Domů » Články » BlackBerry oznámilo finanční výsledky za 3. čtvrtletí: Převrat se zatím nekoná

BlackBerry oznámilo finanční výsledky za 3. čtvrtletí: Převrat se zatím nekoná

Před několika dny oznámila zveřejnila společnost BlackBerry finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí a plány na restrukturalizaci, čísla ale stále nevypadají příliš pozitivně.

Ve stručnosti lze říci, že žádný převrat se zatím nekoná a byť kanadský výrobce není zadlužen a má stále dostatečnou rezervu, zatím nepřestává ztrácet finance a prodej telefonů dále klesá. Pojďme si tedy vyzdvihnout několik podstatných bodů zmíněných v tiskové zprávě, několika z nich se budeme následně věnovat samostatně.

 • Společnost zahajuje přechod na novou obchodní strukturu: Korporátní služby, Komunikační služby (BBM), QNX odvětví a hardwarové odvětví
 • Hlavní důraz bude kladen především na služby a software, zatímco proběhne zefektivnění hardwarového obchodního modelu. Je zaznamenána zvyšující se penetrace služby BlackBerry Enterprise Service 10 (BES10), počet naisntalovaných BES10 serverů stoupnul od září z 25 na 30 tisíc
 • Za posledních 60 dnů bylo v rámci BlackBerry Messengeru zaznamenáno 40 miliónu nově registrovaných iOS a Android uživatelů. Přes 12 dodavatelů telefonů s Androidem včetně LG budou nabízet BBM předinstalovaný v systému. V rámci nové služby BBM Channels bylo vytvořeno za toto období přes 250 000 kanálů včetně velkých společností jako Coke Indonesia, USA today, Mercedes-Benz Canada a dalších (tomuto bodu se budeme věnovat v samostatném článku, pozn. red.)
 • Obchodní odvětví QNX představí v lednu 2014 na konferenci CES nové technologie pro automobilový průmysl a nové cloudové služby
 • BlackBerry uzavřelo pětiletou spolupráci se společností Foxconn, prvním výsledkem má být začátkem roku 2014 cenově dostupný telefon pro běžné uživatele z Indie a rozvojových zemí (tomuto bodu se budeme věnovat v samostatném článku, pozn. red.)
 • Celková tržba za 3. čtvrtletí tvoří cca 1,2 miliardy dolarů, v porovnání s 1,6 miliardám ve čtvrtletí předchozím. Za 3. čtvrtletí se prodalo 1,9 milionů zařízení v porovnání s 3,7 milióny v předchozím čtvrtletí. Celkově bylo prodáno 4,3 miliónů zařízení (společně s objednávkami podanými před zahájením tohoto čtvrtletí), z toho 3,7 miliónů tvořila zařízení s operačním systémem BlackBerry 7
 • Finanční ztráta z probíhajících operací za třetí čtvrtletí tvoří 356 miliónů dolarů (0,67 dolarů při přepočtu na 1 akcii) oproti ztrátě 248 miliónů v minulém čtvrtletí (0,47 dolarů na akcii)
 • Hotovostní bilance tvoří 3,2 miliardy dolarů, v hotovostních transakcích bylo vyčerpáno 77 miliónů dolarů

Čísla mluví za vše, tudíž není třeba mnoho dodávat, BlackBerry se stále nachází ve svízelné situaci a zda se podaří zvednout potápějící se příď pomyslného Titanicu opět nad hladinu, to vše může ovlivnit především jeden muž – současný interim CEO John Chen. Netroufáme si odhadovat, zda se mu to podaří či nikoliv, Chen v médiích zatím působí celkem sebejistě, s rámci své nově nabyté funkce již provedl poměrně rozsáhlé změny na vedouích pozicích.


