BlackBerry oznámilo finanční výsledky za 3. čtvrtletí: Převrat se zatím nekoná

Před několika dny oznámila zveřejnila společnost BlackBerry finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí a plány na restrukturalizaci, čísla ale stále nevypadají příliš pozitivně.

Ve stručnosti lze říci, že žádný převrat se zatím nekoná a byť kanadský výrobce není zadlužen a má stále dostatečnou rezervu, zatím nepřestává ztrácet finance a prodej telefonů dále klesá. Pojďme si tedy vyzdvihnout několik podstatných bodů zmíněných v tiskové zprávě, několika z nich se budeme následně věnovat samostatně.

 • Společnost zahajuje přechod na novou obchodní strukturu: Korporátní služby, Komunikační služby (BBM), QNX odvětví a hardwarové odvětví
 • Hlavní důraz bude kladen především na služby a software, zatímco proběhne zefektivnění hardwarového obchodního modelu. Je zaznamenána zvyšující se penetrace služby BlackBerry Enterprise Service 10 (BES10), počet naisntalovaných BES10 serverů stoupnul od září z 25 na 30 tisíc
 • Za posledních 60 dnů bylo v rámci BlackBerry Messengeru zaznamenáno 40 miliónu nově registrovaných iOS a Android uživatelů. Přes 12 dodavatelů telefonů s Androidem včetně LG budou nabízet BBM předinstalovaný v systému. V rámci nové služby BBM Channels bylo vytvořeno za toto období přes 250 000 kanálů včetně velkých společností jako Coke Indonesia, USA today, Mercedes-Benz Canada a dalších (tomuto bodu se budeme věnovat v samostatném článku, pozn. red.)
 • Obchodní odvětví QNX představí v lednu 2014 na konferenci CES nové technologie pro automobilový průmysl a nové cloudové služby
 • BlackBerry uzavřelo pětiletou spolupráci se společností Foxconn, prvním výsledkem má být začátkem roku 2014 cenově dostupný telefon pro běžné uživatele z Indie a rozvojových zemí (tomuto bodu se budeme věnovat v samostatném článku, pozn. red.)
 • Celková tržba za 3. čtvrtletí tvoří cca 1,2 miliardy dolarů, v porovnání s 1,6 miliardám ve čtvrtletí předchozím. Za 3. čtvrtletí se prodalo 1,9 milionů zařízení v porovnání s 3,7 milióny v předchozím čtvrtletí. Celkově bylo prodáno 4,3 miliónů zařízení (společně s objednávkami podanými před zahájením tohoto čtvrtletí), z toho 3,7 miliónů tvořila zařízení s operačním systémem BlackBerry 7
 • Finanční ztráta z probíhajících operací za třetí čtvrtletí tvoří 356 miliónů dolarů (0,67 dolarů při přepočtu na 1 akcii) oproti ztrátě 248 miliónů v minulém čtvrtletí (0,47 dolarů na akcii)
 • Hotovostní bilance tvoří 3,2 miliardy dolarů, v hotovostních transakcích bylo vyčerpáno 77 miliónů dolarů

Čísla mluví za vše, tudíž není třeba mnoho dodávat, BlackBerry se stále nachází ve svízelné situaci a zda se podaří zvednout potápějící se příď pomyslného Titanicu opět nad hladinu, to vše může ovlivnit především jeden muž – současný interim CEO John Chen. Netroufáme si odhadovat, zda se mu to podaří či nikoliv, Chen v médiích zatím působí celkem sebejistě, s rámci své nově nabyté funkce již provedl poměrně rozsáhlé změny na vedouích pozicích.


John Chen, interim CEO a jediný muž, který může zachránit BlackBerry

Z několika rozhovorů, které sposkytl pro Kanadská média, lze vyčíst, že vidí lavní zdroj výdělku především v poskytování služeb a softwaru v rámci korporátní sféry. Zároveň však popřel že by měl v plánu takzvaně „odříznout“ hardwarovou divizi, BlackBerry tedy bude nadále vyrábět své vlastní telefony. Dosud největším zdrojem „krvácení“ financí je ale právě výroba a prodej hardwaru, proto se Chen snaží snížit náklady v tomto odvětví a nedá se vyloučit, že v budoucnu uvidíme spolupráci s dalšími výrobci a přechod na podobný obchodní model jaký má Google, který vyrábí pouze jednu vlastní řadu zařízení Nexus.

