TOPlist

BlackBerry Passport: Experiment, který se povedl (recenze)

Neobvyklý, velký, hranatý, zvláštní, pozoruhodný, těžký, ojedinělý, drahý, impozantní; to všechno je BlackBerry Passport. Pokud vás kanadská novinka oslovila, určitě vás bude zajímat, jak dopadla v naší recenzi.

Zlí jazykové již léta tvrdí, že BlackBerry krachuje, ne-li již zkrachovalo, odstupuje z mobilního trhu, zkrátka je to firma, na kterou bychom měli co nejdříve zapomenout a odhodit do koše jako staré děravé botasky, které byly kdysi pohodlné, ale už se zkrátka nenosí. O to více jsou pak lidé okolo překvapeni, když zjistí, že ta společnost ještě pořád existuje, stále ji nevymizel tep, ani nápady na inovace. Možná právě díky nízkým očekáváním a celkovému opomíjení se BlackBerry podařilo znovu získat pozornost celosvětových médií i běžného obecenstva naprosto nevídanou a nezařaditelnou novinkou s názvem Passport.

Klady (+)

 • kvalitní konstrukce, ocelový rámeček
 • slušná výdrž baterie
 • hardwarová klávesnice s dotykovou vrstvou
 • jemný displej s vysokým rozlišením
 • kvalitní fotoaparát a záznam videa
 • rychlý a stabilní operační systém
 • možnost spouštění aplikací z Androidu

Zápory (-)

 • vyšší rozměry a hmotnost
 • vysoká cena
 • nevyměnitelná baterie
 • nedostatek nativních aplikací
 • čtvercový displej se nehodí pro sledování videa

Jak Passport hodnotí okolí?

Rozhodl jsem se do recenze zařadit několik odstavců věnovaných reakcím veřejnosti na BlackBerry Passport. Nehodlám tady rozebírat nějaké online komentáře a názory různých médií, jde jen a pouze o bezprostřední reakce lidí kolem mě. S žádným telefonem, ať už osobním, nebo testovaným pro SMARTmanii, se mi totiž nestalo, že by se mě cizí lidé v MHD nebo restauraci ptali co to mám za telefon a tak nevěřícně kouleli očima.


BlackBerry Passport po boku loňského modelu Z10

Od uvedení prvního iPhonu v červnu 2007 jsme si tak nějak zvykli, že chytré telefony jsou takové placaté nudle s lesklou dotykovou obrazovkou přes celou přední stranu a z pohledu „běžného Franty uživatele“ (BFU) se liší jen velikostí displeje, logem výrobce a použitými materiály. 80 % populace se mezitím hádá, zda je lepší plastový Samsung, který přežije pračku a nějaký ten pád, ale na někoho působí levným dojmem, nebo iPhone, na kterém Apple nešetří luxusními materiály jako safír nebo hliník, aby jej pak uživatelé mohli hned po vybalení roztříštit o podlahu nebo ohnout do tvaru bumerangu.

Najednou se tu objeví BlackBerry, to stejné BlackBerry, které kdysi používali neandertálci, protože to mělo tlačítka a emaily, rozdá svým zbylým pěti zaměstnancům LSD (zbytek byl rozpuštěn po těch 10ti bankrotech, pamatujete?) a vydá nějaký zvláštní hranatý telefon, který se tvarem blíží čtverci a má podivnou třířadou klávesnici. První reakcí snad všech lidí včetně mě je, že si poklepete na čelo a řeknete si: „No to se asi zbláznili, jak to mám probůh používat?“. Jakmile si ale Passport osaháte, párkrát si jej poměříte v ruce a v kapse, začnete na něm vykonávat běžné úkony, zjistíte, že to všechno tak nějak dává smysl a že je Passport tak šílený, až je geniální.