John Chen, interim CEO a jediný muž, který může zachránit BlackBerry

Z několika rozhovorů, které sposkytl pro Kanadská média, lze vyčíst, že vidí lavní zdroj výdělku především v poskytování služeb a softwaru v rámci korporátní sféry. Zároveň však popřel že by měl v plánu takzvaně „odříznout“ hardwarovou divizi, BlackBerry tedy bude nadále vyrábět své vlastní telefony. Dosud největším zdrojem „krvácení“ financí je ale právě výroba a prodej hardwaru, proto se Chen snaží snížit náklady v tomto odvětví a nedá se vyloučit, že v budoucnu uvidíme spolupráci s dalšími výrobci a přechod na podobný obchodní model jaký má Google, který vyrábí pouze jednu vlastní řadu zařízení Nexus.

Za velký průšvih se dá považovat mizerný prodej telefonů s operačním systémem BlackBerry 10, jelikož za poslední čtvrtletí prodej ostružin se starším OS7 byl téměř trojnásobně větší. Společnosti se stále nedaří nové telefony dostatečně prosadit v médiích a prodeje klesají i kvůli nejistotě uživatelů v budoucnost samotné společnosti. Paradoxně cena akcií po oznámení finančních výsledků v pátek vyrostla, John Chen tedy zřejmě řadou rozhovorů v novinách a televizních zpravodajstvích podpořil důvěru akcionářů. Uvidíme, zda je tedy nezklame na dlouhodobé úrovni a zda se mu skutečně podaří zvrátit strmý pád společnosti. My pro vás zatím v redakci testujeme současnou vlajkovou loď – BlackBerry Z30, po novém roce se tedy můžete těšit na plnohodnotnou recenzi této pětipalcové ostružiny.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. No už se těším na recenzi na Z30. Byl by to dobrý tah ta spolupráce s jinými výrobci telefonů, přeci jen výběr telefonu s BB10 není extra velký.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Trochu budem spekulovat ale mam pocit (a strach), ze ten lacny telefon „Jakarta“ bude Android. Nestastie je aj to ze palnuju novy HW vydat az o polroka. To znamena este 2 dalsie mizerne stvrtrocne vysledky.

   A este k tomu BES 10. Ich newspeak je ze maju 30000 naistalovanych serverov ale v tom su zahrnute aj testovacie instalacie ktore sa nemusia pretavit na platene. BB nikdy nezverejnilo kolko je z tych 30000 serverov skutecne komercne vyuzivanych. Kedze to neurobili ocakavam ze tradicne zakryvaju nizke cislo.

  • jenze BES10 se nerovna BlackBerry hardware, BES10 otvira dvere platformam iOS a Android. Zatim se nezda, ze plodit vpodstate 3 high-modely rocne se firme vyplaci. Je otazka, zda neprejit na model prave jako ma napr. Google s radou Nexus, 1x rocne/2 roky vydat telefon, ktery bude velmi dobre vybaveny a pritom cenove dostupny – i v pripade urcite dotace. A tady se u BlackBerry prave mohou otevrit zajimave „dvere“, nemusi zrovna prodavat reklamu v systemu jako Android, ale muzou nabidnout zajimave sluzby firmam v ramci platformy. Uvidime co prinese dalsi rok, snad nebudeme zase cist o tom, ze BlackBerry hleda noveho CEO a nebo ze je na prodej.

  • Nemyslím si, že bude mít Jakarta Android, sice jsou to zatím jen spekulace, ale Chen v jednom interview krátce po zvolení řekl, že v přechodu na Android nevidí tu správnou cestu. Pokud Jakarta nebude mít dost výkonu pro BB10, tak tam jednoduše hodí BB OS7.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Ruslan Botsyurko: Vyrabat dalsi lacny BB OS7 nema ziaden vyznam. BB ma v ponuke dost lacnych BB OS7 zariadeni a po tom ako urobili BBM aj na android, tak nikto v Indonezii uz nema zaujem o tieto lacne zariadenia. Vychadza mi: bud to bude BB10 alebo Android.

  • Hlavně si nemyslím, že cílovka tohoto smartu bude chtít platit za BIS

 2. Čím to je? Aha, oni vydali akorát tak „Luxusnej porsche telefon“…

 3. i v zdrojovem clanku jsou informace o GAAP, pricemz hodnoty jsou v miliardach USD, mozna by stalo za to uvest i tyto na prvni pohled nelichotive informace. [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).