Za velký průšvih se dá považovat mizerný prodej telefonů s operačním systémem BlackBerry 10, jelikož za poslední čtvrtletí prodej ostružin se starším OS7 byl téměř trojnásobně větší. Společnosti se stále nedaří nové telefony dostatečně prosadit v médiích a prodeje klesají i kvůli nejistotě uživatelů v budoucnost samotné společnosti. Paradoxně cena akcií po oznámení finančních výsledků v pátek vyrostla, John Chen tedy zřejmě řadou rozhovorů v novinách a televizních zpravodajstvích podpořil důvěru akcionářů. Uvidíme, zda je tedy nezklame na dlouhodobé úrovni a zda se mu skutečně podaří zvrátit strmý pád společnosti. My pro vás zatím v redakci testujeme současnou vlajkovou loď – BlackBerry Z30, po novém roce se tedy můžete těšit na plnohodnotnou recenzi této pětipalcové ostružiny.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Balrog (neregistrovaný)

  No už se těším na recenzi na Z30. Byl by to dobrý tah ta spolupráce s jinými výrobci telefonů, přeci jen výběr telefonu s BB10 není extra velký.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Trochu budem spekulovat ale mam pocit (a strach), ze ten lacny telefon „Jakarta“ bude Android. Nestastie je aj to ze palnuju novy HW vydat az o polroka. To znamena este 2 dalsie mizerne stvrtrocne vysledky.

   A este k tomu BES 10. Ich newspeak je ze maju 30000 naistalovanych serverov ale v tom su zahrnute aj testovacie instalacie ktore sa nemusia pretavit na platene. BB nikdy nezverejnilo kolko je z tych 30000 serverov skutecne komercne vyuzivanych. Kedze to neurobili ocakavam ze tradicne zakryvaju nizke cislo.

  • teekex (neregistrovaný)

   jenze BES10 se nerovna BlackBerry hardware, BES10 otvira dvere platformam iOS a Android. Zatim se nezda, ze plodit vpodstate 3 high-modely rocne se firme vyplaci. Je otazka, zda neprejit na model prave jako ma napr. Google s radou Nexus, 1x rocne/2 roky vydat telefon, ktery bude velmi dobre vybaveny a pritom cenove dostupny – i v pripade urcite dotace. A tady se u BlackBerry prave mohou otevrit zajimave „dvere“, nemusi zrovna prodavat reklamu v systemu jako Android, ale muzou nabidnout zajimave sluzby firmam v ramci platformy. Uvidime co prinese dalsi rok, snad nebudeme zase cist o tom, ze BlackBerry hleda noveho CEO a nebo ze je na prodej.

  • Nemyslím si, že bude mít Jakarta Android, sice jsou to zatím jen spekulace, ale Chen v jednom interview krátce po zvolení řekl, že v přechodu na Android nevidí tu správnou cestu. Pokud Jakarta nebude mít dost výkonu pro BB10, tak tam jednoduše hodí BB OS7.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Ruslan Botsyurko: Vyrabat dalsi lacny BB OS7 nema ziaden vyznam. BB ma v ponuke dost lacnych BB OS7 zariadeni a po tom ako urobili BBM aj na android, tak nikto v Indonezii uz nema zaujem o tieto lacne zariadenia. Vychadza mi: bud to bude BB10 alebo Android.

  • GreenArrow (neregistrovaný)

   Hlavně si nemyslím, že cílovka tohoto smartu bude chtít platit za BIS

 2. Simon (neregistrovaný)

  Čím to je? Aha, oni vydali akorát tak „Luxusnej porsche telefon“…

 3. teekex (neregistrovaný)

  i v zdrojovem clanku jsou informace o GAAP, pricemz hodnoty jsou v miliardach USD, mozna by stalo za to uvest i tyto na prvni pohled nelichotive informace. [odkaz]

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel