jinak intenzivně ;)

 6. Na rozdíl od ostatních mi tato recenze nepřijde až tak povedená, na videu Ruslanův hlas působí hodně unaveným dojmem. Jako negativum vidím vrorky fotografií, které jsou při otevření ještě menší než na původním náhledu, z toho si obrázek o kvalitě fotoaparátu skutečně nelze udělat. Přiznám se, že mi není jasné jak je to se službami google, chápu to dobře, že si v telefonu nespustím aplikaci gmail a mohu ji pouze otevřít v prohlížeči?

  • Gmail neni potreba. Blackberry ho nativne podporuje ve svem mailovem klientu a to dokonce v push variante. Instalovat aplikaci by bylo zbytecne. Co se ostatnich app tyce, tak treba google maps nainstalujete, ale nemuzete se do nich prihlasit. Naviguji, dopravu ukazuji, ale neuvidite svoji historii. Veci, ktere nepotrebuji google jedou vesmes v pohode. Treba bankovni aplikace atd. Ale chtel bych podotknout, ze to neni android, takze ho z toho nedelejte. Ano, par chybejicich app lze vyresit, ale pokud jich chcete hodne, radsi si kupte android.

  • Děkuji za odpověď. Dělat z toho Android by mě ani nenapadlo, spíš mě zajímá nakolik se budu muset „uskromnit“ při přechodu na BB OS. Ale na to už přijdu sám.

  • Gonga: Za chybu u detailu rozkliknutých fotografií se omlouvám, už by to (doufám) mělo být opravené.

 7. Je dobře, že Blackbery žije dál a že po některých předchozích modelech přidává opravdové inovace, a to i ve smyslu jiného pohledu na věc. Čím větší diverzita na tomto poli, tím lépe pro uživatele. Velcí hráči jsou pak tlačeni do standardů v oblasti služeb a rozhraní a nikdo není nucen zůstávat stále u té samé platformy.

 8. Skvělá recenze a úžasný telefon. Toto mě láká si pořídit k Lumii 930, protože je to unikát :-)

  Ale: jak je na tom psaní s háčky a čárkami na HW klávesnici? Našeptávač českých slov na té softwarové (pokud je)? Přece jenom psát „cesky“ emaily nepůsobí na klienty moc profesionálně.

  • Cesky se da psat naseptavacem a odhazovanim nabidnutych slov. Funguje to skvele, co nenabidne treba dopsat podrzenim tlacitka a pak uz si to pamatuje.

  • Jinak naseptava velmi dobre. Sam to tedy (jak vido :-) nepouzivam, ale to je spis muj problem, nez BB. Zaroven funguje take diktovani SMS atd. v cestine.

  • Psaní diakritky funguje několika způsoby – nejčastěji lze využít predikci, která nabízí celé slova s vyplněnou diakritikou a stačí jen švihem prstu přes povrch klácesnice nahoru to slovo hodit do textu. Případně manuální zadávání písmen s diakritikou funguje tak, že podržím dlouze stisknuté písmenko E, při spodní straně displeje mi vyjede řádek s diakritickými variantami toho písmene a lehkým poklepáváním po dotykovém povrchu tlačítka vybírám kterou možnost potřebuju, tedy jestli é nebo ě atd.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Nejjednodussi zpusob jak psat s diakritikou je proste psat a nechat telefon sam doplnovat hacky a carky. Takze jak me nikdo nedonuti na notasu psat s diakritkou, tak me nikdo nedonuti na Passportu psat bez :). Funguje to prekvapive velmi dobre. Jinak jak pise Ruslan – klavesy maji dve urovne. Stisk a dotek. V mnoha recenzich se o tom nemluvi, protoze diakritika v jinych zemich neni tak dulezita, ale je to asi nejlepsi vec na cele dotekove HW klavesnici.

   Jinak po trech tydnech s Passportem pisu stejne rychle, mozna rychleji nez na Q10. Ale cca tri dny me trvalo prestelovani, hlavne mensi mezernik. Bal jsem se hodne chybejiciho altu, shiftu a rozsirenych znaku, ale opet – oproti Q10 jsem rychlejsi. Jen u nekterych hlavne Android aplikaci se objevi radek na displeji a zastini nektere prvky (napr. v Toshlu).

  • Já dnes zjistil, že už zas neumím psát na své Z10 :D Takže opravdu je to věc zvyku, na Passportu jsem taky nedělal tolik překlepů jako na Z10, myslím si že ta hardwarová klávesnice a fyzický pocit stisku a mezer mezi jednotlivými tlačítky hraje fakt velkou roli.

 9. Prvé tri zápory sú mimo. Dalo by sa to povedať v podstate pri každom terajšom telefóne vyššej triedy.

 10. Petr (neregistrovaný)

  Mě by zajímalo jak je na tom BB s navigací, jdou na tom rozjet Here mapy z androidu pro offline autonavigaci? A jak je na tom celkově s GPS (přijem signálu apod). Rozhoduji se mezi Passportem a Clasic. A tohle je pro mě duležitá věc kvůli tomu abych opustil Android.

  • Here mapy zrovna nejdou. Jinak udajne Sygic OK (nezkousel jsem), google maps v pohode (zkousel jsem) a nebo nativni Mireo (tomtom mapy). Asi chodi i jine, ale Google Maps a Mireo me staci. Waze funguje taktez.

  • Sygic mapy fungují stažení z Amazon Appstore bez problémů. Jinak jsou ale i nativní varianty jako je MIreo Don’t Panic nebo Navfree.

  • Petr (neregistrovaný)

   Těch Here map je škoda, dost se mi líbí pro offline navigaci, Google mapy sice používám, ale v zahraničí jsou mi tak nějak k ničemu :). Asi se kouknu na nějaké ty nativní a uvidím výměnu stejně plánuji až někdy po novém roce tak mám zatím co studovat.

  • Neni vylouceno, ze pujdou i Here mapy casem. Prozatim ta prvni verze bohuzel nefunguje. Nainstalovat jde, ale spusteni skonci cernou obrazovkou.

  • HERE mapy jsem nezkoušel, nicméně Google Mapy fungují bezvadně, osobně také rád používám nativní offline navigaci s názvem NavFree (mám ji na screenshotu v recenzi), která je kvalitní a zdarma. Viz: [odkaz]

  • Vladikc (neregistrovaný)

   Sygic ve verzi instalace 1400_beta1 fungují na OS 10.3 v pohodě.

 11. Chápu to dobře, že když mám zakoupeny mapy sygic v google play, tak si je budu muset v appstore znovu zaplatit?

  • Stahnete si je rovnou z toho google play pomoci klienta Snap.

  • Přesně tak, Snap podporuje stahování koupeného softwaru. Při prvním spuštění se přihlásíte do svého Google účtu, pak si najdete Sygic, kliknete na tlačítko pro stažení, Snap ověří zda danou aplikaci máte už koupenou a pokud ano, stáhne ji a nainstaluje.

  • Se Sygicem bych z Google Play moc nepočítal. Na mé Z10 se ze Snapu zakoupený Sygic sice stáhne, ale další soubory už chce přímo z GP a na tom skončí.

   Sygic z Amazonu funguje komplet.

  • Ale tam ho musím zaplatit znovu? Protože jestli tomu dobře rozumím, mnou již zakoupený stáhnu přes Snap, ten ale podle Standy nefunguje ideálně, resp. nelze stáhnout jednotlivé mapy a tak musím na Amazon, ale tam nebudou vědět, že už jsem si ho jednou koupil na Play a tak ho musím znovu zaplatit, ano?

  • gonga: No je otázka, kdo ti ty mapy prodal. Zda to byl inapp, tedy jsi nakupoval u Google (identifikace pomocí Google ID-platné jen v Play) nebo u Sygicku, který má vlastní identifikaci nezávislou na Google, resp. Play.

   Já mám např. SmartMapy koupené přímo od nich a více méně já rozhoduji, kde je užívám (Palm OS, WM, Android-co se mnou už procestovaly) a je to nezávislé na platormních marketech. Třeba to tak má i Sygic. A předpokládám, že úplně stejně bych si je mohl přesunout na BB (Androidí aplikaci).

   A je otázka, zda Snap umožňuje jak stažení placených aplikací (ano), tak i inapp nákupů.

  • Resp., je něco jiného placená aplikace, inapp, nákup do aplikace. Kam spadá Sygic a co podporuje Snap.

  • Vlastně ani nevím, byly v akci u nějakého telefonu za 500,- (bylo tam heslo k nákupu, či co) a stahoval jsem je přes play. Myslím, že to ale bude jako inapp. Díky za odpověď.

  • Tak inapp vidím z pohledu Snapu jako nejvíce problematickou. Aplikace nebude mít na BB přístup k danému API (Google Play) pro kontrolu oprávněnosti přístupu k obsahu aplikace.

 12. V Amazon appstore myslím.

  • Použijete nativního klienta pro Obchod google (Snap) a použijete je z tama

 13. Pekna recenze…

  Mam otazku: Jak je to s vyvazenim telefounu/tezistem? Kvuli velikosti bych mel trosku obavu, ze pri psani ma snahu prepadavat dozadu, pokud bude teziste vys nez ukazovacek na zadni strane.

  • Nedela mi to problem, jedine kdy mam problem je pri psani v leze na zadech, ale to je problem kazdeho telefonu s HW qwerty, ze holt ty cudliky treba zmacknout.

  • Přesně jak píše MBERDYCH – těžiště je zhruba ve středu a telefon nepřepadává při psaní ač se lidé o tom domnívají dokud si Passport nevezmou do rukou. A přesně jak psal MBERDYCH – při psaní v leže na zádech je třeba si dávat pozor, stalo se mi jednou, že mi passport vypadnul z ruky a dopadl ocelovým rohem přímo na čelo, což mi málem rozseklo lebku :D

 14. V prve rade dekuji za vynikajici recenzi.

  Me by docela zminovala jedna drive ve foru zminovana vlastnost – moznost nastavit si barvy indikacni diody podle sveho. Nebylo by to mozne nejak podrobneji rozebrat? V soucasnaosti pouzivam na toto program AdvanceOS a rad bych vedel, zda ma tento program vice nebo mene moznosti nez to co nabizi soucasne BB. Dekuji.

  • Barvu notifikační diody právě teď nastavit nejde, ale během cca měsíce přijde aktualizace na 10.3.1, kde to jde. Mám tuto verzi jako leak nainstalovaný na Z10 a už mi tam změna barev diody funguje v pořádku přímo v systému, žádnou další aplikaci nebude tedy třeba instalovat ;)

  • Dekuji.

   Me jde o to, co vsechno a jak moc nastavit lze a nelze. napr. zmina aplikace umoznuje nastavit sciceni, pomale nebo rychle blikani, barvu, atd. Aby v te 10.3.1 nebylo jen nejake zakladni nastaveni a vic nic.

  • vojta66 (neregistrovaný)

   existuje krásná aplikace berry buzz, která umožňuje veškeré možné i nemožné nastabvení diody.

  • Podle toho co jsem zatím viděl v leaku 10.3.1 je tam jenom to základní nastavení barvy. Pokud chcete nějaká pokročilá nastavení jako interval nebo kombinace problikávání, tak si na to budete muset stáhnout speciální aplikaci. V BlackBerry World je jich víc, zmíněný BeBuzz je asi nejpopulárnější a uživatelé jej znají ještě z dob Boldů.

 15. Vojtěch (neregistrovaný)

  Tohle se mi opravdu hoooodně líbí, ale po dlouhých letech na androidu si nedovedu představit život bez hangouts/talk. Lze to na BB nějak vyřešit?

  • Zkusím to zjistit, dřív na to byla přímo nativní aplikace GTalk, ale já tenhle protokol nepoužívám, tak se přiznám, že nevím jak je na tom aktuální služba Hangouts.

  • Rezza (neregistrovaný)

   GTalk jede, je na to nativni aplikace, ktera se integruje s hubem. Ale je hodne nedodelana. Hangouts nikoliv. Nezkousel jsem, ale neverim, ze pojedou. Kvuli navazani na Google ucet.

  • Google talk funguje, ale jak říká REZZA je dost nedodělaná. Nejdou mi přes ní posílat soubory, včetně fotek :-(

  • Velda (neregistrovaný)

   Co Trillian – multiprotokolový multiplatformí IM?

 16. Jinak Ruslane skvělá recenze.

 17. Jerry (neregistrovaný)

  AHoj, spojím Passport s Moto 360? Ztratím nárok na zaplacené aplikace v Play Google, čili jdou stahovat jen free verze? Děkuju.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Moto 360 nevim, hodne lidi ale pouziva Pebble a tam moznosti jsou. I kdyz pry ne idealni. Placene aplikace z Google Play jdou stahovat, pokud tam neni neco in-app purchase, co overuje licence.

 18. Skvělá recenze :)

  Pobavení na začátku bylo příjemným bonusem.

 19. Jerry (neregistrovaný)

  Moto 360 potřebují android 4.3 a vyšší, což by BB 10.3 měl obsahovat. Nechci nákupem Pasportu hodit $265 za Moto do koše a mít z nich „hodinky“. Android wear je velmi návyková věc. P.S. taky mě velmi baví Wireless charging. N5 i Moto to podporuje. Passport to nikde neuvádí, takže pešek že? Přitom mít telefon položený v office na stále na charger je super.

 20. Johny (neregistrovaný)

  To video je zas hrozný. Stabilizace 0, takže na tohle opět další nepoužitelný telefon :-/

  • T.Z. (neregistrovaný)

   Achjo další zbytečný telefon se kterým nenatočíš celovečerní film :((

  • Johnny je designér. A když dělá místním trafikantům navštívenky, tak potřebuje pořádný foun.

  • lol (neregistrovaný)

   BB Passport je na tom zo stabilizáciou lepšie ako iPhone 6…

  • lol (neregistrovaný)

   [odkaz]

  • Johny (neregistrovaný)

   LOL: tak to si asi na drogách, co? iPhone stabilizaci má, BB ne. Nekecej kraviny. Co jsem řekl je pravda, zbytek komentářů pod tím je zas jen nesmyslnej hate ublížených blbečků.

  • Johny (neregistrovaný)

   Abych byl přesnější pro vrtaly v zadku, BB má nefunkční stabilizaci a na snímaném videu se naprosto nijak neprojevila. Jak je z videa zřejmý. [odkaz] tady se můžeš podívat na srovnání obou nových iP a pak se podívej na BB.

  • LOL (neregistrovaný)

   Videl som to na videu ktoré som ti poslal to mi stačilo… BTW z updatom 10.3.1 sa má stabilizácia ešte vylepšiť takže tak.

   mimochodom určite radšej BB passport ako iphone nechápem tvojmu komentáru typu To video je zas hrozný. Stabilizace 0, takže na tohle opět další nepoužitelný telefon :-/

   Ten telefón je použiteľný viac než dosť..hlavne v tedy keď ja fičím na 60% baterky kým iphone hľadá zásuvku s 1%…

  • Johny (neregistrovaný)

   Nevim co na tom nechápeš. Podívej se na to video, zjistíš, že jede bez stabilizace a z toho asi pochopíš i komentář „To video je zas hrozný, stabilizace 0, na tohle nepoužitelnej telefon“. Pokud jde o jazykovou bariéru, tak s tou ti nepomůžu. Natáčení na BB je shit jak je vidět. Nic jiného jsem nehodnotil a nemyslím si, že k tomu je důvod, vypisovat se tu ke každé blbince co ten telefon má nebo nemá. Mě zarazilo jak je to video hrozný, nic ostatního.

  • lol (neregistrovaný)

   Nie napísal si že je to nepoužiteľné a práve naopak Passport je jedno s najlepších zariadení predstavených tento rok….a použiteľný je viac než dosť osobné by som si ho vybral radšej ako ktorýkoľvek iný mobil

  • Johny (neregistrovaný)

   NA VIDEO ŽE TO JE NEPOUŽITELNÝ!!! Já už nevim jak ti to mam říct!!! Boha!

  • lol (neregistrovaný)

   BTW vlastním smartphone už asi 3 roky a dokopy som natočil asi tak 5 minút videa… čiže u mňa je to na miske váh úplne naspodku. Čo ja oceňujem na telefóne je design, použiteľnosť a SW a v tomto je BB špička….

  • johny (neregistrovaný)

   Tebe doma navedli, ne? :-D ale chapu, uz ti doslo ze si reagoval mimo, tak „BTW“ :-D Vpoho, kazdej se obcas unahli, zvlast kdyz „ten troll zas pise ze sou hracky co se mi libi spatny!“ :-D nemyslel sem to zle, ale musis snad uznat sam, ze to video je spatny. Da se to vzdycky pak doeditovat, kdyz mas trochu zkusenosti, ale hyper vysledek z toho moc nevypadne. Tak snad to fixnou, protoze s takovym vykonovym potencialem nechapu, proc by to melo podavat takovyhle vysledky.

 21. Martin911Turbo

  Perfektní recenze, jsem s dotazem vzhledem k 3GB ram, kolik je možné spustit aplikací v telefonu, klasicky 8 a nebo více?

  • Rezza (neregistrovaný)

   Klasicky jen osm, ale vlezou se na jednu obrazovku. Až 4 jsou v takovém půl active frame. Na jednu stranu škoda, ale s integrací v hubu to není takový problém. Jen srovnání s N9, kde jsem rekord dal cca 60 a ona pořád krásně jela…

  • lerion (neregistrovaný)

   To je dost škoda. Poměrně nadstandardní velikost RAM mezi telefony a nelze využít plně? Lepší by bylo, kdyby mohlo běžet tolik aplikací, kolik je volné RAM.

  • Aplikace mají i jiné nároky, než jen RAM. Proto je jejich počet uměle omezován.

  • Osobně nevidím využítí pro víc než 8 Active Framů. Jsem zvyklý používat maximálně 6, většinou nechávám 3 běžet kvůli stavovým informacím a zbytek prostoru nechávám pro aktuálně používané aplikace. To, že aplikace neběží jako Active Frame neznamená, že nemůže nějaký její proces běžet na pozadí. Aktuální verze OS podporuje už takzvané „headless aplikace“, kterým lze povolit chod na pozadí, patří mezi ně například různé utility na úpravu notifikací atd ;)

  • Lerion: po dlouhodobé zkušenosti se Z10 můžu říct, že omezení na 8 aplikací je rozumné řešení. Telefon má rezervu a žádnou aplikaci ti nevypne.

   Teď mám leak verzi OS 10.3, ten má ne zrovna vychytanou správu aplikací a sem tam nějakou shodí, aby uvolnil ram. Což je z uživatelského hlediska matoucí.

   Takže za mě raději omezení na dostatečném počtu spuštěných aplikací, než loterie, co ještě zůstane spuštěno a co už ne.

  • Myslel jsem aplikace, které jsou vidět, ne headless appky, co zmiňuje Ruslan.

 22. orgasmic (neregistrovaný)

  Zdravim,

  nikdy jsem tyto telefony nevlastnil, ale sestra mela kdysi sluzebni a vypadal hodne zajimave.

  Rad hraji hry, tak bych se chtel zeptat, proc dle recenze neni vhodny?

  Predpokladam spravne, ze budu mit pri hrani cerne pruhy, ktere budou eliminovat ctvercovy display?

  A vsechny hry funguji z Google-Play?

  Hlavne Clash of Clans…dekuji.

  • Vsechny urcite nefunguji. Jak jsem psal, nedelejte z toho android. Na hrani bych si ho nevybral.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Vetsina her se proste roztahne na cely displej. Ted jsem zkusil to Clash of Clans, asi to jede. Jen proste in-app nakupy vazane na Google nepojedou.

 23. Lukas (neregistrovaný)

  Jeden rychly dotaz, jak se na te klavesnici teda napise ta tecka a carka?:) Dekuji

  • Rezza (neregistrovaný)

   Ctvrty radek se objevuje dle kontextu jako SW klavesnice na displeji. Jinak tecka se da napsat napr. pomoci dvojiho zmacknuti mezerniku a doplnovani se taky celkem casto trefi, ze clovek chce psat carku ve vete. Takze se da udelat swipe nahoru a doplni se. Ja se toho bal a kupodivu je to mnohem pohodlnejsi nez na Q10.

  • Lukas (neregistrovaný)

   Aha, diky. A muzu mit v tom sw klavesovem radku carku a tecku ‚natvrdo‘? Aby to bylo vzdy po ruce?

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tecka a carka je tam tusim vzdycky. Jeste se nestalo, ze bych ji nemel po ruce, kdyz jsem potreboval.

  • Přesně tak, zrovna tečka a čárka jsou tam vždy, ostatní symboly se mění inteligentně podle toho, do kterého pole zrovna uživatel píše. Takže při vyplňování emailu se tam objeví zavináč atd.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Mimochodem u toho emailu – prvni mezernik da @ a dalsi davaji tecky, Takze pokud clovek nepise mail ve tvaru jmeno.prijmeni, tak na ty maily ty spesl znaky nepotrebuje :).

 24. Ahoj. Měl bych jeden dotaz. Funguje v Blackberry Passport aplikace Jawbone UP a syncne se s náramkem UP24?

  Zkoušel sem to asi před půl rokem s Q10, a nešlo to, protože Q10 mělo Android 4.2 a UP vyžadoval 4.3 který přidává podporu BLE.

  • Samotná aplikace funguje, zkoušel jsem to ještě na Z10 když jsem váhal jestli si pořídím FitBit nebo Jawbone a obě aplikace fungovaly, ale na žádné z nich nefungoval ten bluetooth sync. Nově od updatu na Android 4.3 už funguje i ta synchronizace, alespoň to mohu potvrdit s FitBitem, bohužel nemám Jawbone a ani jej nemá nikdo z přátel ;)

 25. T.Z. (neregistrovaný)

  Ruslane dost sem se těšil na recenzi a musím říct……..že si opět nezklamal! Dokonce sem se i několikrát při čtení pousmál což se mi na obdobných webech opravdu nestává. Passport je myslím tak do detailu propracované zařízení že není nutné ho označovat za experiment. Tohle je produktivní bestie a sen každého managera a businessmana(nebo skoro každého zbytek sní o BB classic);)

  • Děkuju za pochvalu, v tomto případě jsem spíše experimentoval já sám a snažil se oprostit od pravidel běžné recenze a napsat to trochu odvážnějším a hravějším stylem. Jsem rozhodně potěšen, že to čtenáři vnímají pozitivně, trochu jsem se bál abych některými narážkami nevyvolal flamewar :)

  • „odvážnějším“ … :) Tak s těmi 10ti bankroty jsi mně rozsekal :D Gratulace, pěkná recenze!

 26. Don Basco (neregistrovaný)

  Zdravim, jak je to u passportu s ovladanim jednou rukou? Klavesnice bude asi prilis siroka, jde mi spis o zakladni veci jako vytaceni kontaktu, prohlizeni notifikaci, webu, cteni emailu..

 27. Jinak majitelé Passportu v síti AT&T už dostali možnost oficiální OTA aktualizace na 10.3.1.1016, která mimo jiné vylepšuje kameru a práci s autofocusem.

 28. Robert (neregistrovaný)

  Passport používám asi tři týdny a od té doby jsem snížil používání notebooku tak na třetinu dřívější potřeby. Naprosto geniální mašinka, na psaní jsem si sice zvykal dva týdny ale jak Ruslan píše, pak to jde skvěle. Predikce a „vyhazování“ slov funguje parádně a podporuje i použití u více jazyků naráz (osobně píšu v češtině, nemčině a angličtině). Výdrž baterie bomba, při běžném použití dva dny. Měl jsem zpočátku spíše psychologický propblém s většími rozměry, ale telefon se fakt vejde do kapsy od košile, saka i kalhot a není to tak hrozné. Rozhodně doporučuji všem, nejlepší volba pro každého, co má smartphone hlavně na práci a ne nazábavu. A to jsem vyzkoušel úplně všechny platfomy a značky, BlackBerry OS 10 je opravdu to nejlepší a nejefektivnější pro práci.

  • ayrton (neregistrovaný)

   suhlasim je to super prac.tel. a Passport ma perfektny design konecne nieco ine ako vsetci ostatny a mam aj apple 6 a 6 plus a musim povedat ze oproti Passportu su ako cinske hracky co sa desigmu tyka ,ale aby som nepisal len pozitiva , negativum je ze ho nepodporuju firmy myslim ako spoloc. ktore oznamia ze na dany typ systemu neposielaju push hlasenia v tomto je apple zase perfektny lebo toho podporuju vsetci

   ayrton

 29. antiJohny (neregistrovaný)

  Koukám Johny, že nejlepší telefon je pro tebe Sony HDR-AX2000E (profesionální digitální kamera), když jediným kritériem je pro tebe video, ale budu ti oponovat, neb na Sony HDR-AX2000E se velmi spatně píšou emily, sms a má velký problém s přihlášením do FC :) :) :) :) Ale holt každý dle svého gusta.

 30. VIK (neregistrovaný)

  Ahoj, můžu se zeptat, jak na současném BB OS 10 běhá emulovaný Sygic z androidu ? Vybírám ho pro člověka, který by potřeboval kvalitní navigaci a telefon na psaní emailů.

  • Gck23 (neregistrovaný)

   Ja na z30 pouzivam cracknutej sygic a beha mi spolehlivejc nez na xperii s, co jsem mel pred tim.

   (Pro moralisty, mam ho koupenej, ale pres snap nejdou obnovit koupene inapp mapy)

   O par radku vys nekdo psal, ze sygic z amazon storu jde normalne.

 31. Míra (neregistrovaný)

  Zdravím, měl bych dotaz ohledně SNAPu. Zrovna jsem nahrál do Z3 os 10.3, nainstaloval aplikaci Snap, ale při zadání přihlašovacích údajú mě to nechce pustit dál. Nějaký nápad? Předem díky…

  • Hezký večer, zkontrolujte si přihlašovací údaje, já používám Snap celkem dlouhou dobu a často a s přihlašováním jsem neměl problém.

  • gotfired (neregistrovaný)

   nemáte náhodou dvou fázové ověřování na gmailu? pokud ano je potřeba si vygenerovat jednorázové přístupové heslo

 32. NikolaM (neregistrovaný)

  Zdravim, chtěl jsem se zeptat jak důvěryhodná je informace o zařazení telefonu do nabídky T-Mobile?? Díky

 33. Gotfried (neregistrovaný)

  Zdravím, pořídil sem si passport a nechal si vyměnit SIM kvůli LTE (o2) nicméně stále přijímám pouze 3G – chtěl sem se zeptat jestli někomu s passportem běží LTE. U opretátora sem si ověřil, že LTE mám aktivní/správnou SIM, když zadám kód *444*# tak to píše že telefon je LTE kompatibilní.. V nastavení BB jsem povolil 4G.. Už nevím kde by mohl být problém

 34. stano (neregistrovaný)

  OTG A vytvorenie prístupového bodu wifi ? Ďakujem za odpoved

 35. Lukas (neregistrovaný)

  Zdravím právě som si zakoupil Passport mám stiahnuty Sygic ale gps signál nevie nalest. Ako sa aktivuje gps signál dakujem

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).