Domů » Články » BlackBerry oznámilo finanční výsledky za 3. čtvrtletí: Převrat se zatím nekoná

BlackBerry oznámilo finanční výsledky za 3. čtvrtletí: Převrat se zatím nekoná

Před několika dny oznámila zveřejnila společnost BlackBerry finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí a plány na restrukturalizaci, čísla ale stále nevypadají příliš pozitivně.

Ve stručnosti lze říci, že žádný převrat se zatím nekoná a byť kanadský výrobce není zadlužen a má stále dostatečnou rezervu, zatím nepřestává ztrácet finance a prodej telefonů dále klesá. Pojďme si tedy vyzdvihnout několik podstatných bodů zmíněných v tiskové zprávě, několika z nich se budeme následně věnovat samostatně.

  • Společnost zahajuje přechod na novou obchodní strukturu: Korporátní služby, Komunikační služby (BBM), QNX odvětví a hardwarové odvětví
  • Hlavní důraz bude kladen především na služby a software, zatímco proběhne zefektivnění hardwarového obchodního modelu. Je zaznamenána zvyšující se penetrace služby BlackBerry Enterprise Service 10 (BES10), počet naisntalovaných BES10 serverů stoupnul od září z 25 na 30 tisíc
  • Za posledních 60 dnů bylo v rámci BlackBerry Messengeru zaznamenáno 40 miliónu nově registrovaných iOS a Android uživatelů. Přes 12 dodavatelů telefonů s Androidem včetně LG budou nabízet BBM předinstalovaný v systému. V rámci nové služby BBM Channels bylo vytvořeno za toto období přes 250 000 kanálů včetně velkých společností jako Coke Indonesia, USA today, Mercedes-Benz Canada a dalších (tomuto bodu se budeme věnovat v samostatném článku, pozn. red.)
  • Obchodní odvětví QNX představí v lednu 2014 na konferenci CES nové technologie pro automobilový průmysl a nové cloudové služby
  • BlackBerry uzavřelo pětiletou spolupráci se společností Foxconn, prvním výsledkem má být začátkem roku 2014 cenově dostupný telefon pro běžné uživatele z Indie a rozvojových zemí (tomuto bodu se budeme věnovat v samostatném článku, pozn. red.)
  • Celková tržba za 3. čtvrtletí tvoří cca 1,2 miliardy dolarů, v porovnání s 1,6 miliardám ve čtvrtletí předchozím. Za 3. čtvrtletí se prodalo 1,9 milionů zařízení v porovnání s 3,7 milióny v předchozím čtvrtletí. Celkově bylo prodáno 4,3 miliónů zařízení (společně s objednávkami podanými před zahájením tohoto čtvrtletí), z toho 3,7 miliónů tvořila zařízení s operačním systémem BlackBerry 7
  • Finanční ztráta z probíhajících operací za třetí čtvrtletí tvoří 356 miliónů dolarů (0,67 dolarů při přepočtu na 1 akcii) oproti ztrátě 248 miliónů v minulém čtvrtletí (0,47 dolarů na akcii)
  • Hotovostní bilance tvoří 3,2 miliardy dolarů, v hotovostních transakcích bylo vyčerpáno 77 miliónů dolarů

Čísla mluví za vše, tudíž není třeba mnoho dodávat, BlackBerry se stále nachází ve svízelné situaci a zda se podaří zvednout potápějící se příď pomyslného Titanicu opět nad hladinu, to vše může ovlivnit především jeden muž – současný interim CEO John Chen. Netroufáme si odhadovat, zda se mu to podaří či nikoliv, Chen v médiích zatím působí celkem sebejistě, s rámci své nově nabyté funkce již provedl poměrně rozsáhlé změny na vedouích pozicích.


John Chen, interim CEO a jediný muž, který může zachránit BlackBerry

Z několika rozhovorů, které sposkytl pro Kanadská média, lze vyčíst, že vidí lavní zdroj výdělku především v poskytování služeb a softwaru v rámci korporátní sféry. Zároveň však popřel že by měl v plánu takzvaně „odříznout“ hardwarovou divizi, BlackBerry tedy bude nadále vyrábět své vlastní telefony. Dosud největším zdrojem „krvácení“ financí je ale právě výroba a prodej hardwaru, proto se Chen snaží snížit náklady v tomto odvětví a nedá se vyloučit, že v budoucnu uvidíme spolupráci s dalšími výrobci a přechod na podobný obchodní model jaký má Google, který vyrábí pouze jednu vlastní řadu zařízení Nexus.

Za velký průšvih se dá považovat mizerný prodej telefonů s operačním systémem BlackBerry 10, jelikož za poslední čtvrtletí prodej ostružin se starším OS7 byl téměř trojnásobně větší. Společnosti se stále nedaří nové telefony dostatečně prosadit v médiích a prodeje klesají i kvůli nejistotě uživatelů v budoucnost samotné společnosti. Paradoxně cena akcií po oznámení finančních výsledků v pátek vyrostla, John Chen tedy zřejmě řadou rozhovorů v novinách a televizních zpravodajstvích podpořil důvěru akcionářů. Uvidíme, zda je tedy nezklame na dlouhodobé úrovni a zda se mu skutečně podaří zvrátit strmý pád společnosti. My pro vás zatím v redakci testujeme současnou vlajkovou loď – BlackBerry Z30, po novém roce se tedy můžete těšit na plnohodnotnou recenzi této pětipalcové ostružiny.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments