Domů » Bleskovky » BlackBerry Mapy se dočkaly mapových podkladů pro ČR a Slovensko

BlackBerry Mapy se dočkaly mapových podkladů pro ČR a Slovensko

V recenzi první ostružiny s novým systémem BlackBerry 10 jsme uváděli jako jednu z hlavních nevýhod absenci mapových podkladů pro Českou republiku a Slovensko, situace se nezměnila ani v době, kdy se na český trh dostala další ostružina BlackBerry Q10. Nikdo z BlackBerry se k tomu nedokázal kloudně vyjádřit, nebo alespoň naznačit přibližný termín, uživatelé tak u každé aktualizace mapové aplikace či systému se zatajeným dechem čekali, zda už jim telefon přestane oznamovat, že se nachází v nepodporované oblasti.

Společnost teprve před několika dny v tichosti mapové podklady doplnila aniž by byla třeba jakákoliv softwarová aktualizace. Zpráva se roznesla během chvilky na komunikační síti BBM skupin, někdo z uživatelů zkrátka náhodou otevřel BlackBerry Mapy a voila – na displeji už byly povědomé ulice, a nikoliv „Terra Incognita“.

  

Zatím ale není příliš důvodů jásat. BlackBerry sice chtělo nabídnout za každou cenu vlastní mapy, jak je dnes ve zvyku, jejich funkcionalita je ale dosud spíše základní a například mapám od Googlu nesahají ani po kotníky. Celkem bez problémů funguje kalsické vyhledávání a navigace včetně hlasových pokynů, ty jsou ale prozatím jen v angličtině, spoustu práce bude ještě třeba na zlepšení lokálního vyhledávání a poněkud omezující je absence dnes již standardního 3D náhledu trasy a křižovatek.

  

Na obhajobu se dá říct snad jen klasická fráze, že se jedná o ještě velice mladou platformu, Kanaďané po představení BlackBerry 10 rozhodně neusnuli na vavřínech, vydávají jednu aktualizaci za druhou, ale soustředí se především na tu nejdůležitější funkcionalitu. Dá se tedy předpokládat, že i ostružinové mapy časem dozrají, prozatím mohou uživatelé využívat navigační software třetích stran jako je Wisepilot, Waze nebo Mireo, případně lze bez problémů neoficiálně nainstalovat a používat i Google Mapy.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).