Téměř kdekoliv jsem Passport vyndal z kapsy, každý se hned ptal, co to je a chtěl si ho vyzkoušet. Po prvotním šoku si Passport většinu lidí získal velkým jemným displejem, téměř nikdo nechápal jak je možné pokrýt každé písmenko hardwarové klávesnice dotykovou vrstvou a co se týče designu, buďto vám přijde naprosto odporný, nebo si jeho ostré rysy ihned zamilujete. Jeden kamarád po takovém prvním vyzkoušení Passportu prohlásil celkem zajímavou větu, kterou jsem si musel poznamenat, abych ji ocitoval v recenzi: 

„S tímhle si připadám jako Tony Stark a čekám, kdy přiletí oblek Iron Mana.“

Obsah balení

K recenzi jsme měli k dispozici předprodukční verzi telefonu (avšak s finální verzí software), nicméně prodejní krabička nám chyběla. BlackBerry na svém YouTube kanále naštěstí zveřejnilo oficiální unboxing video, ve kterém si obsah balení lze prohlédnout. V horní přihrádce najdeme telefon samotný, následuje uživatelský manuál a příručka pro rychlý start.

Ve spodní přihrádce najdeme adaptár nabíječky, USB kabel s microUSB konektorem a pecková sluchátka s gumovými návleky. Kablík od sluchátek s 3,5mm jackem doplňuje plastové ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru. Nic nadstandardního v balení nehledejte, nicméně vzhledem k ceně bychom ocenili alespoň ochranné pouzdro nebo fólii na displej.

Design a zpracování: Obr, který zaujme

Pokud pomineme staré ostružiny z absolutně nejnižší třídy Curve, BlackBerry se z pohledu zpracování telefonů vesměs nikdy nedalo nic zásadního vytknout a výjimku nečiní ani Passport. Už při prvním uchopení máte příjemný pocit, že držíte v rukou kus kvalitního hardwaru a ne nějaké levné plastové tintítko. Pokud se dokážete přenést přes samotné rozměry, které činí 128 x 90,3 x 9,3 milimetrů, zarazí vás poměrně vysoká váha 196 gramů. Passport je v porovnání se svou konkurencí doslova sumo zápasník, do jeho váhové kategorie spadá už jen cihla a Mike Tyson.

 

Pak je to otázka subjektivní preference – pokud chcete telefon lehký jako pírko, Passport pro vás zřejmě nebude tou správnou volbou, na druhou stranu váha dodává celkové konstrukci bytelnější dojem a vzhledem k použitým materiálům je celkem pochopitelná. Kolem okrajů Passportu se táhne rámeček z oceli – žádný hliník, žádná plastová imitace, ale ušlechtilá ocel, která ustojí nějakou tu ránu, ale také vás možná donutí utáhnout si opasek, aby vám nespadly kalhoty. Na BendGate aféru zapomeňte, touhle ostružinou můžete zatloukat hřebíky do zdi.

  

Na těle tohoto „kanadského pasu“ příliš mnoho tlačítek nenajdete, neboť se systém ovládá z větší části gesty. Jedinou výjimku tvoří trojice multimediálních tlačítek na pravém boku, ta mají na starosti ovládání hlasitosti médií i notifikací a prostřední klávesa spouští nebo pozastavuje přehrávání hudby či videa, případně dlouhým podržením vyvolá hlasovou asistentku. Poslední tlačítko najdete na horní straně, kde má funkce aktivace nebo uspání telefonu, jeho umístění ale z našeho pohledu není příliš šťastné; nedá se na něj příliš dobře dosáhnout jednou rukou a mnohem lepším řešením by bylo umístit jej rovněž na pravou stranu.

 

Nechybí ani obligátní 3,5mm výstup na sluchátka, naopak o příjem zvuku se postarají rovnou 4 mikrovony rozmístěné po celém těle Passportu. Jeden z nich je schovaný přímo u telefonního reproduktoru a má za úkol regulovat hlasitost reproduktoru během telefonování podle toho, jak daleko je telefon umístěn od vašeho ucha a podle temperamentu volajícího. Díky tolika mikrofonům je zaručené, že vás druhá strana uslyší zcela zřetelně i v poněkud rušném prostředí a díky více poměrně výkonnému telefonnímu reproduktoru nebudete ani vy mít problém slyšet volajícího.

Záda Passportu pokrývá polykarbonát s měkkou povrchovou úpravou, díky které na dotyk působí trochu gumovým dojmem, téměř identickou povrchovou úpravu má i dnes už prehistorický tablet BlackBerry PlayBook. Záda jsou každopádně příjemná na omak, telefon vám jen tak snadno nevyklouzne z ruky a na matném povrchu nejsou ani příliš vidět otisky prstů nebo šmouhy.

BlackBerry Passport nemá odnímatelný akumulátor, zadní kryt je tedy z větší části pevný, malou výjimku tvoří horní lišta v oblasti nad fotoaparátem, která se dá jemným zapáčením odklopit aby odhalila sloty na microSD a nanoSIM karty.

Displej: Připravte se na čtverec

Passport je neobvyklý od hlavy až k patě a týká se to i displeje; jedná se o čtvercový IPS panel s uhlopříčkou 4,5 palce, což není zas tak závratná velikost, už jsme si dokázali zvyknout i na šestipalcové tabletofony. Na 4,5” displej má ale celkem vysoké rozlišení – 1440 x 1440 pixelů a jeho jemnost je 453 ppi a nabízí celkem příjemný pohled a realistické barvy.

V porovnání s předchozí řadou ostružin má větší rozsah jasu, systém jeho regulace je o něco odlišný oproti konkurenci. Na většině telefonů si můžete zvolit buďto automatický jas a nechat za sebe plně rozhodovat systém, případně automatiku vypnout a nastavovat jas fixně manuálně.

Na BlackBerry (včetně současných generací) funguje hybridní poloautomatika. Posuvníkem si nastavíte úroveň jasu komfortní pro vaše oči a systém pak udržuje subjektivní vjem této úrovně při různých světelných podmínkách, takže na sluníčku trochu přidá a v šeru trochu ubere. Těžko se to vysvětluje, nicméně představte si to jako kdybyste řídili auto, mohli si vybrat rychlostní stupeň a automatika podle okolního provozu za vás reguluje pedál plynu.

Můžete díky tomu například šetřit energii a nenechat vaše ostružinové auto pálit plnou rychlostí vpřed, ale zároveň se nemusíte bát, že neuvidíte na obrazovku jakmile vyjdete z domu na přímé slunce. Je to takový automatický režim s možností regulace výkonu ze strany uživatele.

Hardwarová výbava

Přichází na řadu taková ta sekce plná čísel, miliampér, megapixelů a gigahertzů – vás to nebaví, mě to nebaví, tak si to zkrátíme ať se co nejdříve vrátíme k zajímavějším věcem. Kanaďané si nikdy nehonili ego nad hardwarovými specifikacemi, nikdy v obsazení moderních součástek nesahali například Samsungu ani po kotníky, ale přesto ty jejich krámy fungují zatraceně spolehlivě a svižně.

  

I tak na tom není Passport až tak tragicky, najdete v něm 2,2GHz čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s grafickým čipem Adreno 330 (450 MHz). Dále zmíním 3 GB paměti RAM, 32 GB vnitřního úložiště rozšiřitelného až o dalších 128 GB pomocí microSD karty, jejíž slot je schovaný spolu s nanoSIM pod malou krytkou v horní zadní části telefonu.

 

Závěrem kapitoly ještě doplním, že na Passportu nenajdete microHDMI výstup jak tomu bylo u předchozí generace ostružin, avšak nahradil jej takzvaný SlimPort. Je to jeden jediný konektor na spodní straně zařízení, který je kompatibilní s běžnými microUSB kabely, nicméně přes dokoupený adapter budete moci využívat mnohem více rozhraní jako USBhost, HDMI, DVI, VGA a DisplayPort.

Baterie a výdrž

Žádné další odnímatelné víko na tomto „kanadském pasu“ nehledejte, baterie je nevyměnitelná; ale aby vám to nebylo líto, oželel výrobce nějaké ty milimetry tloušťky navíc a nadělil Passportu velký akumulátor o kapacitě 3450 mAh.

CEO BlackBerry John Chen před představením Passportu celkem troufale označil majitele iPhonů jako „wall huggers“ kvůli jejich tendenci mít neustále v dosahu zásuvku s nabíječkou (viz odkaz). Samsung toho pojmenování o několik měsíců později zneužil ve vlastní reklamě (video), ale to je jiný příběh.

Passport jsem při téměř dvoutýdenním používání opravdu nešetřil, neustále jsem na něm datloval emaily, BBM zprávy, esemesky, komentáře, četl knihy v Kindlu, prohlížel si webové stránky, přehrával hudbu jak z karty, tak i tu streamovanou ze Spotify, používal jsem jej i jako navigaci do auta a ani po extrémní zátěži nezklamal a vždy vydržel od rána až do večera, tedy v průměru kolem 12 hodin neúprosného zneužívání.

Mluvím opravdu o extrému, kdy jsem Passport téměř nepustil z ruky. Jakmile trochu zklidníte tempo a budete se věnovat i jiným věcem než vaší nové hranaté hračce s logem BlackBerry, celkem bez problémů se dostanete na dvoudenní výdrž, jednou mi dokonce večer Passport ukazoval 70 % zbývající kapacity, při podprůměrné zátěži byste z něj tak možná vytáhli i 3 dny provozu, nicméně málokdo si kupuje smartphone kvůli tomu, aby mu půl dne ležel nehnutě na stole.

Přesnou výdrž je těžké stanovit, jelikož každý svého chytrého společníka používá trochu jinak a k jiným účelům, nicméně počítejte s výdrží jednoho až dvou dní. Pokud nebudete hrát hry (což na čtverečném displeji ani nedává smysl), nemáte šanci Passport vybít dříve než za den.

Hardwarová kapacitní klávesnice jako od Houdiniho

Jednou z největších inovací na Passportu je jeho hardwarová klávesnice. Ta má sice na první pohled naprosto nesmyslně pouhopouhé 3 řady a chybí na ní užitečné klávesy jako Shift, Alt nebo tečka s čárkou. BlackBerry se ale podařila v tomto případě bez nadsázky taková malá revoluce, vytvořili totiž fyzickou klávesnici, která má navíc ještě na povrchu kapacitní vrstvu a můžete ji tak používat jako trackpad pro ovládání kurzoru v textu, téměř všude zároveň slouží ke skrolování obsahu, a to od nativního prohlížeče internetu po Instagram portovaný z Androidu.

Stejně tak můžete švihem nahoru „házet“ do textu slova z predikce, gestem přes klávesnici doleva naopak celá slova mažete, gestem dolů zobrazíte plnou sadu speciálních znaků, jejichž nejpoužívanější část se zobrazuje při psaní v jednom řádku při spodním okraji displeje.

Je to extrémně návyková věc a používá se zvláště dobře po otočení Passportu na bok, kdy získáte velký vertikální scrollbar a nemusíte si prsty clonit obsah na displeji. Kapacitní vrstva není na klávesách vůbec vidět a není schovaná ani v pražcích mezi řadami kláves, opravdu je dotykové úplně každé tlačítko.

Psaní na Passportu si každopádně užijete a nemusíte se bát ani jeho větší šířky. Sice se mi na Passportu nepsalo tak pohodlně jako například na BlackBerry Q10 nebo Classic, nicméně během několika dnů jsem si na širší klávesnici zvyknul a začal opět datlovat závratnou rychlostí.

Operační systém a spouštění aplikací z Androidu

BlackBerry Passport je na trh dodáván s operačním systémem BlackBerry 10.3.0, již v listopadu má ale vyjít aktualizace na 10.3.1, která poskytne opět další hromadu funkcí a vylepšení. Celkově jen zmíním stručně, že systém běhá rychle a spolehlivě a v samotném základu nabízí velké množství nezbytných nástrojů od editoru obrázků a videí, přes střihací program Story Maker (obdoba iMovie) po plnou verzi kancelářského balíku Documents To Go. Pokud se o vlastnostech systému chcete dozvědět více, odkážu vás na tuto recenzi, kde najdete vše potřebné.

 

Spoustu z vás také zajímá, jak na systému BlackBerry 10 fungují aplikace z Androidu. Abyste si tuhle symbiózu dvou operačních systémů mohli co nejlépe představit, natočil jsem pro vás video, na kterém předvádím možnosti instalace portů i jejich spouštění a používání v porovnání s nativními aplikacemi. Jen předem upřesním, že se nejedná o obyčejný emulátor.

  
Na Passportu aktuálně najdete vrstvu s Androidem 4.3

BlackBerry zabudovalo do svého systému založeného na platformě QNX plnohodnotný zavaděč Android Runtime, na kterém běží v zabezpečeném sandboxu plná verze operačního systému Android 4.3 Jelly Bean (první telefony s BB10 měly zabudovaný Android 2.3 a Runtime je průběžně aktualizován na stále novější verze Androidu). V budoucnu tedy můžeme počítat i s Androidem 5.0 Lollipop.

Pokud na Passport tedy nainstalujete nějaký vlastní launcher (v minulosti jsem úspěšně zkoušel například Nova Launcher), dostanete se do klasického prostředí Androidu a BlackBerry 10 si s tím poradí bez jediného „škytnutí“. V praxi jsou ale takové launchery zbytečným krokem navíc, aplikace z Androidu se zobrazují klasicky v seznamu bok po boku s těmi nativními, spouští se úplně stejně jako nativní a díky výkonnějšímu hardwaru v BlackBerry Passport už i fungují zcela stejně rychle jako ty nativní, ostatně podívejte se na výše vložené video. Na omezení narazíte u aplikací vyžadujících služby Google Play, které prozměnu blokuje Google, kvůli tomu sice bez problémů nainstalujete a spustíte například aplikaci Google+, nicméně přihlásit už vás nenechá. Obdobné je to u Gmailu, YouTube a dalších.

Služba BlackBerry Guardian po zapnutí kontroluje každé instalované APK na případné viry a díky zabezpečenému sandboxu získáváte kombinaci bezpečného, spolehlivého a svižného systému BlackBerry 10 obohaceného o staticíce aplikací z Androidu a můžete tak doplnit ty, které nenajdete v nativní podobě na BlackBerry World.

 

Velice praktickým rozšířením systému je aplikace BlackBerry Blend. Jedná se o rozhraní podobné Continuity od Applu, s tím rozdílem, že podporuje nejen Mac, ale i PC, iPad a tablety s Androidem. Po instalaci programu například na váš notebook a počátečním propojení budete moci odpovídat na veškerou komunikaci včetně SMS zpráv, BBM chatů nebo emailů rovnou z pohodlí plnohodnotné počítačové klávesnice.

Stejně tak získáte snadný přístup k souborům uloženým nejen na telefonu BlackBerry, ale i na všech jiných zařízeních, kde je Blend naisntalovaný, a taktéž do cloudu. Více o této službě si můžete přečíst v mém samostatném článku.

 

Fotoaparát a záznam videa

K zachycení drahocenných okamžiků kolem vás poslouží 13Mpx fotoaparát s optickou stabilizací a přisvětlovací diodou. Zpočátku jsem byl z jeho výsledků poměrně zklamaný, následně jsem ale zjistil, že obrovský rozdíl vyvolala aktualizace na nejnovější verzi operačního systému. BlackBerry mělo ve svých telefonech průměrné nebo mírně nadprůměrné fotoaparáty, proto jsem od něj zázraky nečekal, avšak Passport poměrně mile překvapil.

  

 

Stále absolutně nemá šanci porazit královnu fotomobilů Nokii Lumia 1020 (recenze), nicméně s jeho fotografickými schopnostmi jsem byl nakonec dostatečně spokojený, posuďte sami podle uvedených ukázek, ty jsem nijak neupravoval ani v telefonu, ani na počítači.

- -

-  - -

Objektiv hlavního fotoaparátu se skládá z pěti optických členů a má celkovou světelnost f/2.0, díky tomu za dobrého světla pořídíte fotografie se skvělou kresbou, zvlášť milovníci makro záběrů si přijdou na své a celkem bez námahy ve dne vykouzlíte příjemně malou hloubku ostrosti abyste fotografovaný objekt oddělili od pozadí. I v šeru si Passport vedle celkem dobře, během celé doby testování jsem ale zaznamenal celkem výrazný problém s ostřením.

 

Při špatném osvětlení, tedy typicky za šera nebo ve tmavém klubu měl Passport problém zaostřit. Ne že by ostření nebylo přesné, jakmile se mi napotřetí podařilo zaostřit, fotografie byla v pořádku, ale než se tak povedlo, byl jeho autofocus takzvaně „vedle jak ta jedle“. Doufám, že je to jen softwarový problém a že jej stejně jako úvodní problémy vyřeší aktualizace operačního systému.

- - -

- - -

Další nevýhodou je čtvercový formát displeje, který vás samovolně nutí používat netradiční poměr stran 1:1 abyste viděli obraz pěkně přes celou obrazovku. Snímač fotoaparátu pochopitelně čtvercový není a v natavení si můžete přepnout na režim 4:3 nebo 16:9, ale budete se pak potýkat s černým pruhem na displeji. Na druhou stranu je to přímo dokonalý telefon pro fanoušky Instagramu.

-

Co se týče videa, máte možnost natáčet HD nebo full HD snímky při 30 nebo 60 fps, tu vyšší hodnotu oceníte zvláště u rychlé akce, případně pokud plánujete následně vytvořit slow-motion efekt (což je možné přímo ve vestavěném video editoru), spolu se čtveřicí mikrofonů rozmístěných po celém těle zařízení jsou videa pořízená Passportem na výborné úrovni jak můžete sami posoudit díky ukázce. Dobrý dojem ze záznamu občas kazí snad až příliš časté přeostřování při změně záběru.

Cena & dostupnost na českém trhu

BlackBerry Passport je horká novinka na trhu a ačkoliv už se dá koupit v Kanadě, USA nebo dovézt z blízké Británie, stále ještě není dostupný v oficiální distribuci pro Českou republiku. Do našich krajů by se měl dostat začátkem listopadu, pravděpodobně 7. 11., a cena by se měla pohybovat kolem 16 000 Kč (včetně DPH) za základní 32GB model. Passport se zatím prodává pouze v černé verzi, nicméně co nevidět by se na trh měla dostat také bílá verze a už jsme díky uniklým fotografiím zahlédli i luxusní edici z pravého zlata, která nejspíše zamíří do Dubaje. Spekuluje se také o tom, že by se novinka mohla objevit v nabídce českého operátora T-Mobile.

V souvislostí s dostupností upozorňuji, že jsme v redakci testovali předprodukční model Passportu a finální verze se mírně mírně liší. Změny jsou ale spíš kosmetické, například přibyl horizontální kovový proužek lemující kryt microSD a SIM karet na zádech telefonu, stejně jako stříbrné kolečko kolem čočky fotoaparátu.

Závěrečné hodnocení

Passport je velmi zajímavé zařízení, které nikdy nezapadne do mainstreamu, ať už to budete vnímat jako pozitivum, nebo jako negativum. Pokud o Passportu uvažujete, rozhodně doporučuji si jej při nejbližší příležitosti někde osobně vyzkoušet a posoudit zda vám především rozměrově a váhou padne do vkusu. Jedná se také o jedno z mála zařízení na trhu, které disponuje vlastní hardwarovou klávesnicí, a nutno dodat, že v tomto případě velmi originální, jelikož ji zároveň lze používat jako dotykový touchpad.

 

Je pravda, že na psaní skrze klávesnici si chvíli budete muset zvykat a z počátku zadávání znaků nemusí být úplně pohodlné, ale po pár dnech trénování už vám to ani nepříjde a s rozložením se sžijete. Pozor ale na o něco tužší stisk. Stejně tak je nutné počítat s většími rozměry a především výraznější hmotností, díky které o Passportu při nošení v kapse budete vědět, a to celkem výrazně. Stěžovat bychom si mohli na nedostatek aplikací v BlackBerry Worldu, nicméně vzhledem k možnosti používat aplikace z Androidu tohle jako překážku nevidíme. Pozor však na to, že Android aplikace využívající Google Play služby oficiálně fungovat nebudou.

Chcete-li zařízení s hardwarovou klávesnicí, v případě BlackBerry budete pravděpodobně váhat mezi Passportem a chystanou novinkou Classic (první dojmy); musíte si ale udělat jasno v prioritách. Pokud potřebujete telefon ovládat jednou rukou, jste konzervativnější typ a nechcete experimentovat s neobvyklým tvarem telefonu i klávesnice, počkejte si určitě na Classic, případně sáhněte po některém z již dostupných ostružinových modelů. Naopak pokud vás fascinují nejnovější technologie, rádi experimentujete, chcete aby byl váš telefon výstřední a ojedinělý a zároveň pokud si potrpíte na větší displej, budete mít mnohem větší radost z Passportu.

Jestli vám ani takové vodítko nepomohlo a stále se nemůžete rozhodnout, nebo vás ohledně Passportu ještě něco zajímá, neváhejte se zeptat v komentářích pod recenzí; pokud bude v mých možnostech, rád na vaše dotazy odpovím.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku